Maahanmuuttopoliittinen ministeriryhmä keskusteli 8.12.2010 vuoden 2011 pakolaiskiintiön kohdentamisesta. Pakolaiskiintiö on edellisvuosien tapaan 750 henkilöä. Ministeriryhmä puolsi sisäministeriön esitystä, jonka mukaan vuonna 2011 otetaan kiintiöpakolaisina vastaan 200 myanmarilaista pakolaista Thaimaasta, 150 Kongon pakolaista Ruandasta ja 300 afganistanilaista pakolaista Iranista. Lisäksi Suomi varautuu 100 hätätapauksen vastaanottamiseen. Hätätapaukset ovat kiireellistä sijoitusta vaativia pakolaisia.
Suomen vastaanottamat kiintiöpakolaisryhmät säilyvät pääosin ennallaan. Pakolaiskiintiön kohdentaminen perustuu YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n esitykseen.
Kongolaisia pakolaisia Ruandasta Suomi on ottanut vastaan vuodesta 2007. Suomi on valinnoissaan erityisesti painottanut haavoittuvassa asemassa olevia yksinäisiä naisia lapsineen. Ruandassa on noin 53000 kongolaista pakolaista. He elävät pakolaisleireillä.
Afganistanilaisia pakolaisia Suomi ottaa vastaan tätä vuotta enemmän. Afganistanilaisten pakolaisuus Iranissa ja Pakistanissa on jatkunut vuodesta 1979 lähtien. Afganistanilaiset pakolaiset Iranissa ovat yksi UNHCR:n uudelleensijoituksen painopisteistä.
Myanmarilaisten pakolaisten tilanne Thaimaassa on pitkittynyt. Thaimaassa arvioidaan olevan noin 150000 pakolaista, joilla ei ole mahdollisuutta palata kotiin. Myanmarilaisiapakolaisia Suomi on vastaanottanut vuodesta 2005.
Lisätietoja: neuvotteleva virkamies Arja Kekkonen, 071878 8627
http://www.valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?toid=2068&c=0&moid=2069&oid=314722
Haavoittuvassa asemassa olevia yksinäisiä naisia lapsineen
Ihmisiä riittää
3
381
Vastaukset
- ihmisiä riittää
Saamme ehkä pian uusia pakolaisia uusiksi suomalaisiksi muslimimaista.
Egyptin levottomuuksien ohella kansalaiset ovat jatkaneet mielen osoittamista ainakin Tunisiassa, Jordaniassa ja Algeriassa.
http://yle.fi/uutiset/teemat/teema_egypti/2011/01/mielenosoitukset_jatkuvat_arabimaissa_2326405.html- 3+18
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Kuka unohti Rolls Roycen lumihankeen Helsingissä/art-1288365862686.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341962Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651900Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3851797Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921123
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698- 32684
Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47675