kävinpä tuossa 15tkm huollossa ja katselin kun korjaaja meni opuksi muuttamaan seuraavan huollon "muistutusta" sellaiseen valikkoon mitä en tiennut olevankaan. mut kotona tastasin ja sinne pääsee kun laittaa virran päälle, sammuttaa radion, pitää infonäppäintä pohjassa ja rullaa volumenäppäintä n.3 kierrosta. sillä on "selftest"
ja "control adjustment" jälkimmöisen alla on valikko mistä pääsee muuttamaan eri asetuksia esim näytön värit, ilmastointi, jne....
OMALLA VASTUULLA , virta pois ja homma palautuu alkuperäiseen ulkonäköönsä.
näin pääset "huoltovalikkoon"
13
8550
Vastaukset
- Sami
Kenekäs vastuulla sitten ellei omalla?
Pääsihän sinne, mutta pystyykö siellä tekemään mitään? Huoltomuistutuksen olisi voinut nollata tai asettaa, mutta muuten en hoksinut mitään järkevää.- test
no aja vaikka se "itse diagnoosi"...
siitä eka valikosta - nassin
Pitihän tuo kokeilla, mutta tosiaan eipä ihmeemmin mitään päässyt muuttamaan.
Mitähän se safety belt-valinta tekee? - safety
nassin kirjoitti:
Pitihän tuo kokeilla, mutta tosiaan eipä ihmeemmin mitään päässyt muuttamaan.
Mitähän se safety belt-valinta tekee?en tiedä siitä turvavyö jutusta mutta olisko
et esim vänkärin hälytin ei huuda kun laittaa rastin siihen , siis silloin kun siinä istuu ja ei laita turvavyötä . - Sami
safety kirjoitti:
en tiedä siitä turvavyö jutusta mutta olisko
et esim vänkärin hälytin ei huuda kun laittaa rastin siihen , siis silloin kun siinä istuu ja ei laita turvavyötä .Näytti olevan niin että info ei piippaa, jos turvavyö jää auki, kun ottaa siitä täpän pois.
- no piip
Sami kirjoitti:
Näytti olevan niin että info ei piippaa, jos turvavyö jää auki, kun ottaa siitä täpän pois.
no siinähän on hyödyllinen valinta jos saa sen ärsyttävän piipin pois päältä.
- Sami
no piip kirjoitti:
no siinähän on hyödyllinen valinta jos saa sen ärsyttävän piipin pois päältä.
On se sen verran ärsyttävä ääni että kovempikalloisempikin matkakumppani vetää vyön kiinni ilman että tarvii huomauttaa. Perhana kun olisi sama toiminto myös takavöissä.
- Pertsa
Pystyisköhän sieltä ottamaan pois sen "warning, low external temperature" varoituksen? Meinaan vaan, että olen yleensä tajunnut itsekin, jos ulkona on 30 astetta pakkasta... Hieman turha ominaisuus.
- nassin
Nämä turvavyö- ja pakkasvaroittimet ovat vähän hankalia, kun ne ohittavat muun informaation.
Esim. kun lähdet liikkeelle ja ropailet lämppärin/soittimen säätöjä yht´äkkiä ruudulle pompsahtaa tieto viileästä kelistä.
Esim. kun sihtailet peruutuskameraa ja hätäinen appari avaa turvavyön tai jälleen ulkona on viileä keli niin taas tieto siitä piirtyy näytölle. - Sami
Ilmastointi näytöstä vois kai muutella jotain, mutta kun ei tiedä että mitä ja millä nappulatekniikalla. Nyt olisi ohjeet tarpeen.
Ehkä sen pakkasvaroittimen voisi muuttaa? Samoin kiinnostaisi ainakin lämmityksen asetuksen alaraja. 18 astetta on liikaa kun tulee pilkiltä haalarit päällä kylmään autoon ja auto alkaa puskea kuumaa täysillä. - Pertsa
Sami kirjoitti:
Ilmastointi näytöstä vois kai muutella jotain, mutta kun ei tiedä että mitä ja millä nappulatekniikalla. Nyt olisi ohjeet tarpeen.
Ehkä sen pakkasvaroittimen voisi muuttaa? Samoin kiinnostaisi ainakin lämmityksen asetuksen alaraja. 18 astetta on liikaa kun tulee pilkiltä haalarit päällä kylmään autoon ja auto alkaa puskea kuumaa täysillä.Ohjekirjassa luki tuosta minimilämpötilasta, että auton saa kylmemmäksikin kuin 18 astetta, mutta näyttö ei jostain syystä näytä 18 astetta pienempiä lämpötiloja.
- Sami
Pertsa kirjoitti:
Ohjekirjassa luki tuosta minimilämpötilasta, että auton saa kylmemmäksikin kuin 18 astetta, mutta näyttö ei jostain syystä näytä 18 astetta pienempiä lämpötiloja.
18 taitaa tarkoittaa sitä että silloin puhalletaan täysillä kylmää sisälle ja 18,5 on vasta oikea asetusarvo.
Mutta ei sitä talvella sentään täysillä voi kylmääkään puhlataa, pitsäsisi saada kuitenkin pienempi asetus, vaikka 12 astetta. - Huolestunut
Kuskin turvavyö ei kelaa löytyykö vika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?994444- 272365
- 2002169
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082164PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4001870- 1691483
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850