Latausjohdo

Mac-oppilas

Olen ymmärtänyt, että kännykän latausjohtoa ei saa pitää seinässä, jos ei lataus ole käynnissä.
Kysyn siis voinko pitää Macissani latausjohtoja, vaikka en lataa parhaillaan? Esim Ipod ja kännykkä, vai pitääkö ne aina välillä ottaa pois. Se olisi vähän turhan hankalaa, kun ne "pistorasiat" tai mitä ne nyt olikaan on takakannessa.

6

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jepeee23

      Kaikki turhat laturit kuluttavat sähköä, vaikka et lataisi mitään niillä.

      Kaikki laturit pitää ottaa aina pois seinästä latauksen jälkeen!

      • hei hei

        Mittaappa niitä tyhjäkäyntilaturien viemiä tehoja ja tule sitten tänne kertomaan totuus.


      • jep jep jep
        hei hei kirjoitti:

        Mittaappa niitä tyhjäkäyntilaturien viemiä tehoja ja tule sitten tänne kertomaan totuus.

        Ja kerro miljardilla (latureita maapallolla) ja laske montaako ydinvoimalaa tarvitaan sitä varteen, jotta voisit pitää laturin seinässä.


      • hei hei
        jep jep jep kirjoitti:

        Ja kerro miljardilla (latureita maapallolla) ja laske montaako ydinvoimalaa tarvitaan sitä varteen, jotta voisit pitää laturin seinässä.

        Suhteellisuuden taju puuttuu. Tyhjäkäyntilaturi on vain pisara meressä. Laske vaikka ne biljoona lamppua jotka saman aikaan on koko ajan päällä. Sitten laske ne tuhannet ydinvoimalat jotka lamppuihin tarvitaan.


    • 1stMacFinn

      Missä Macissa on latausjohdon paikka takakannessa? Ei tule mieleen yhtään sellaista. Joten mistä tässä nyt oikeasti on kyse?

    • ...kuitenkaan...

      ... että ne ”latausjohdot”, jotka sulla on kiinni siellä iMacin takaseinässä vievät tai aheuttavat minkäänlaista virtakuormitusta, silloin, kun niissä ei ole kiinni laitteita, joita niiden olisi tarkoitus ladata.
      Nämä tarkoittamasi ”pistorasiat” ovat käsittääkseni USB-liitäntöjä ja johdot ovat siten USB-kaapeleita, esim. kameraa tms. varten. Tällaiset johdot itsessään eivät kuluta sähköä.
      Saamissasi muissa vastauksissa viitataan erillisiin laitteiden lataus-/virtalähteisiin, kuten esim. puhelimen laturiin. Niistä on spekuloitu ja suoritettu useitakin laskelmia, kuinka paljon ne kuluttavat virtaa missäkin ajassa, vaikka eivät olisikaan kiinni ladattavassa tuotteessa. Kukin toimikoon ko. asiassa omien näkemystensä mukaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3095
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      60
      2300
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1009
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe