Exchange 2010 Serveri+SharePoint Linuxissa

Miten saan Exchange 2010 serverin toimimaan linuxissa ?

Minkälaista rautaa exchange palvelin tarvitsee ?

Riittääkö esim, joku vanha läppäri, johon asentais exchange serveri softan ?

Kui hyvin exchange serveristä saa laitettua firman nimellä olevan osoitteen, esim. [email protected]

Ja saako exchange serveriin helposti yhteyden etänä, jos tarvitsee ruveta säätämään, esmi tokiosta käsin, helsingissä serveri. ?

Kui hyvin Exchange serveriin saa laitettua intran ? tai siis sharepoint:n ?

ja tietysti login/loggaus intra/sharepointtiin.
6267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nyt olet väärällä palstalla. Nuo ovat Windows-ohjelmia.

Äänestä

mutta vastaanpa lisäksi kun kerta kysyt..
kaikkiin kysymyksiisi on vastaus: "huonosti ellei erittäin huonosti" tai "ei"

Äänestä

joo, windows only toimimaan linuxissa. totta mooses. meitin firmassa on exchangesta huolehtimassa kahdeksan serveriä. Siis ihan kunnon serveriä eikä mitään työasemia. Ja lisenssi kulut on hirmuisia.

Äänestä
  • Yksikin palvelin riittää pyörittämään exchange palvelinta, laita vaikka 5-10 scsi kovalevyä ja sitten teet peilaavat kovalevyt, peilipalvelin, niin sanotusti, eli kun yks järhjestelmä on niin ne varmmuskopioituu toiselle ja kolmannelle kovalevylle samaan aikaan, eli samat asiat on kaikissa kovoissa, eli kun kovo mnee paskaksi niin on vielä muutamia kovalevyjä jäljellä joissa onsamat asiat kuin alkuperäisessä kovossa.

    Tiedoksi!

    Äänestä

  • kt.jt kirjoitti:

    Yksikin palvelin riittää pyörittämään exchange palvelinta, laita vaikka 5-10 scsi kovalevyä ja sitten teet peilaavat kovalevyt, peilipalvelin, niin sanotusti, eli kun yks järhjestelmä on niin ne varmmuskopioituu toiselle ja kolmannelle kovalevylle samaan aikaan, eli samat asiat on kaikissa kovoissa, eli kun kovo mnee paskaksi niin on vielä muutamia kovalevyjä jäljellä joissa onsamat asiat kuin alkuperäisessä kovossa.

    Tiedoksi!

    yksi..
    tuhat palvelinta ei riitä pyörittämään mikkiksen ohjelmia järkevästi..
    älä edes viitsi selitellä.. ne tekee sekundaa taviksille ja jos haluaa olla tavis niin käyttää niitä..

    otapa sinäkin nyt kynä vasempaan käteen ja pistä riehumaan sanainen politiikkasi.. pistä firman pojat luopumaan paskaservereistä.. linux sentään hostaa aika hyvin nuo windows työasemat intrassa joten yksi extsange on ihan vaan yliheitto kun tilalla on kunnon palvelin..

    olihan kaikki hostattuna linuxilla tai edes jollain unixilla?
    jos ei ollut niin olet kusessa :)

    Äänestä

Kysy Microsoftilta LSB versiota näistä ohjelmista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kt.jt kirjoitti:

Miten saan Exchange 2010 serverin toimimaan linuxissa ?

Minkälaista rautaa exchange palvelin tarvitsee ?

Riittääkö esim, joku vanha läppäri, johon asentais exchange serveri softan ?

Kui hyvin exchange serveristä saa laitettua firman nimellä olevan osoitteen, esim. [email protected]

Ja saako exchange serveriin helposti yhteyden etänä, jos tarvitsee ruveta säätämään, esmi tokiosta käsin, helsingissä serveri. ?

Kui hyvin Exchange serveriin saa laitettua intran ? tai siis sharepoint:n ?

ja tietysti login/loggaus intra/sharepointtiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu