Varokaa väärennettyjä 1000rup seteleitä!

Väärennettyjä 1000rup seteleitä liikkeellä ainaskin viipurin veikkojen vieressä olevalla rahanvaihtopisteellä!
91384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kanntas varmaan vaihtaa ne vähäiset rahat pankin konttoorissa eikä jossain viipurin valinnan tai helppoheikin mustassa pörssissä koska sinne ne tunkevat rahansa nämä väärentäjät vaihtaessaan euroiksi. Heleppoheikeillä ei useinkaan ole rahan tunnistus laitetta käytössä!
Pankissa kyselin tästä aiheesta ja sanoivat etä heillä on vähintään kaksinkertainen / kolminkertainen tunnistus väärennettyjen rahojen paljastamiseksi. Vielä silloin kun rahat annetaan asiakkaalle ne pyritään vielä kerran tarkastamaan ! Kyselin tätä Sperbankin konttoorissta kun vaihdoin euroja ruupeleiksi.
Se on oma valinta kun riskin ottaa vaihtamalla mustassa pörssissä "voittaakseen" muutaman euron

Äänestä
  • En ole aikoihin käyttänyt rahanvaihtoon muuta kuin pankkeja. Karusellin käytävällä on, sekä keskemmällä kaupunkiakin monta paikkaa. Ikkunassa yleensä näkyy vaihtokurssi.
    Miksi riskeerata, kun pankeissakin ihan hyvä vaihtokurssi.

    Äänestä

  • Piska kirjoitti:

    En ole aikoihin käyttänyt rahanvaihtoon muuta kuin pankkeja. Karusellin käytävällä on, sekä keskemmällä kaupunkiakin monta paikkaa. Ikkunassa yleensä näkyy vaihtokurssi.
    Miksi riskeerata, kun pankeissakin ihan hyvä vaihtokurssi.

    mustassa pörssissä? Kyseinen pulju kun sattuu olemaan pankin virallinen rahanvaihtopiste!

    Äänestä

Ei kannata vaihtaa missään muualla kuin pankissa.
Värikopioita on ollut liikkeellä lähes jatkuvasti. Ne kyllä tunnistaa hyvin niistä kirkkaista tunnistenauhoista ja hologrammista. Kopiossa ne ovat väriltään mustia.
Yleensä liikkeissä ja pankeissa on tunnistelaite. Silti kannattaa liikkeestä saatu vaihtoraha tarkastaa heti myyjältä saamisen jälkeen. 500 ruplan väärennettyjä seteleitä on myös liikkeellä.

Äänestä

Noin mustatuntuu menetelmällä 1/4 rajalla kyttäävistä autoista löytää Veikkojen viereiseltä rahakopilta. Itse laitan boikottiin sitten koko mestan ja maksan (aikuisten) VISA:lla esim. Nesteellä.

Aika uskomatonta ettei koppero ole saanut rahantarkastus vehjettä hommatuksi ja maatuska ei edes katsele mitä seteleitä sille tyrkyttää!!!

Äänestä

Mutta missä on Viipurin veikot? Kerro tarkempi sijainti meille tietämättömille, osaa sitten varoa. Ei tule niin nimiin kiinnitettyä huomiota.

Äänestä
  • Viipurin Veikot on kauppa Ylä-Urpalassa, ihan lähellä Ylä-Urpalan kylään vievää tietä, Vaalimaalta tullessa oikealla (tien eteläpuolella) puolella, vajaa 1 km puomilta jolla kontrolloidaan sisääntuloleimat ja päästään pois tarkastusalueelta. Vaihtopiste ilmeisesti Vyborgbankan lisenssillä vaihtava, viereisen rakennuksen, saman pihapiirin vaihtopiste. Itse kyllä aina saanut paikasta ihan kuranttia kamaa, se kun ollut kätevin vaihtopiste koko sen noin vuoden ajan kun Kivisillansalmen sillan remontti pakotti kiertämään Viipurin jos oli matkalla kauemmas. Rajatankkaukset kyllä kannattaa maksaa kortilla, rajan KaPon Duty Freessa taas käyvät eurot. Käteisiä ruplia tarvitsee Viipurissa ja sitä kauempana.

    Äänestä

  • Sen jälkeen kun olet ottanut vastaan väärennetyn ruplan setelin ja käytät sitä maksaessasi ostoksesi jos siinä tilanteessa todetaan seteli vääräksi SINÄ olet syyllinen väärennetyn rahan levittämiseen , millään kuitilla et voi todistaa että "mustasta pörssistä" olet rahan saanut.. siinäpä sitten selittelet ??? Pankisata kun vaihdat niin ainakin sieltä joku dokumentti mukaan annetaan paljonko vaihtanut, saattaa olla että tälläkään dokumentilla ei suurta arvoo ole , mutta kuitenkin

    Äänestä

  • 1000000 riupeloo kirjoitti:

    Sen jälkeen kun olet ottanut vastaan väärennetyn ruplan setelin ja käytät sitä maksaessasi ostoksesi jos siinä tilanteessa todetaan seteli vääräksi SINÄ olet syyllinen väärennetyn rahan levittämiseen , millään kuitilla et voi todistaa että "mustasta pörssistä" olet rahan saanut.. siinäpä sitten selittelet ??? Pankisata kun vaihdat niin ainakin sieltä joku dokumentti mukaan annetaan paljonko vaihtanut, saattaa olla että tälläkään dokumentilla ei suurta arvoo ole , mutta kuitenkin

    1000 ruplan setelit vuodenvaihteessa uudistunu,uusia tosin sen verta vähän liikkeellä ettei edes paikalliset yrittäjät kaikki niitä tunnista,tulee kiertoon sitä mukaa kun vanhat häviää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keiz0r.sr kirjoitti:

Väärennettyjä 1000rup seteleitä liikkeellä ainaskin viipurin veikkojen vieressä olevalla rahanvaihtopisteellä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu