Käsikynkkä

-Pirkko-

Hei! Mahtaako jollain olla Käsikynkkä ryhmätyömenetelmästä materiaalia menetelmän teoriasta? Tarvitsisimme opinnäytetyöhömme materiaalia kysyisen menetelmän käytöstä. Jos jollain kyseistä meteriaalia löytyy ja olisi siitä valmis luopumaan, laitathan viestiä!!

2

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - Leena M-

      Itsekkin olen tekemässä tutkimusta Käsikynkkä ryhmätyöstä, eikä materiaalin hankinta ole aivan helppoa.

      Omassa tutkimuksessani tarkastelen Käsikynkkää mahdollisen seksuaalisen hyväksikäytön kannalta, eli aina kun vanhempi tai ohjaaja koskettaa lasta niin kyseessä voi olla seksuaalinen kokemus aikuiselle, ja on omiaan heikentämään lapsen emotionaalista kehitystä sekä turvallisuutta. Tarvitsisin siis videomateriaalia Käsikynkkä ryhmätyöskentelystä että voisin analysoida vanhempi-lapsi, ohjaaja-lapsi, vieras aikuinen-lapsi -kontakteja seksuaalisen hyväksikäytön näkökulmasta.

      Käsikynkkäteoriassa ei sinällään ole mitään uutta: lapsen kehitys nöhdään tapahtuvan erilaisten vuorovaikutustilanteiden kautta. Ideana on, että jos lapsi ei vuorovaikuta ympäristön kanssa (ääni, valo, kosketus, haju) niin lapsi ei voi oppia. Omasta mielestäni Käsikynkkän on vain mahdollinen kulissi pedofilialle.

      • - Leena M-

        Materiaalin saaminen tutkimukseeni on osoittautunut erittäin hankalaksi, eivätkä ohjaajat halua tehdä yhteistyötä kanssani.

        Epäilen vahvasti, että kyseessä on lapsen seksuaalisen hyväksikäytön peittelyä. Nyt valmistelenkin rikosilmotuksen tekoa osasta ohjaajia sekä laitoksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe