sopiva ruokavalio?

jasmin

mikä olisi hyvä ruokavalio rakkauspapukaijoille..?
mitä siemenseosta? saako sitä tavallisesta e.kaupasta?

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zoiza

      Parakiitin tai undulaatin siemenseos. Saa eläinkaupasta. Mielellään kannattaa totuttaa pelletteihin. Muista antaa päivittäin hedelmiä ja vihanneksia sekä vitskut ja kalkit.

      • -a-

        Moi. Täällä tarjotaan vain parakiitin siemenseosta (joukossa pellettejä - saako mainita? Harrison/Zupreem 15-20 %), ilman maapähkinää, sekä rikkaruohon siemeniä.
        Salaatti ja omppu tietty päivittäin, kuten e.m.kin.
        Isot viljanjyvät kelpaavat myös hyvin. Liotettuna spelt-jyviä (myös vehnä) 4-6 tuntia, kun ne ovat pehmenneet kokonaan kannattaa tarjota. Kuivia kaupan ruokaherneitä joutuu liottamaan vrk'n. Ravintoarvo nousee liottaessa. Mung-pavun ituja menee myös silloin tällöin, valkuaisena. Ja sitten ikuiset kupu- eli ruuansulatushiekkaa ja kalkkirouhetta ja seppiansuomun nakerrettavaksi. Ja raikasta vettä päivittäin myös.
        Kesän antimia ulkoa: peltoretikkaa, savikkoa, pihasauniota, vesiheinää, hiirenvirnaa, apilaa, herneenpalkoja, porkkanaa... jne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      474
      8481
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      65
      4119
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1221
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe