ALKOHOLIT(OFF)

Olen 17-vuotias nuori mies hieman ujo, ja olen aika komean näköinenkin, enkä koskaan ole ollut ns. teinikänneis. Olen kyllä maistanut alkoholia, mutta en bileissä ole ollut. Mitä mieltä olette, mielestäni teinikännit/bileet on vain paskaa. Mielummin menen täysi-ikäisenä baariin, kun toisen kotii kännää?

Kommentteja, kiitos !
3300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kukin tyylillään. Kun tarpeeks viinaa vetää niin ei sillä ole väliä missä sen tekee kun ei kuitenkaan muista seuraavana päivänä

Äänestä

Itekkin olen 17v, tyttö tosin ja sama homma mullakin. Mulla tosin ei oo mitään mielenkiintoo alkoholia kohtaan. Mut joo, mielummin täysikäsenä baariin jos on mennäkseen.

Minä lähinnä naureskelen niille alaikäisille, jotka kehiskelevat bileviikonlopuillaan ja kännissä tehdyillä tyhmyyksillään. Ei käy kateeks. Jotkut tuntuvat ottavan nokkiinsa siitä, kun suhtaudun heidän juttuihinsa vaan vahingoniloisesti nauraen, enkä "SiiS OiKEEsTi???? VÄhäX jÄnNäÄ!" -kuten ilmeisesti pitäisi suhtautua.

Perustyhmiä teinejä kaikki alkoholia käyttävät alaikäiset sanon minä. Ei sillä että runsaasti alkoholia käyttävät täysi-ikäisetkään niin fiksua porukkaa olisi.

Äänestä
  • Itsekkään en ole koskaan humalaan asti itseäni juonut. Tosin maistanut olen pariin otteeseen. En varsinaisesti katunut tai hävennyt päätöstäni jättäytyä bileistä yms. pois, mutta jotenkin olen koko nuoruuteni tuntenut itseni ulkopuoliseksi m.m. tästä syystä. Jos joku minua kysyi mukaan, johon kieltäydyin ja sanoin etten juo, niin tämän jälkeen sain aina halveksuvia ja kysyviä katseita.

    En jää harmittelemaan kokemattomuutta alkoholista, mutta samaa ei voi sanoa yksinäisyydestä. Mielestäni olen erittäin sosiaalinen ihminen, kunhan vain tutustun henkilöön kunnolla. Se vain ihmeen hankalaa, kun muilla tuntuu olevan muuta tekemistä viikonloppuisin. Nyt kuluneiden kahden kuukauden aikana olen purkanut tarvettani sosiaalisuuteen soittamalla kitaraa ja kirjoittamalla tänne S24:een. Ja täytyy sanoa, ettei nämäkään aina tunnu auttavan. Masennuksen mahdollisuus suurenee, kun ei kenekään kanssa pääse kunnolla mistään keskustelemaan ja jää liikaa aikaa omien ajatusten selvittämiseen.

    Täytän pian 18, ja tuskin tulen vielä pitkään aikaan itseäni känniin juomaan. Tosin absolutistina en aio jatkaa, vaan satunnaisesti saatan olutta joskus juodakkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fghjklkjrde kirjoitti:

Olen 17-vuotias nuori mies hieman ujo, ja olen aika komean näköinenkin, enkä koskaan ole ollut ns. teinikänneis. Olen kyllä maistanut alkoholia, mutta en bileissä ole ollut. Mitä mieltä olette, mielestäni teinikännit/bileet on vain paskaa. Mielummin menen täysi-ikäisenä baariin, kun toisen kotii kännää?

Kommentteja, kiitos !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu