Millä lentoyhtiöllä/allianssilla on mielestänne paras kanta-asiakas ohjelma?Itse olen käyttänyt ONEWORLD (Finnair Plus) sekä STAR ALLIANCE (THY Miles & Smiles) ohjelmia.Finnairllla saa 10000 pisteellä korotuksen business classiin jota olen hyödyntänyt aika usein.Tosin hyvät piste lento tarjouset taitavat olla nykyään historiaa.Vähän aikaa sitten lensin THY:llä HEL-IST-BRU / BRU-IST-HEL business classissa.Koko lysti maksoi 150€ miinus 25000 pistettä eli todella hyvä etu koska THY:llä euroopan liikenteessä oikeat business classiit sekä erinomainen palvelu kaikkineen.Eikä häirinnyt yhtään vaikka Istanbulissa 2h odotus,koska siellä kentällä aivan mahtava business lounge.
Kanta-asiakkuus
10
1025
Vastaukset
- fifty sixty
Tuo Tyhy vaan putoilee keskimääräistä useammin.
- Kannan kannat
Eipä kuule haittaa.Olen myös kuullut että jokainen ihminen kuolee joskus.Ja ajattele,ihmisiä kuollut myös matkustaessaan junalla,autolla,pyörällä,laivalla,avaruus-sukkulalla...Siis ajattele...huh huh...siis.No huh huh!
- suhteellisuudentajua
kuitenkin tuhatkertaa turvallisempaa kuin esim. matkasi lentokentälle tai bussi-, auto-, juna-, pyöräily- tai kävelymatka...
- Anonyymi
Nykyisin vaaditaan älypuhelin tietokone että voi liittyä kantaasiakkaaksi mutta moni vanhus ei omista noita laitteita eli tasaarvo on pielessaä tässäkin asiassa. Apteekissa sanoin että ette halua vanhuksia kantaasiakkaaksi kun en osaa liittyä kantaasiakkaaksi. Tosi huonoa palvelua. Vanhukset on iso asiakaskunta apteekissa niin ihmettelen kovin tälläistä käytäntöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyisin vaaditaan älypuhelin tietokone että voi liittyä kantaasiakkaaksi mutta moni vanhus ei omista noita laitteita eli tasaarvo on pielessaä tässäkin asiassa. Apteekissa sanoin että ette halua vanhuksia kantaasiakkaaksi kun en osaa liittyä kantaasiakkaaksi. Tosi huonoa palvelua. Vanhukset on iso asiakaskunta apteekissa niin ihmettelen kovin tälläistä käytäntöä.
Joka paikassa pitää olla älypuhelin vanhukset jää varjoon eivät halua antaa vanhuksille tilaa.
- Lentäjän Poika
Sky Team Czech Airlinesin kortilla on aivan huippu kanta-asiakasohjelma. Siinä vaiheessa kun pääset kultakorttiin kiinni sinut käytännössä upgreidataan aina tsekkiläisen lennoilla.
Miles & More -ohjelmassa (mm.Austrian Airlinesin, Brussels Airlinesin, LOTin, Lufthansan ja SWISSin) voi maksaa verotkin maileilla eli palkkiolippu on aidosti maksuton. Lisäksi tarjolla on hyviä mailitarjouksia. Ohjelma taitaa olla Euroopan suurin lentoyhtiöbonusohjelma.
- RikuNK
Finnair Plus on kaikista huonoin mailinkeruuohjelma. Palkintoihin vaaditavia pisteitä tarvitaan nykyisin yhä enemmän,ns. verot ja maksut ovat ihan jotain muuta kuin ne, jotka Finnair tilittää valtiolle ja lentokenttäoperaattoreille (mukaan ympätty myös poltoainelisämaksuja), palkintolentojen saatavuus hyvin rajallinen (esim. sunnuntaipaluut eivät juri koskaan mahdollisia). Lisäksi pisteiden ansaitseminen on tehty entistä hankalammaksi. Lensin Tampere-Helsinki-Lontoo halvan varausluokan lipulla (tosin tämäkin oli pari kolme kertaa Ryanairia kallimpi). Pisteitä kertyi Tampere-Helsinki 500 pistettä, mutta Helsinki-Lontoo vain 470 pistettä. Eli tällaisia lentoja tarvittaisiin noin 40, jotta saisi palkintona Europan meno-paluu lennon, josta saa kuitenkin maksaa veroja yli satasen. Ei todellakaan kannata.
SAS:lla pisteiden kertyminen on yhtä nihkeää kuin Finairillakin, muta palkinnot oat halvempia. Usein pääsee Pohjoismaiden kohteisiin 6000 pisteellä (normaali 12000). Olen lentänyt Tampereelta mm. Bergeniin ja Tromsöön.
Olisiko näistä paikallisesti aktiivisista operaattoreista Air Balticin Baltic Miles tällä hetkellä paras. Muuta pisteisin oikeuttava lento on ollut, mutta sen enempää kokemusta ei vielä ole tästä ohjelmasta.
Järkevintä on vain ostaa aina halvimmat mahdolliset lennot ja ottaa sitten pisteetkin, jos niitä on tulossa.
- dsfsdfsdf
airbalticin BalticMiles on mielestäni paras. Olen tyytyväinen myös eurobonukseen. Finnair plus on tosi huono.
- Anonyymi
Ihme kun apteekissa ei voinut tiskillä liittyä kantaasiakkaaksi näi hämeenlinnassa. On aika takapajula toi hämeenlinna moni muu kauppssa voi tiskillä liittyä kantaasiakkaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on737462- 717236
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1525896Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544847En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204129Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53810- 313447
- 373358
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris802843Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092492