Kissa ja jyrsijät samassa taloudessa?

Suunnitelmissani on ollut hankkia koratti sitten kun aika jättää gerbiileistäni. Kuitenkin palstalla useat ovat ilmoittaneet omaavansa kissan lisäksi myös jyrsijöitä.

Uskallatteko jättää terraarion ja jyrsijät kissan kanssa keskenään? Onko terraariossa ylimääräisiä turvamekanismejä kissaoveluksien silmälläpitäen? Kärsiikö kissa tai 'tuleeko hulluksi' kun lasikutiossa ravaa hiirulaisia koskemattomissa?

Kiitoksia vastauksista etukäteen!
1333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Meillä on kaksi gerbiiliä (veljekset Otto & Arska) sekä marsu ja kaksi vesikilpikonnaa (kolmas kuoli hiljattain). Nämä lemmikit asuvat vanhempieni luona eri kaupungissa, mutta pari-kolme kertaa kuussa käymme vanhempieni luona kissojen kanssa.

Molemmat kissat ovat pienestä pitäen tottuneet jyrsijöihin ja kilpikonniin, aikoinaan oli kaksi marsua ja viisi hamsteria nykyisten lemmikkien lisäksi. Kissoille on jo pentuna opetettu, ettei jyrsijöihin kosketa. Siltikään en uskalla niitä jättää koskaan keskenään.

Peku tulee marsun kanssa juttuun oikein hyvin: pesee ystävänsä korvat. Lakukin rakastaa marsuamme, tunkee väkisin Miinan häkkiin ja pitää toista niin hyvänä. Gerbiilit ovat kiintoisia ilmeisesti siksi, että muistuttavat hiiriä. Kumpikaan kissa ei ole niitä koskaan yrittänyt syödä, mutta jos silmä välttää, kissat ovat kyllä terraarion ulkopuolella kytiksellä. Gerbiilit eivät tästä välitä mitään, vaan touhuilevat ihan normaalisti.

Jos tilaa riittää niin, että jyrsijät voivat olla yhdessä huoneessa suljetun oven takana silloin, kun muita ei ole kotona, niin en näe estettä kissan hakkimiselle. Jos aikomuksena on ottaa kissanpentu, niin sehän on vielä suhteellisen helppo opettaakin siihen, että gerbut ovat ystäviä eikä niihin kosketa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iili kirjoitti:

Suunnitelmissani on ollut hankkia koratti sitten kun aika jättää gerbiileistäni. Kuitenkin palstalla useat ovat ilmoittaneet omaavansa kissan lisäksi myös jyrsijöitä.

Uskallatteko jättää terraarion ja jyrsijät kissan kanssa keskenään? Onko terraariossa ylimääräisiä turvamekanismejä kissaoveluksien silmälläpitäen? Kärsiikö kissa tai 'tuleeko hulluksi' kun lasikutiossa ravaa hiirulaisia koskemattomissa?

Kiitoksia vastauksista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu