Terveystiedon kirjoittaminen?

Elukkainen

Olen ysillä ja menossa lukioon. Tykkään bilsasta ja aion kirjoittaa sen. Opo sanoi että terveystietoa JA bilsaa ei kannata kirjoittaa koska eräs bilsan kurssi sisältää kaikki terveystiedon asiat. Eli kirjoitanko myös TT:n vai en? Miten aiotte itse tehdä?

5

4690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 655465456

      Totta kai terveystieto kannattaa kirjoittaa jos sen asiat osaa jo bilsasta. Sittenhän siitä saa hyvän arvosanan ja lisäpisteitä opiskelupaikkoihin.

      • yrryaae

        Terveystieto on suht. helppo kirjoitettava ja pakollisia kursseja on vaan kolme.. Ite meinaan ainakin kirjoittaa tt:n. :)


      • Elukkainen
        yrryaae kirjoitti:

        Terveystieto on suht. helppo kirjoitettava ja pakollisia kursseja on vaan kolme.. Ite meinaan ainakin kirjoittaa tt:n. :)

        niin mutta materiaalia kirjotuksiin tulee varmaan paljon! :/


      • oiuytl,bvb
        yrryaae kirjoitti:

        Terveystieto on suht. helppo kirjoitettava ja pakollisia kursseja on vaan kolme.. Ite meinaan ainakin kirjoittaa tt:n. :)

        Pakollisia kursseja on vaan yks terveystiedossa...

        Ite kirjotin viime syksynä terveystiedon. Alotin lukee kolme viikkoo aikasemmin ja kokeessa ei kysytty mitään, mitä olin lukenut :D M sieltä kuitenkin nipin napin onneksi tupsahti. Terveystiedon koe on sellanen, että siinä pärjää kun vähänkin jaksaa kirjoja selailla ja käyttää maalaisjärkeä. Sanoisin, että kaikista reaaliaineista se vaatii ylivoimaisesti vähiten lukemista. Toki jos tähtää niihi huippuarvosanoihin niin kannattaa lukee ja paljon. Aina pitää muistaa hyödyt ja haitat, sekä näkökulmina yksilön, yhteisön ja yhteiskunnan. :)

        Ja itte kirjotan muuten myös bilsan nyt keväällä. Pitäisi varmaan avata kirjat :D:D


    • terveystieto-merkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe