Olen harkinnut tuonne linjalle hakeutumista. SAMK:n sivuilla ei ole kuitenkaan alan vanhoja pääsykokeita nähtävillä. Millaisia ne ovat? Mihin pitää panostaa? Itselläni oli tässä välivuosi ja on nuo (lyhyen) matikan taidot jonkin verran päässeet unohtumaan (niitä siinä kokeessa ainakin luullakseni on).
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli mihin matikan osa-alueisiin kannattaa erityisesti panostaa?
Valintakokeissa mitataan loogista päättelykykyä ja yleisiä kielellisiä valmiuksia. Ensin mainittua mittaava tehtävä voi olla esim. seuraavanlainen: Mikä on luku x seuraavassa lukusarjassa: 3, 5, 9, 17, x. Kielellisiä valmiuksia selvitetään mm luetun ymmärtämistä mittaavilla tehtävillä. Pääsykokeen lisäksi haastattelemme hakijat motivaation selvittämiseksi. Terveisin, Ilmari Hentunen tietojenkäsittelyn koulutusohjelmavastaava Samkissa
"Pääsykokeen lisäksi haastattelemme hakijat motivaation selvittämiseksi."
Minä luulin, että suurin osa amk/yliopistoista olisi jo luopunut haastatteluista. Onko SAMK:ssa vielä tämän käytäntö linjoilla?
Tietoni mukaan useassa ammattikorkeakoulussa käytetään haastattelua valintakokeessa. Googlettamallakin tämä tieto löytyy nopeasti.