Vaihtolento Pariisissa

Kohta lomalla

Hei,

Olemme menossa helmikuussa Singaporeen Pariisin kautta. Vaihtoaikaa meillä on päälle 9h,joten kerkeämme muutaman tunnin käymään Pariisin puolella.

Onko vinkkejä/ must-paikkoja (luonnollisesti eiffel-tornin ihastelua ja croissantin syöntiä kahvilassa) mitä kannattaisi katsastaa pikavisiitillä. Pariisissa ei ole ennen tullut käytyä,joten kokemusta kaupungista ei ole.

Miten paljon muuten kannattaa varata aikaa lentokentälle menoon yms.? Olen kerran aikaisemmin vaihtanut Pariisin lentokentällä konetta ja muistikuvani on että kenttä on todella ruuhkainen ja suuri. Kokemuksia kuljetuksista ei ole

6

707

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukin tavallaan

      ottaneet lennon jossa on 9 tunnin vaihtoaika...olisi mukava nähdä teidät perillä sillä tulee helvetin pitkä lento...Pariisiin pääsee tunnin välein ja vaihtoon riittää 2 tuntia mainiosta. On muuten maailman kentistä pahin joka hukkaa matkalaukut. Ottakaa tämä huomioon...lääkkeet jne...

      • Paris.

        Tästä syystäpä on hyvä, että vaihtoaikaa on riittävästi. Lyhyellä vaihdolla tavaroiden katoamisen todennäköisyys on vielä suurempi.

        Varaisin kaupunkiin siirtymiseen vähintään tunnin/suunta. Menomatkalla tietysti näette, miten kauan se matka kestää. Jos bussilla menette, niin pitää tietysti vielä ottaa huomioon, että sitä voi joutua ensin odottelemaan, jos edellinen on juuri ehtinyt lähteä.

        Eiffel-tornin ihastelun lisäksi voisi ehkä kävellä Champs Elyséellä ja ihastella riemukaarta. Vähän eri suunnassa on esim. Notre Damen katedraali. Jos Louvreen ei ole jonoa, Mona Lisaa voi käydä vilkaisemassa, jos pääsymaksun viitsii maksaa lyhyestä käynnistä.


      • Kohta lomalla

        Kyllä sitä pienempiäkin vaihtoaikoja olisi ollut valittavana, mutta mieli teki piipahtaa Pariisissa joten sen vuoksi otettiin 9h vaihtoaika.

        Paluumatkalla on vaihtoaikaa 4h ja risat,joka luulisi riittävän. Viimeksi kun vaihdettiin Pariisissa, vaihtoaikaa oli vain 2h (tultiin HongKongista) sitten sitä juostiinkin vaihtokoneelle kun passintarkastuksessa yms meni aikaa runsaasti.


    • C'est la vie

      Minä varaisin myös tunnin per suunta keskustamatkoihin, meni sitten bussilla tai junalla. Junalla voi kyllä päästä nopeamminkin, mutta tuskin kannattaa ottaa riskejä ettei missaa jatkolentoa.

      Sen sijaan Eiffeliin en kyllä hukkaisi aikaani: onhan se hieno läheltä, mutta muuten seutu on kohtalaisen tylsää. Menkää mielummin vaikka Montmartreen, sieltä näkee koko kaupungin (myös Eiffelin), voi kävellä kivoja pikkukujia ja istua mukavissa kahviloissa.

    • Pariisissa asustava

      Suosittelen ihan reilusti hyödyntämään järjestettyä nähtävyyskierrosta, jonka kyydissä pääsee näkemään kätevästi tärkeimmät nähtävyydet.Hop on hop off -bussin kyydistä voitte halutessanne jäädä mielenkiintoisen nähtävyyden kohdalla tai kiertää saman tien koko kierroksen läpi. Tietysti hintavampaa kuin julkisilla köröttely, mutta huomattavasti antoisampi noin lyhyellä visiitillä.

      Bussivaihtoehtoja alla. Esim. tuon Open tourin Paris grand tour -kierros vaikuttaa kattavalta. Jos tulette kentältä Roissy-bussilla Operalle, tuon Open tourin lähtöpaikkakin näyttäisi olevan lähellä.
      http://www.parislopentour.com/paris-accueil.php
      http://www.carsrouges.com/?gclid=CNfQ-7us36YCFQgMfAods1x26g

      Tai sitten voitte tehdä vastaavan kierroksen Seinen vinkkelistä:
      http://www.batobus.com/english/

      Tähän yhdistäisin jonkun näköalapaikan, tuo jonkun edellä mainitsema Montmartre oli aika hyvä ehdotus. Eiffeliin on turha jonottaa ja Montparnassen tornikin on vähän syrjässä.

      • Kohta lomalla

        vinkeistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe