Urbaani legenda?

Hei!

Olen parikymppinen tyttö jonka haaveena on ihan pikkulikasta asti ollut matkaoppaan työ.
Olen valmis edelleenkin ottamaan ne 25h, kuusi kertaa viikossa päivät vastaan.

Haluaisinkin kysyä että onko se ihan urbaania legendaa että ei pääse matkaoppaaksi jos ei ole käynyt lukiota/ammattikoulua?
Olen jonkin verran googlannut asiasta ja jotkut väittävät että ovat päässeet ja jotkut taas kivenkovaan ettei kyseinen asia ole mahdollista joten olisi mukavaa, että saisi asiaan vastauksen.

Tosissaan kielitaitoa ja luonnetta riittää yllinkyllin ja tiedän että olisin erittäin hyvä valinta oppaaksi, mutta opiskelut jäivät lyhyiksi.

2

521

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zetzina

      Kyllä se taitaa olla ainakin yleisen haun kautta aika ehdoton vaatimus että jompi kumpi on käytynä! Suhteilla voi päästä ehkä läpi sormien jos joku tuntee sut ja tietää että oot hyvä ja osaava tyyppi..

    • Mahdotonta..

      Matkaoppaaksi halukkaita on sen verran paljon, että ilman yo/ammattikoulutusta olevat putovat heti kättelyssä valinnoissa pois.

      Joten ei kun suorittamaan ensin vaikka lukio aikuislinjalla/iltalukiona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1766
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      40
      941
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      916
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      811
    5. 60
      668
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      571
    8. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      47
      562
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      547
    Aihe