ESTA:n ehdot

VAO

NÄMÄ ON ESTA:N EHTOJA JOS YMMÄRSIN OIKEIN:

WARNING: If upon application for admission to the United States at a port of entry you are admitted under the Visa Waiver Program (VWP) by a US Customs and Border Protection Officer, you may not accept unauthorized employment; or attend school; or represent the foreign information media during your visit under the program. You may not apply for: 1) a change of nonimmigrant status, 2) an extension of stay, or 3) adjustment of status to temporary or permanent resident, unless eligible under section 245(c)(4) of the Immigration and Nationality Act. Violation of these terms will subject you to REMOVAL.


VAROITUS: Jos hakemuksesta ottamista Yhdysvalloissa tulosatamassa sinut otetaan mukaan Visa Waiver-ohjelman (VWP) on Yhdysvaltain tulli-ja rajavartiolaitos Officer, et voi hyväksyä luvatonta työtä tai käydä koulua, tai edustamaan ulkomaisten tiedotusvälineiden vierailun aikana ohjelman puitteissa. Et voi hakea: 1) muutos nonimmigrant tila, 2) oleskelun pidentäminen tai 3) mukauttaminen aseman tilapäinen tai pysyvä asuinpaikka, ellei saada § 245 (c) (4) Maahanmuutto-ja kansalaisuutta koskevan lain . Rikkoo näitä ehtoja sovelletaan sinua poistamista.


Sanotaanko siis edellä tai jossakin muualla, että jos ottaa ESTA:n viisumin sijaan, niin ei voi enää koskaan muuttaa Yhdysvaltoihin asumaan? Olen jostain kuullut tällaisen jutun.

2

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4-5

      Ei se onneksi tuollaista tarkoita. Tuossa tarkoitetaan sita, etta et voi tuolla kyseisen matkan aikana vaihtaa statustasi siina kerrotulla tavalla. Eli et voi menna viisumivapauden puitteissa USA:han ja vaihtaa siella ollessasi tyoviisumiin tai pidentaa sallittua maassaoloaikaa. Kun olet palannut taas takaisin Suomeen, niin voit toki anoa eri viisumeita yms. aivan kuten ennenkin.

      • tarkoita.........

        Täsmälleen kuten edellä todettiin, eli ESTA ei vaikuta tulevaisuutesi mahdollisuuksiin muuttaa Yhdysvaltoihin vaan ohjeet kertovat mitä ei saa tehdä viisumivapauden perusteella tapahtuvan matkustamisen aikana. Itse olen käynyt aikaisemmin Yhdysvalloissa Visa Waiverilla/ESTAlla monet kerrat. Nyt minulla on pysyvä oleskelulupa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe