Kokemuksia miten kypärä suojaa, millainen olisi hyvä kypärä?
Käytättekö yleensä kypärä kun laskettelette?
Laskettelukypärä
3
1043
Vastaukset
- 234234234
Ehdottomasti kypärä päähän vaikka tuntisi itsenäs kuink varmaksi laskijaksi. Itse olen parilta sairaalareissulta säästynyt kypärän ansiosta.
esim. Giro tekee erinomaisia kypäriä jotka ainakin omaan päähän istuvat hyvin. Lisäksi esim Giro Encore 2 kypärässä on tarralla kiinnitettävät toppaukset jotka voi säätää oman pään mukaan. Hintaa noill on 50-90e yleensä. Giroa muuten käyttää moni freeride laskija (siis nämä hullut jotka päästää niitä jyrkkiä kalliorinteitä alas).
Toki muitakin hyviä kypärämerkkejä on. Pääasia että käyttää kypärää. Halpa henkivakuutus oikeasti. - nike-
Hyvä kypärä on sellainen mikä istuu hyvin päässä. Päälaelle ei jää tyhjää tilaa, eli kypärä ei lepää otsan ja takaraivon varassa vaan istuu kaikkialta. Pehmeillä tai kovilla korvallisilla ei ole juuri väliä jos ei harrasta kilpalaskettelua. Tietysti kovat suojaavat vähän enemmän, mutta korvat harvoin ovat se vaarassa oleva alue.
Ymmärrän vielä kymmenisen vuotta sitte, miksi kukaan ei halunnut käyttää kypärää. Puolipallot olivat oikeasti tyhmän näköisiä ja varmasti epämukavia. Nykyään kypäriä valmistetaan kuitenki jokaiseen makuun ja malliin ja niitä voi sanoa tyylikkäiksi. Itse urheiluliikkeessä työskennelleenä ja kilpa-alppihiihtoa harrastaneena voin sanoa että kypärä päässä laskevat ovat a) fiksumpia suojatessaan päätään ja b) huomattavasti ammattitaitoisemman näköisiä. Kypärät päähän! - AlpineSci
Itse käytän Carreran Viper´ia, on mukavan kevyt päässä, istuu hyvin ja päälella on säädettävät tuuletusaukot. Selvästi asiansa osaavien suunnittelema.
Tyttäreni laskee päässään CSI:n Stardust. Hieman painavamman oloinen, mutta tukeva ja asiallinen rakenne. CSI näyttää olevan melko yleinen merkki.
Kypärää kannattaa käyttää laskettelussa AINA, sillä koskaan ei tiedä milloin vahinko voi tapahtua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161