cavalier oksensi verta

huålestunut

Eilen illalla aivan yllättäen koira yritti oksentaa, ei tullut mitään, sitten meni ehkä 30 min ja oksensi puolidesiä limaa ja verta (veri oli kirkasta).
Huolestuin tietenkin, mutta kello oli niin paljon (keskiyö) että ajattelin katsoa tilannetta uudestaan aamulla. Menimme nukkumaan ja menee hetki toinen koiramme oksentaa, tässä ei ollut verta mukana. Mietin, että taitaa olla jokin mahatauti kun molemmat oksensi.. Huolestuneena kyllä edelleen miksi toisen koiran oksennuksessa oli verta.

Aamulla tarkistin asunnon ja missään ei ollut oksennusta (eli yön aikana ei ollut enempää tullut). Ruoka maistui koiralle/koirille aivan normaalisti ja kaikki oli muutenkin aivan normaalia.

Nyt olen töissä, joten en tiedä mikä tilanne kotona on. Jos koira ei ole oksenna enää verta pitääkö olla huolissaan silti.

Yritin miettiä mistä moinen voi johtua.. Ulkona on saattanut jotain keppiä vähän pureskelle, mutta avopuoliso sanoi, että se "keppi" oli lähinnä risu ja ei kuulemma järsinyt sitä ihmeemmin.

Roskapussia koira kyllä kerkesi tonkia, en tiedä söikö sieltä jotain, mutta ei siellä ainakaan kananluita ollut..

0

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        42
        5821
      2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

        Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
        Maailman menoa
        71
        4555
      3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        46
        4322
      4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        56
        4101
      5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        87
        3700
      6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

        Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
        Maailman menoa
        59
        3209
      7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        49
        2412
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        33
        2287
      9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        42
        2059
      10. En uskalla ees ajatella muru

        Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
        Ikävä
        8
        1114
      Aihe