cavalier oksensi verta

huålestunut

Eilen illalla aivan yllättäen koira yritti oksentaa, ei tullut mitään, sitten meni ehkä 30 min ja oksensi puolidesiä limaa ja verta (veri oli kirkasta).
Huolestuin tietenkin, mutta kello oli niin paljon (keskiyö) että ajattelin katsoa tilannetta uudestaan aamulla. Menimme nukkumaan ja menee hetki toinen koiramme oksentaa, tässä ei ollut verta mukana. Mietin, että taitaa olla jokin mahatauti kun molemmat oksensi.. Huolestuneena kyllä edelleen miksi toisen koiran oksennuksessa oli verta.

Aamulla tarkistin asunnon ja missään ei ollut oksennusta (eli yön aikana ei ollut enempää tullut). Ruoka maistui koiralle/koirille aivan normaalisti ja kaikki oli muutenkin aivan normaalia.

Nyt olen töissä, joten en tiedä mikä tilanne kotona on. Jos koira ei ole oksenna enää verta pitääkö olla huolissaan silti.

Yritin miettiä mistä moinen voi johtua.. Ulkona on saattanut jotain keppiä vähän pureskelle, mutta avopuoliso sanoi, että se "keppi" oli lähinnä risu ja ei kuulemma järsinyt sitä ihmeemmin.

Roskapussia koira kyllä kerkesi tonkia, en tiedä söikö sieltä jotain, mutta ei siellä ainakaan kananluita ollut..

0

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        210
        5364
      2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        132
        4994
      3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        13
        4775
      4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        121
        2027
      5. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        403
        1771
      6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        70
        1602
      7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

        Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
        Ensitreffit alttarilla
        13
        1431
      8. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        89
        1265
      9. Upeeta! Rauha tulee pian!

        Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
        Maailman menoa
        379
        1260
      10. Mitä hyvää olet

        aiheuttanut kaivatullesi?
        Ikävä
        74
        1085
      Aihe