Ei sittenkään rasva.
Puskan huijaus paljaustui lopullisesti.
http://teema.yle.fi/ohjelmat/juttuarkisto/tiededokumentti-tappava-kalsium
D-vitamiinin puute aiheuttaa kalsiumin aineenvaihdunnan häiriötä, joten suonet tukkiutuu kalkilla ja lopputulos on tukos.
Puskan huijaus paljaustui lopullisesti.
http://teema.yle.fi/ohjelmat/juttuarkisto/tiededokumentti-tappava-kalsium
D-vitamiinin puute aiheuttaa kalsiumin aineenvaihdunnan häiriötä, joten suonet tukkiutuu kalkilla ja lopputulos on tukos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
D-vitamiinin saantisuositus yläraja on 10 mikroo ja se on sama kuin säteilyn yläraja. D-vitamiini ei siis näin ollen voi aiheutta kalkin puutetta tai varsinkaan sen puutteesta johtuvaa rasvamaksaa.
Aarinko ,D- vitamiinj ja syväntaavit liittyyvät toesiisa. Ov viärin syyttee ruokavalijota ja kolesterolija syvän- ja verisuonitaaveesta, sannoo englantillaenen kasroenteroloki Tavit Rimes Mankhesteri' yljopistosta. Hän on tutkinut ylj 20 vuotta syvän- ja valtimottaatii' essiintymistä erj väestöessä, ja nyt hän oj julukassut aeheesta 642-sivvuisem perusteellisen kirjan´´Vitamin D and Cholesterol´´. Sem mukkaan sepelevaltimottaavim pääasijallinen syy o' aaringonvalon ja D- vitamiinim puute, eekä suinkaan kolesterolj ja rasvaener ruoka.
Tohtorj Rimes sae kimmokkee' alakaa tutkija aaringonvalov, veren D- vitamiinin ja syväntaatii' yhteyksijä havvaettuvvaan, että Englantiim muuttaneet uasijallaeset saerastuivat syväntaateehin sitä enemmäm, mitä pohjoesemmaks hyä asettuivat asumaan. Pohjoeseem muuttaneet uasijallaeset saerastuivat usseemmin ku' Etelä-Englantiim muuttaneet, ruokavalijosta riippumata. Rimes selevitti kuinka paljo' aarinkoesija päevijä erj paekkakunnilla olj ja kuinka paljo' asukkaat saevat aarinkoo, ja häv vertasj lukuja saeraastilastoehin. Yhteys olj selevä: Syvänpotilaella on" levveysastettaati "( latituve sikness). Lenkki on D- vitamiinj, piättelj Rimes. Sem pääasijallinel lähehä' ihmiskunnalle o' aaringovalo; ruovasta suamme vaeh hyvim mitättömäm pienem miäräm päevittäen ,5– 7 mikrokrammaa(µk ) . Tarve voe olla jopa 100 µk, minkä usseemmat muahanmuuttajat olivat suaneet heleposti päevittäe' aaringosta lähtömaessaan .
""""On myös esitetty, että statiinit vähentävät verisuonten kalkkeutumista. Väite ei ole totta. Pitkään on tiedetty, että sellaiset vitamiinit kuin D3 ja K2 vähentävät verisuonikalkkia. Tästähän ei ole kerrottu kansalle mitään. Päinvastoin, on tehty kaikki mahdollinen, ettei tieto vitamiinien tehosta pääsisi julkisuuteen. Ihmisiä varoitetaan vitamiinien vaaroista, kun taas statiinit "asiantuntijoiden" mukaan ovat yhtä harmittomia kuin porkkana. Uudet korruptiovapaat tutkimukset osittavat, että koko statiinihype on todella humpuukia. Sanottakoon vielä, että 90 % sydän-kohtauksista tapahtuu niille, joilla on kalkkia suonissa. """"
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=223
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
savon murre viesti :) oli vähän vaikea lukea tosin