kulta vai hopea? / Kihlasormukset

............

Pitääkö ns. värianalyysit paikkaansa?
Lämmin (kevät/syksy) = kulta
Kylmä (kesä, talvi) = hopea.
vai oliko tämä jotain 80-luvun villitystä?

Parturin mukaan värini neutraali, eli kulta tai hopea ei himmennä ihoa.
Mutta yleensä oikeilla värisävyillä (hieman kullanväriset hiukset, lämpimän sävyinen meikki (esim. meikkivoide vaalea kulta/kellertävä)) saan itseni näyttämään kauniin kellertävältä eli muukin oma kellertävä väri korostuu, yleensä näytän lähinnä harmaalta ja huonovointiselta vaalean ihoni takia punakoiden ihmisten vieressä, paitsi kesällä jolloin saan kullanvärisen rusketuksen. Jos hiukseni on planinväriset näytän todella kalpealta.

Niin eli pitäisikö tässä tapauksessa ostaa kullanvärinen kihlasormus? Vai pitäisikö sormus ostaa ihan mutu tuntumalla? Valkokulta on muotia. Kuitenkin kulta voi olla liian voimakas väri suomalaisella hennolla/kalpealla iholla.

Tämä nyt tuli vain mieleen kun olemme sormuksia ostamassa.

3

1171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paksu sormus

      entä valkokulta? palladium? tai yhdistelet sormukseen kelta- ja valkokultaa ? entäs teräs? makuja niin monia.

    • hopearenkula

      minulla on hopeinen sormus, mutta ei johdu mistään värianalyysistä, vaan siitä, että pidän hopeasta ja se maksaa murto-osan kullan hinnasta

      • halpaa hopeaa.. :)

        meillä myös hopea sormukset ja aivan samasta syystä.. :)
        en halua maksaa mansikoita ja mustikoita sormuksista.. vaan halusin halvan ja simppelin sormuksen.. hintaa tuli jopa peräti 50 euroa yhteensä kaiverruksineen.. eli ei paha ollenkaan..
        ja nyt sitten vihkisormuksia kun ollaan katseltu niin taas kerran tullaan jäämään reilusti alle satkuun.. :)
        ei se sormuksen hinta pitäisi kuvastaa millään tavoin rakkautta.. mulle rakkaus on arvokkaampaa kuin sormus..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4777
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2083
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1782
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1400
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1281
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1096
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      1077
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      993
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      300
      977
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    Aihe