Joku matkaintoinen oli laskeskellut tällaisen reissun halpalentoyhtiöiden lennoin. Tuossa esimerkkilaskelmassa on ajateltu pariskuntaa mutta nuo paikat sopisivat loistavasti poikaporukan olutmatkaksikin. Muut halpalentoyhtiöt noista tiedänkin mutta Aer Lingus ei sano mitään, kenelläkään kokemuksia?
http://halpalennotsuomesta.blogspot.com/2011/01/halpalentajan-euroopan-kiertomatka-hki.html
http://halpalennotsuomesta.blogspot.com/2011/01/halpalentajan-euroopan-kiertomatka-hki.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aer Lingus on Irlannin kansallinen lentoyhtiö. On siinä mielessä halpalentoyhtiö, että kaikki tarjoilu on lennoilla maksullista. Muuten, omien kokemusten perusteella, fiksumpi ja mukavampi kuin Ryanair ja valitsisin sen kyllä milloin tahansa Ryanairin sijasta.
Paljonko matkatavaroista piti pulittaa?
En muista enää mitä se silloin mahtoi olla. Taksat saattavat olla siitä jo muuttuneetkin. Aer Lingusin sivuilta löytyy nykyiset taksat:
http://www.aerlingus.com/help/help/baggageinformation/#d.en.1222
Näyttäisi olevan 15€ per laukku (max 20Kg / 1 laukku per matkustaja) jos webin kautta hoitaa, kentällä veloittavat 20€.
Olen varannut lennot Aer Lingukselta ja saanut vahvistuksen. Minulla on yksi ruumaan menevä laukku. PITÄÄKÖ CHEK IN TEHDÄ ETUKÄTEEN netissä, vai voiko sen tehdä kentällä? Siis, onko HEL-kentällä ns. asiakaspalvelua?
Jos se täytyy tehdä netissä, voisko joku ystävällisesti neuvoa, PLIIIIIIIS.
Ei sitä käsittääkseni ole pakko tehdä etukäteen. Ainakin me tehtiin se omalla lennolla vasta kentällä Helsingissä. Tosin siitä on jo pari vuotta, mutta tuskinpa se on muuttunut. Joku osaa varmasti kertoa tuoreempaakin tietoa. Meillä oli tuolloin tilanne se, että oltiin Suomessa vain lomalla (asuttiin Irlannissa), ja meillä ei ollut mahdollisuutta netti-tsekkaukseen (mikäli oli edes käytössä silloin).
Webbitsekkauksen ohjeet löytyvät Aer Lingusin sivuilta.
http://www.aerlingus.com/travelinformation/knowbeforeyoufly/check-in/web-check-in/#d.en.7662