Sammas rinnoissa

Daktarin, really?

Valitin neuvolalääkärille, että olen jo kohta kaksi kuukautta hoitanut rinnoista sammasta vichyllä ja sitruunalla. Vaiva pysyy näin kurissa, mutta jos olen pitänyt taukoa aina parin viikon läträämisen jälkeen, kivut tulevat takaisin. Karkit ja pullat yms. olen jättänyt syömättä. Noh, lääkäri käski sitten käydä ostamassa apteekista Daktarin voidetta, siis sitä, millä hoidetaan myös jalkasilsaa. Ostin sen tänään, mutta en kyllä tiiä, uskallanko laittaa. Tuoteselosteessa lukee kuitenkin, että voi ärsyttää limakalvoja. Kyllähän sitä vauvankin suuhun minun rinnoista joutuu... Onko kukaan muu käyttäny tätä tavan Daktarinia sammaksen häätämiseen? Entä onko kellekään määrätty imetyksen aikana suun kautta otettavaa hiivalääkettä? Semmosia mulla ois kaapissa valmiina, kun sain semmosia ennen raskautta... Ovat vaan aika vahvoja, eli yks semmonen varmaan riittäs, mut voiko niitä ottaa? Ärsyttää kun jäädyin siellä neuvolalääkärin vastaan otolla, mutta lääkärillä oli kiire tutkia vauvaa, ja häntä tuntui ärsyttävän minun kyselyni...

3

2385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      en tiiä kysynkö tyhmiä mutta ootko hoitanu vauvasi suuta?jos se tarttuu sieltä aina uudestaan kun imee rintaa?muistaakseni mulle neuvolassa sanottiin että jos vauvalla on sammasta suussa niin sitä voi hoitaa hieromalla pumpulipuikolla puolukkamehua siihen.

      • Myös..

        sitä sitruunaa voi käyttää vauvan suun hoitamiseen. Pelkällä rintojen hoitamisella et tietenkään sammaksesta pääse, vaan sammas täytyy saada hoidettua pois myös vauvan suusta.


      • Daktarin, really?
        Myös.. kirjoitti:

        sitä sitruunaa voi käyttää vauvan suun hoitamiseen. Pelkällä rintojen hoitamisella et tietenkään sammaksesta pääse, vaan sammas täytyy saada hoidettua pois myös vauvan suusta.

        Myös vauvan suuta oon hoitanu vissyllä ja sitruunalla, vaikkei siellä alun perinkään ole sammasta näkynyt. Kysyin nyt, onko kukaan käyttänyt tavan daktarin-voidetta rintoihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      20
      3365
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      12
      2785
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2414
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1817
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      49
      1555
    6. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1418
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1381
    8. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1335
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1253
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      262
      1115
    Aihe