Entisen muijan lihakukon valmistus .

Hämäläinen

muija ja anoppi oli syntyjään itäsuomesta ja oli kunnia asia että sielläpäin oli syntyjään savosta taikka karjalasta talon emännälle oli kunnia asia osata valmistaa muikku tai lihakukko. Anoppi taisi homman niin ehdotinkin muijalle tekaseppa lihakukko onnistuuko ? äkkiä mie sen tekasen kun vaan hankitte kunnon tarpeet. Tarpeet hankittiin kauoppahallista ja ostettiin parasta mahdollista lihaa. Kauvan aikaaa siinä vierähti ennen kun kävi käsky tulla syömään muttta kukon kuori oli niin kovaa ettei veitsi siihen pystyny . Ei auttanut muu kun mennä liiteriin ja lyödä kukko hakotukin päälllä keskeltä kahtia . No kuoriin ei pystyny kenenkään hampaat mutta sisältö oli ihan syötävää. Taikinaa oli jäänyt senverran ylimääräistä että muija oli viskannut loput variksille .Ja ikään kuin kiitoksi olivat paskoneet pihassa olevat autot .

3

1333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      vai n iin teit

    • savolainen......

      muija ja anoppi olivat syntyjjään itäsuomesta ja ol kunnii assii että sieltäpäen ol syntyjjään savosta taekka karjalasta talon emännälle ol kunnii assii osata valamistoo muikku taekka lihakukkoo. Anoppi osas homman joten ehotinkii muijalle tieppä lihakukko jos ossoot? äkkiikö mie sen tien kun vuan hankitta kunnon tarppeet. Tarppeet hankittiin kaappahallista ostettiin parasta mahollista lihhoo. kaavan aekoo siinä vierähti ennen ku kävi käsky tulla syömmään, mutta kukon kuor ol niin kovvoo ettei veihti siihen pystynnä.
      ee aattanna muu ku mennä liiterriin ja lyyvä kukko hakotukin piällä keskeltä kahtii. No kuorreen ee pystynnä kenenkkään hamppaat mutta sisältä ol ihan syötävvöö. Taekinnoo ol jiänynnä sen verra ylimiärästä että muija ol viskannu loput variksille. Ja ikkään ku kiitoksiks olivat paskonneet pihassa olleet aatot

      • Hillihe ihtes!

        Elä ota ennee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      123
      5604
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4794
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      369
      2253
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      127
      2197
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1856
    7. 108
      1837
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    9. 375
      1339
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1171
    Aihe