Laskettelukypärä

????

Kokemuksia miten kypärä suojaa, millainen olisi hyvä kypärä?

Käytättekö yleensä kypärä kun laskettelette?

3

1026

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 234234234

      Ehdottomasti kypärä päähän vaikka tuntisi itsenäs kuink varmaksi laskijaksi. Itse olen parilta sairaalareissulta säästynyt kypärän ansiosta.

      esim. Giro tekee erinomaisia kypäriä jotka ainakin omaan päähän istuvat hyvin. Lisäksi esim Giro Encore 2 kypärässä on tarralla kiinnitettävät toppaukset jotka voi säätää oman pään mukaan. Hintaa noill on 50-90e yleensä. Giroa muuten käyttää moni freeride laskija (siis nämä hullut jotka päästää niitä jyrkkiä kalliorinteitä alas).

      Toki muitakin hyviä kypärämerkkejä on. Pääasia että käyttää kypärää. Halpa henkivakuutus oikeasti.

    • nike-

      Hyvä kypärä on sellainen mikä istuu hyvin päässä. Päälaelle ei jää tyhjää tilaa, eli kypärä ei lepää otsan ja takaraivon varassa vaan istuu kaikkialta. Pehmeillä tai kovilla korvallisilla ei ole juuri väliä jos ei harrasta kilpalaskettelua. Tietysti kovat suojaavat vähän enemmän, mutta korvat harvoin ovat se vaarassa oleva alue.

      Ymmärrän vielä kymmenisen vuotta sitte, miksi kukaan ei halunnut käyttää kypärää. Puolipallot olivat oikeasti tyhmän näköisiä ja varmasti epämukavia. Nykyään kypäriä valmistetaan kuitenki jokaiseen makuun ja malliin ja niitä voi sanoa tyylikkäiksi. Itse urheiluliikkeessä työskennelleenä ja kilpa-alppihiihtoa harrastaneena voin sanoa että kypärä päässä laskevat ovat a) fiksumpia suojatessaan päätään ja b) huomattavasti ammattitaitoisemman näköisiä. Kypärät päähän!

    • AlpineSci

      Itse käytän Carreran Viper´ia, on mukavan kevyt päässä, istuu hyvin ja päälella on säädettävät tuuletusaukot. Selvästi asiansa osaavien suunnittelema.

      Tyttäreni laskee päässään CSI:n Stardust. Hieman painavamman oloinen, mutta tukeva ja asiallinen rakenne. CSI näyttää olevan melko yleinen merkki.

      Kypärää kannattaa käyttää laskettelussa AINA, sillä koskaan ei tiedä milloin vahinko voi tapahtua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe