Samoa

missgray

Onko teistä kukaan matkustanut Samoaan? Kuulisin mielelläni kokemuksistanne - suunnitteilla olisi matka sinne päin maailmaa:)

7

2725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Steveson-

      Mitä haluaisit tietää??

      • missgray

        Kävitkö Samoassa ihan lomailemassa? Minun olisi tarkoitus mennä Apiaan pariksi kuukaudeksi ja mietin erilaisia majoitusvaihtoehtoja. Onko sinulla kokemusta asunnon tai huoneiston vuokraamisesta tai muita vinkkejä kohtuuhintaiseen pidempiaikaiseen majoitukseen? Kiitän jo etukäteen vastauksestasi.


      • -Steveson-
        missgray kirjoitti:

        Kävitkö Samoassa ihan lomailemassa? Minun olisi tarkoitus mennä Apiaan pariksi kuukaudeksi ja mietin erilaisia majoitusvaihtoehtoja. Onko sinulla kokemusta asunnon tai huoneiston vuokraamisesta tai muita vinkkejä kohtuuhintaiseen pidempiaikaiseen majoitukseen? Kiitän jo etukäteen vastauksestasi.

        ...no kyll se harmaus tulee muuttumaan huomattavast valoisammaksi tuol Upolulla ja viimeistään Sava'i:in saarella :)
        Olin siel 2003 2xja sellaset 2-3 viikkoa kerralaan ja ihan maksimit.
        Englantilaisia lääketieteenopiskelijoita siel oli työharjoittelus etupäässä jä kämppiksinä!
        Olin silloin 38v.
        Apia on aika pieni paikka loppupeleissä.
        Paskanen silloin jo... mut en tiedä nykyään?
        Majoitusta on monenhintaista,josdta laitan sulle yhden linkin.
        www.samoa-experience.com/Tanu_Beac_Fales.htm
        ja jos ei aukee niin cookleta tota tanu bech faleta!

        Apialla olis Seipepa nimisessä majapaikassa.

        Ruotsalais mies Mats Sia nimisen samoalais vaimonsa kans piti sitä paikkaa tyylillä...

        ..maksa mitä tykkäät!
        No halpaahaa oli aamiaisen kanssa!
        Suihkuvesi oli sitä mitä aurinko lämmitti (sama muuallakin faleissa ei HOTELLEISSA)


        Rannat ihan paskat siel Apiassa ja kannattaa suunnata muualle eli eteläpuolelle saarta-
        Lalomanu on ihan kiva rantapaikka ja varmast löytyy edullista majapaikkaa moskiittoverkolla!
        (vuokraa auto,jos mahdollista mut bussiovuorotkin pelaa keskustan bussiasemalta,mut silloin aika harvast vuoroja)...Joudut hankkiimaan paikallisen ajokortin paoliisiasemalta!!

        Siel on muutama hyvä paikka mut löydät ne kyl netist.
        Sava'in saari on kyll se must!
        Se Tanu Beach:ille,siel on Suomalaiset kovas huudos!
        No voin sen kertoakii,kun yks hesalainen on naimisis paikallisen yrittäjäperheen tyttären kans naimisis :)
        No olin silloi 2003 jo todistamas heidän ''naimakauppaa''.
        Mee sinne tanu Beachi:lle ja eti falee No.10:n ja löydät sielt yläparrulta kirjoitukset :)

        Yöelämä oli silloin rauhallista ja ehkä nykyäänkiin??
        Eli sulkivat kuppilat jo 20.00.kun perheen jartkaminen oli ensisijaisessa tärkeysjärjestyksessä!!
        Eli siel oli kersaa pihalla,kuin Dalttonin-velveksissä:)

        Mut kysele lisää,jos kiinnostaa...?


    • samoa

      Palasin viime viikolla Samoalta ja voin suositella! Upea, vihreä saari ja lisäksi edullinen. Ihmiset ovat todella ystävällisiä ja mukavia. Helppo paikka liikkua, vuokrasimme auton ja kiersimme saarta, siis Upolua, joka on pääsaari ja siellä sijaitsee pääkaupunki Apia.

    • Matti Lappalainen

      Samoa oli ihan mukava paikka sen jälkeen kun olin saanut vihoittelevan hampaani kuntoon. Vietin siellä muutaman viikon venettä kunnostaen ja kävin tietenkin naapurisaarilla. Amerikan Samoa oli myös kaunis saari, eikä tonnikalan haju häirinnyt vaikka jotkut niin väittivät. Sattui olemaan South Pacific olympialaiset ja Apiassa oli 4000 henkeä vierailevia joukkueita. Me seilorit oltiin hengessä mukana hurraamassa. Urheilijoiden iltajuhlat olivat lähes yhtä railakkaita kuin Suomen jääkiekkojoukkueen. Vietin myös mielenkiintoisen päivän Samoa open ammattilaisgolfin kilpailuissa. Koska olin ainoa eurooppalainen katsoja sain erikoiskohtelun PGA:n (järjestäjän) taholta ja mua vietiin golffareiden mukana aussi päätuomarin sähköautossa ja selostettiin koko kisa. Samoassa on muutamia nähtävyyksia ja erikoista kulttuuria, johon kannattaa tutustua, mutta muutamassa viikossa saariin alkaa normaali ihminen kyllästyä. www.snoopy.fi

    • Turbojyrki

      Minun äidin isä on sieltä. Itseasiassa minun äidin puolelta moni on samoalaisia. Vaarini omisti hotellin sieltä nimeltä Tanu Beach Fales, mutta hän kuoli viime vuonna, joten se on nyt enon. Ette saata uskoa, mutta olen kyllä aivan tosissani.

    • JyrkiMueseReimavuo

      Se yrittäjän tytär oli mun ÄITI!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      95
      1782
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      237
      1667
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1373
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      66
      1032
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      928
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      918
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      914
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      872
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      37
      849
    Aihe