Mikä on sellainen systeemi (ohjelma/näyttö/piirtokynä/piirtopöytä/vai mikä?), jolla voi piirtää suoraan näytölle? Oli American Chopper -ohjelmassa, kohdassa 08:00. Piirtäjä piirsi photoshopiin tai illustratoriin, ei piirtopöydän kautta, vaan suoraan näytölle kynällä eikä kynässä ollut edes johtoa.
Ohjelma:
http://www.ruutu.fi/video?vt=video_episode&vid=272096
Piirtäminen suoraan näytölle?
5
1185
Vastaukset
- Turexis Urex
En jaksellu lukea ku ton ingressin vai miksitä sanotaan mutta onkohan tää sellanen..katoin myös pätkän ja kiinnitin siihen huomiota:
http://graphicssoft.about.com/od/hardware/fr/wacomcintiq.htmOnhan se cintig niitä on ainakin tuo12 tuuman hintaa on n.1000€ ja sitten on 21 tuuman hintaa n. 2000€
- webnovice
sfinski80 kirjoitti:
Onhan se cintig niitä on ainakin tuo12 tuuman hintaa on n.1000€ ja sitten on 21 tuuman hintaa n. 2000€
tiedosta, oli varmaankin tuo.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35759&imageId=99373 webnovice kirjoitti:
tiedosta, oli varmaankin tuo.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35759&imageId=99373Harmi ettei ole muita valmistajia noille. Olisi hieman enemmän hintakilpailua.
Joskin nuo ovat kyllä laatukamaa, eli kannattaa jos vain liikenee se 2000 laittaa tuohon.
Piirtopöydille olisikin kilapilijoita muutama mutta niiden laatu on mitä on vähänkin hintavimmissa pöydissä. Tosin wacomin halvimmat kuuluu samaan sarjaan melkeinpä trustin kanssa- juu.
sfinski80 kirjoitti:
Harmi ettei ole muita valmistajia noille. Olisi hieman enemmän hintakilpailua.
Joskin nuo ovat kyllä laatukamaa, eli kannattaa jos vain liikenee se 2000 laittaa tuohon.
Piirtopöydille olisikin kilapilijoita muutama mutta niiden laatu on mitä on vähänkin hintavimmissa pöydissä. Tosin wacomin halvimmat kuuluu samaan sarjaan melkeinpä trustin kanssajohtuu varmaan vain siitä, ettei kilpailua oikein ole. Jos rahaa olisi kuin roskaa, kyllähän sen tuohonkin panisi. Mutta kyllä tuossa hinnassa on harmillisen paljon ilmaa . . .
Onko tarkoitus piirtää ihan vain yksinkertaisesti, vain onko tarkoitus, että tosiaan on todella hyvä piirtopöydän korvike laadullisesti ammattikäyttöönkin?
Tuon tyylisiä juttujahan kyllä saa halvemmallakin:
http://www.youtube.com/watch?v=p0PmCz3m_ZM
Kosketusnäytöissähän käytetään hyvin pitkälti samantyylistä tekniikkaa kuin piirtopöydässä. Joten, oikeanlaisesta kosketusnäytöstä, tai kosketusnäyttökalvosta normi näytön päälle, saattaa saada viriteltyä aika toimivankin ratkaisun tuollaisen tarkoitukseen. Ja luultavasti niitä valmistetaan kaupallisestikkin, jolloin tuolle Wacomin laittelle on luultavasti muitakin vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h403586- 743363
- 1123010
- 1452727
- 1582144
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201988Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa281866- 401609
- 621193
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To261095