Seinäjoen lentokenttä on Finavian ulkopuolella ja näyttää tällä hetkellä olevan toimenpiteistä huolimatta tappiollinen. Olisiko tässä vaihtoehto Ryanairille Lappeenrannan lisäksi. Liikenneyhteydet ovat Seinäjoelle hyvät eri puolilta maata. Onko mahdoton ajatus? Toinen vaihtoehto, että Ryanair lentäisi vain Tampereelta Skavstaan, josta reittimahdollisuuksia on todella tarjolla.
Vaihtoehdoksi Seinäjoki
13
763
Vastaukset
- (ainakin piti olla)
V. 2008 Kouvolan Sanomista:
"Utin lentoasemalle kuuluu tänään pelkkää hyvää. Kiitorata-alueen peruskorjaus on viittä vaille valmis, ja vuonna 2010 Utin lentoasemasta tulee sertifioitu siviili-ilmailukenttä, kun siviili-ilmailuun tarvittavat mittarimenetelmät otetaan käyttöön. Laitteet ovat käytössä jo sotilasilmailussa, mutta siviili-ilmailua varten ne tarvitsevat vielä Ilmailuhallinnon julkaisemat mittarilähestymismenetelmät.
Kun Utista tulee vuonna 2010 sertifioitu siviili-ilmailukenttä, niin silloin lentoliikenne siellä kasvaa huomattavasti. "
Eikä kuulu mitään. Onko siis tämäkin kenttä Finavian kurin alla eikä siis sielläkään tapahdu mitään? - Mkkla
Seinäjoen liikenteellinen sijainti on huonompi kuin Tampereen. Tampere on sekä rautatie- että maantieliikenteen solmukohta. Tampere-Pirkkalan sijainti on maantieteellisesti paras kaikista Suomen lentoasemista. Enintän 2 tunnin ajomatkan päässä asuu yli 2 miljoonaa ihmistä. Rautatie- ja bussiyhteydet Tampereelle ovat erinomaiset kaikista suunnista.
Ryanairilla on nyt 11 reittiä Tampereelta. Ei olisi mitän järkeä lopettaa niitä ja alkaa lentämään vain Skavstaan. Sen sijaan se, etä Tampere-Skavsta reitti avattaisiin uudelleen, olisi hyvä ajatus nykyisten reittien lisäksi. Nyt reitillä olisi varmasti ihan erilainen suosio kuin vuonna 2003.
Tampere-Pirkkalan liikenteen lisäämiseksi merkittävästi kenttä pitäisi yksityistää. Tähän Finavia ei kuitenkaan ole suostunut pyynnöistä huolimatta.- Ryinair
On totta, mitä Mkkla viestissään ilmaisi. Jään odottamaan Skavsta-reittiä. Silti en täysin poissulkisi lentojen siirtämistä Tampereelta Seinäjoelle, koska etelä-suomea palvelisi Lappeenranta ja muuta suomea Seinäjoki. Olisi mielenkiintoista nähdä miten Finavia tähän suhtautuisi. Hyvä on, että nuo 11 reittiä on tarjolla Tampereelta parempi kuin ei mitään.
- Meeeeaaa
Ryinair kirjoitti:
On totta, mitä Mkkla viestissään ilmaisi. Jään odottamaan Skavsta-reittiä. Silti en täysin poissulkisi lentojen siirtämistä Tampereelta Seinäjoelle, koska etelä-suomea palvelisi Lappeenranta ja muuta suomea Seinäjoki. Olisi mielenkiintoista nähdä miten Finavia tähän suhtautuisi. Hyvä on, että nuo 11 reittiä on tarjolla Tampereelta parempi kuin ei mitään.
Olemassaolevien reittien siirtäminen toisille kentille ei olisi liiketaloudellisesti järkevää. Sen sijaan Ryanair voisi ihan hyvin laajentaa Suomessa ja avata yhteyksiä uusille kentille Tampereen ja Lappeenrannan lisäksi. Esim. Oulu-Skavsta, Oulu-Frankfurt(Hahn) tai Oulu-Stansted voisivat olla menestyviä reittejä. Myös Turusta kannattaisi varmaan lentää ainakin muutamaan maahan.
Seinäjokeen suhtaudun epäilevästi, mutta voisihan Ryanair yhteistyössä paikallisten toimijoiden kanssa yrittää kokeilla kentän toimivuuttaa esim. avaamalla koemielssä sieltä reitin jonnekin Keski-Eurooppaan tai edes Skavstaan. Seinäjoki voisi saada matkustajia Pohjanmaalta Oulua myöden.
- kilpailua
Sieltä lyhyt matka kaikkiin Lapin keskuksiin! Sais järkee Lapin-lentoihin!
- HALPADUUNARI
VERONMAKSAJAT MAKSAVAT
- halpaduunari
jees
- Utopiaa
Jos valtio tukee Seinäjoen kenttää 2 miljoonalla - sitä suuremmalla syyllä kannattaisi siirtää Raikun lennot sinne. Toisaalta kuka haluaisi matkustaa Seinäjoelle?
- schnaggi
Lappeenrannan voisi korvata Mikkelin kentällä, esim lennot Mikkeli-Tampere, Mikkeli-Helsinki ja kun hyvät hinnat niin finski tanssii tieltä. Tampereelta sitten jatkolentoja muualle. Hesaan voisi lentää koska siellä on niin paljon valikoimaa, myös "einiinhalpaa". Finski on lopettanut Mikkelin liikennöinnin. Ja kenttä markkinoi itseään "lowcost airport" Eikä ole finaviasta kuullutkaan!
- dafvawfaf
Kuka maksaa uuden kiitotien Mikkeliin? Nykyinen kiitotie ei riitä pituudeltaan, eikä kantavuudeltaan B-737 kaluston liikennöintiin. Vinkkinä voin kertoa että uusi kiitotie maksaa vähän helvetisti.
Kenelläkään ei ole mielenkiintoa moiseen projektiin, kun 100 km:n päässä on jo pituudeltaan ja kantavuudeltaan riittävä kiitotie valmiina. - että huhhuhhh
Eipä taida auttaa asiaa, vaikka kuinka tällä palstalla keskustellaan. Seinäjoki olisi tosiaankin erittäin hyvä Ryanairille, mutta pitäis varmaankin jotain muuta kautta yrittää kuin täällä palstalla notkumalla.
- Onko ideaa?
Mun mielestä Ryanair voisi alkaa lentämään myös Pylkönmäeltä? Onko ajatus aivan kauhea? Tiedän monta ihmistä Pylkönmäellä jotka voisivat alkaa käyttää reitti ja varmaan ulkomaalaisia kiinnostaisi Pylkönmäki ja sen nähtävyydet yms
Mites ois Enontekiö-Kajaani-reitti viis kertaa päivässä? Varmasti riittäis matkustajii...
Kelatkaapa vähän. Suomen reiteillä on muitakin kuin suomalaisia matkustajia. Lontoon Mike ja Hahnin Wolfgang eivät koskaan ole kuulleetkaan Seinäjoesta, eikä heitä kiinnosta istua junassa tuntikaupalla päästäkseen ihmisten ilmoille, kun viimein pääsevät tänne maailman laidalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595900Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "793269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242441No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402095- 192028
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61629Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83122281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201216Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811085