mihin ammattikorkeakouluun

on helppo päästä?
3216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Motivaatio ja oma osaamisesi kyllä vaikuttaa paljon... Ja kannattaako esim. hakea tietojenkäsittelyyn, jos aihe ei kiinnosta pätkän vertaa, kun todennäköisesti sen aiheen parissa tulisit viettämään väh. seuraavat 3,5v?

Mutta voi sitä jotain listata... Esim. sairaanhoitaja/terveydenhoitaja yms. sos-puolen jutut on täynnä hakijoita, samoin taidelinjat, joten niitä kannattaa välttää (jos siis pointti on vain päästä sisään). Tuo tietojenkäsittely on yleensä varma valinta, niille linjoille hakee verraten vähän ja sitten taas tradenomilinjoja kun on niin paljon, niin tiettyihin kouluihin/toimipisteisiin pääsee varmasti suhteellisen helpolla.

Hakijatilastoja löytyy aikaskin helposti googlettamalla, että kannattaa kokeilla vaikka hakusanoilla AMK hakijatilastot. Lisäksi noin vinkkinä, että kannattaa myös suosia etäisiä toimipisteitä (esim. Laureaan hakiessa Lohja, Porvoo, Hyvinkää jne, TAMK:ssa Virrat, Ikaalinen, SAMK:ssa Huittinen, Kankaanpää, SeAMK:ssa Kauhajoki, Jurva jnejnejne.)

Äänestä
  • niin, mutta haluaisin yrittää johonkin mihin olisi mahdollisuuksia päästä, koska todistukseni on huono ja pääsykokeissa en usko olevani mikään itsevarmuuden huippu. olen ajatellut sosionomikoulutusta, koska luulen että se voisin kiinnostaa minua. kiitos vinkeistä.

    Äänestä

  • kysyjä..... kirjoitti:

    niin, mutta haluaisin yrittää johonkin mihin olisi mahdollisuuksia päästä, koska todistukseni on huono ja pääsykokeissa en usko olevani mikään itsevarmuuden huippu. olen ajatellut sosionomikoulutusta, koska luulen että se voisin kiinnostaa minua. kiitos vinkeistä.

    Kannattaa myös valita joku muu ala varavaihtoehdoksi. Sosionomeiksi haluaa aika iso porukka, ja jos sinulla on huono todistus, niin ei ole mitään takeita että pääset edes pääsykokeisiin (esim. serkkuni haki viime vuonna sosionomikoulutukseen lukion ka 7,8 ja C-M:n yo-papruilla, eikä kutsua tullut).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä.... kirjoitti:

on helppo päästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu