Eli onko täällä nyt ketää muita elinsiirto potilaita jotka haaveilee/yrittää/on jo raskaana?
Itse olen 20- vuotias ja sairastan synnynnäistä munuaisen vajaa toimintaa. Lääkärin kanssa paljon keskusteltu lapsen teosta ja mitään estettä ei ole lapselle :)
Olisi kiva kuulla kokemuksia jotka ovat samassa tilanteessa tai ne jotka tuntevat ihmisiä jotka ovat tässä tilanteessa voi myös kommentoida:)
Elinsiirto ja raskaus
19
2150
Vastaukset 19
- 10 + 19
Toivon ,että kohdunvuokraus laillistettaisiin Suomessa, jotta sinun tai muiden vastaavassa tilanteessa olevien ei tarvitsisi rasittaa "turhaan" vajatoimisia munuaisiaan vaan voisivat säästää munuaistensa vähäisen toiminnan itselleen ja toivottavasti välttyä tulevaisuudessa elinsiirrolta. Toivoin, että kysyt myös mielipidettä toiselta lääkäriltä. Munuais&maksaliitosta saattaa löytyä myös vastaavan kokeneita, joten kokeile ottaa yhteyttä sinne. Tsempiä!
- ei ei
Kuinka moni lähtisi vapaaehtoisesti toiselle synnyttämään lasta? Kärsimään kaikki pahoinvoinnit ja synnytyskivut ja kaupan päälle vielä raskausarvet. Tietenkin äitiyspäiväraha, joka olisi vähäisempi kuin palkka tai jos työtön olisi, niin pienempi kuin se työttömyyskorvaus. Luulen, että ei montaa itsensäkiduttajaa Suomesta löydy tuollaiseen, josta ei mitään saa.
- klkjvbj
ei ei kirjoitti:
Kuinka moni lähtisi vapaaehtoisesti toiselle synnyttämään lasta? Kärsimään kaikki pahoinvoinnit ja synnytyskivut ja kaupan päälle vielä raskausarvet. Tietenkin äitiyspäiväraha, joka olisi vähäisempi kuin palkka tai jos työtön olisi, niin pienempi kuin se työttömyyskorvaus. Luulen, että ei montaa itsensäkiduttajaa Suomesta löydy tuollaiseen, josta ei mitään saa.
Jos siitä maksettaisiin korvaus niin voisin kyllä.
Raskauteni ja synnytykseni ovat olleet helppoja. Arvet taas on pelkkä esteettinen haitta.
Jos kysymyksessä olisi lapseni voisin tehdä sen ilmaiseksi.
- Vauvakuume
Itse olen saanut yli vuosi sitten munuaisensiirron ja haaveena on oma lapsi. :)
Lääkärini kanssa olemme jo puhuneet mahdollisesta raskaudesta ja siihen liittyvistä riskeistä ja vähän olen vielä kahden vaiheilla. Riskit vähän pelottavat, mutta toisaalta ehkä se on sen arvoista. Ja voihan tietenkin olla, että kaikki menisikin hyvin.
Olisi mukava kuulla jos jollakin on omakohtaista kokemusta elinsiirron jälkeisestä raskaudesta. - murmeli***
Onnea matkalle äitiyteen! Raskaus on mahdollista munuaissiirron jälkeenkin. Kannattaa suunnitella lääkärin kanssa ja tehdä lääkemuutokset (Cellceptin vaihto ym.) yms. hyvissä ajoin ennen lapsenteon aloitusta.
Suomessa on onneksi hyvä terveydenhuolto ja käythän muutenkin kontrolleissa munuaissairautesi vuoksi.- Vauvakuume
Kiitos kannustuksesta :)
- MarttaMaaria
Tutkimuksissa on todettu, että raskaus lyhentää siirräinnäisen elämää ihan reilusti.
Tässä syy miksi hautaan omat lapsihaaveet, dialyysissä olo on yhtä helvettiä :(- Vauvakuume
Dialyysissa oleminen on raskasta. Sen muistan edelleen :/
Itse en ainakaan viela siita huolimatta halua haudata ajatusta omasta lapsesta. Haave on ollut niin vahvana jo useita vuosia.
Toivon etta joku kirjoittaisi oman kokemuksen siita miten raskaus elinsiirron jalkeen on mennyt.
- mievaa1
Oon siis tuo ketjun alottaja, ei nyt siis suostu kirjautuu sisää. Yli vuosi sitte kirjoitin tuon ja tällä hetkellä 5. kuulla raskaana. Kreatiini on pysyny hyvänä, jopa laskenut. Suosittelen itse ainakin raskautta elinsiirrosta huolimatta.
hemmu90- Vauvakuume
Onneksi olkoon! Mukava kuulla, etta olet onnistunut tulemaan raskaaksi elinsiirron jälkeen :)
Täällä on vielä yritysvaiheessa.
Saanko udella mitä lääkkeitä käytät? Onko verenpaineet pysyneet kohdallaan?
- hemmu90
tällä hetkellä menossa sandimmun, azamun, rautalääkitys, imurel ja raskausvitamiinit. Verenpaineet on ollu normaali luokkaa :)
- Vauvakuume
Itselläni vähän eri lääkeaineet, mutta kuitenkin raskautta ajatellen ihan turvalliset. Stressi pukkaa itselläni nostamaan verenpaineet, mutta täytyy yrittää ottaa iisisti.
Onnea loppuraskauteen ja jos muistat, niin kirjoittele sitten millainen synnytys oli kun sinne asti pääset :)
Voi hyvin! :)
- hemmu90
Nyt menossa RV 30 eikä paremmi oo voinu mennä. Jos on tehty elinsiirto ja haaveilet raskaudesta niin sanon vaan että anna mennä :)
- jennina88
Hei hemmu90.
Olen sama kuin tuossa tämä "Vauvakuume", mutta se nimimerkki on näköjään jollain muulla rekisteröityneellä joten täytyi itsekin nyt rekisteröityä.
Ihana kuulla, että sinulla on mennyt hyvin raskaus.
Tällä vielä odotellaan plussaa... - hemmu90
Hei!
Minusta tuli äiti viisi viikkoa sitten - cnf1
Onnea terveestä pojasta!
Itse en ole saanut elinsiirtoa, vaan luovuttanut toisen munuaiseni 2-vuotiaalle lapselleni, joka sairastaa synnynnäistä nefroosia. Meillä haaveissa saada vielä yksi lapsi ja olen miettinyt mahdollista raskautta yhdellä munuaisella.
Ainakin tämä viestiketju antaa minulle positiivisen esimerkin asiasta. - Anonyymi
Vuosi leikkauksesta ja haaveilen :)
- Anonyymi
Vajaatoiminnassa olevat munuaiseni ei kestäneet raskautta ja lapsi synty hätä sektiolla viikolla 25... nyt onnellinen 5 vuotias ja äiti saanut uuden munuaisen joka toimii liian hyvin :D Seuraa sydäntäsi <3 -M82
- Anonyymi
On haaveissa, pitäisi ensin lahduttaa noin 25 kiloa..
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi305552