Moi! Pitäisi saada vinkkejä kuinka on fikusuinta/helpointa putsata 25v sitten maalatut räystään aluslaudat. Onko niitä mahdollista putsata hiekkapuhaltamalla? Käsin hiomalla/pesemällä aika työlästä.. uusinta taas maksaa mansikoita :(
Kiitos vinkeistä etukäteen, t. nimimerkki ekaa kertaa remonttihommissa
Kiitos vinkeistä etukäteen, t. nimimerkki ekaa kertaa remonttihommissa
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hiekkapuhallus tuhoaa puun pinnan,joten unohda.
Maalikaapimella raavit irtonaiset maalit ja lopuksi maalaat öljymaalilla uuden pinnan mieluiten kahteen kertaan.
Hiomakone.tai rälläkkä.
Iteasiassa muutama satanen metriä lautaa ja tölkki maalia ei maksa juuri mitään.
Kyse työstä. Teetkö ite, vai teetätkö ulkoistettuna. Työ maksaa, ei materiaalit.
Miten päin vittua sekin talo on tehty? Mulla mökki maalattu seiskytluvun lopulla ja nyt pitäs alkaa katteleen muutaman verhouslaudan vaihtamista.
Sitäpaitsi, ei sateelta suojassa oleva maalattu lauta ala mätäneen, eihän ne altistu edes auringon valolle. Sulla voip olla melko suurikin remontti edessä. Katossa vikaa. Ei kuiva lauta ala hylkiin maalia tai mätäneen.
Otan osaa. Henkisesti, en rahallisesti.