Viime sunnuntaina (23.1.) oli Helsingin Sanomien kulttuuri-sivuilla iso juttu nykyiskelmästä, jota kutsutaan myös "uudeksi iskelmäksi".
Ko. kirjoituksessa Katri Helena mainitsi tulevasta albumistaan (joka tämän hetken tiedon mukaan ilmestyy ensi syksynä), että se tulee varmasti olemaan iskelmää, muttei välttämättä tanssilavaiskelmää. Levyn tekijäkaarti vaihtuu, edelliselle "Tulet aina olemaan" -albumille lauluja säveltäneet ja sanoittaneet Katri Helenan omat tyttäret eivät tällä tietoa tee lauluja tulevalle levylle.
Yleisesti "uutta iskelmää" Katri Helena kommentoi, että iskelmän nuorennusleikkaus on on erittäin mielenkiintoista ja luonnollista. Kuulijaryhmät muuttuvat ja sekoittuvat ja iskelmä muuttuu sen mukana, mikä hänestä on hienoa. Hän arvelee, että iskelmässä eletään nyt samankaltaista murrosta kuin 1970-luvulla, jolloin uusi suomi-iskelmä nousi 1950-luvulta asti esitetyn iskelmätyylin tilalle. Uuden iskelmän laulajia Katri Helena pitää hienoina, erilaisina, ihanina ja persoonallisina.
Tulevasta albumista
9
788
Vastaukset
- fani55
uusi kesä ja uudet laulut. Katri on ihana!
- r.moore
viikolla Ilta-Sanomissa että albumia valmistellaan jo. "Tilanne lienee hyvin samantapainen kuin Vesa-Matti Loirin levyttäessä nuorten tekijöiden musiikkia. Biisejä on tullut tarjolle jo satoja, ja lisää tulee koko ajan. Kaikki haluaisivat kirjoittaa Katrin seuraavan hittibiisin. Albumin tuottajaa ei ole vielä valittu mutta tarjokkaista ei ole ainakaan pulaa. Hyvinkin yllättävät tuottajavelhot ovat ilmoittaneet kiinnostuksensa. Katri on erittäin arvostettu myös rockpuolella. Olen täysin tietoinen siitä suuresta vastuusta, jota hänen uransa luotsaaminen merkitsee. Kannan vastuun siitä, että teemme Katrin kannalta parhaat ratkaisut".
Hienoa kuulla. Odotelmaamme siis hyvillä mielin!- Kaija Koo fani
veikkaan että tulee olemaan popimpaa matskua kuin aiemmat iskelmälevyt.
- Uusi kevät
Kaija Koo fani kirjoitti:
veikkaan että tulee olemaan popimpaa matskua kuin aiemmat iskelmälevyt.
manageri-Kainulainen sai kenkää iltapäivälehtien mukaan, pitääkö paikkaansa??? Ovatko naiset väleissä??
- Pasi K.
Katri Helenan tulevan levyn esituotanto on aloitettu nyt helmikuussa ja levyä valmistellaan koko kevät. Levylle on useita tuottajavaihtoehtoja ja tarjolla on ainakin 120 kappaletta, joten valinnanvaraa on.
Kesällä Katri tekee viisi keikkaa, ne ovat isoilla festivaaleilla.
Linkit:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011022213238262_vi.shtml
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/musiikki.shtml/1263256/tommi-liimatainen-katri-helena--kohusta-mustamaalaamisen-makua
- r.moore
näyttää olevan tässä linkissä. Mielenkiintoista seurata tätä prosessia.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011022213238262_vi.shtml
.- Pasi K.
Kiitos päivityksestä R. Moore! Aivan mahtavaa, että biisitarjokkaita on 400 - niistä varmaankin riittää kappaleita useillekin Katrin tuleville levyille. Muutenkin tuon jutun perusteella vaikuttaa siltä, että levyprosessi hyvin hanskassa.
- r.moore
Pasi K. kirjoitti:
Kiitos päivityksestä R. Moore! Aivan mahtavaa, että biisitarjokkaita on 400 - niistä varmaankin riittää kappaleita useillekin Katrin tuleville levyille. Muutenkin tuon jutun perusteella vaikuttaa siltä, että levyprosessi hyvin hanskassa.
nuo "päivitykset" mutta hyvää sanomaa voi jakaa useamminkin. :) Joo, todella mukavaa luettevaa ja mielenkiinnolla odotamme kevättä, kesää , syksyä ja Katria!
- r.moore
Iltalehti tietää kertoa tänään näin:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011052213762507_vi.shtml
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291899Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651880Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3751738Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161238Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121121
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81066- 871040
- 2851025
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks501001