VIA BALTICA FILLARILLA?

Kotkis

Eli:

Ollaan kaverin kanssa suunniteltu lähtevämme pyörillä Tallinnasta kohti Puolan rajaa. Onko kellään kokemuksia samanlaisesta reissusta, tai sillä suunnalla pyöräilystä? Kaikenlaiset vinkit ovat tervetulleita!!!

4

615

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leena

      menimme vanhalla asuntoautolla tätä tietä venetsiaan. Tiet olivat kohtuullisessa kunnossa, mutta minkäänlaisia pientareita ei oikeastaan ollut polkupyöräilijöitä varten. Liikenne oli ajoittain "tukalaa" rekkojen takia. Rekkajonot olivat älyttömän pitkiä joka tullissa, mutta sehän ei pyöräilijöitä haittaa. Ehkä kannattaisi "pilata" vaikka maaleilla pyörät jos ne ovat kovinkin moderneja,ehkä niitä ei varastettaisi niin helposti.Pyöräilin itse viikon saarenmaalla ja sehän oli loistava saari, ei mäkiä. Hyvää matkaa jos menette.

    • Kokemusta on

      Olemme kahtena kesänä ajaneet polkupyörällä Eestin osuuden ja nyt autolla Latviaan ja Liettuan sekä pätkänmatkaa Puolaakin.
      Vinkkinä sanoisin että kannattaa etsiä tiekarttoja joissa on mahdollisimantarkasti pikkutiet ja balticaa mukailevat tiet.
      Itse baltica on yksitoikkoinen liian vilkkaasti liikennöity ja jopa vaarallinen rekkaliikenteen ja olemattoman pyöräilijää/kannssamatkailijaa kunnioittamattoman liikennekurin takia.

      • VAKAVA NEUVO

        KÄYTTÄKÄÄ TURVAVIIRIÄ JA VÄLTTÄKÄÄ PÄÄTEITÄ


    • Puola-fani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1644
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1271
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe