Mitkä rokotukset vauvalle, matka Afrikkaan

Pauliinaehe

Elikkä tarkoituksena olisi matkustaa Afrikkaan, Kameruniin perheen kanssa, lapsemme olisi silloin n. vuoden ikäinen, ehkä 11kk.
Haluaisin tietää, että onko edes järkeä rokotella tämän ikäistä vauvaa, ja jos siitä ei ole haittaa lapselle, niin mitä nämä rokotukset tulisi siis olemaan? Ja kaikki estolääkitykset yms. mitä niitä nyt on.

Olisi kiva jos jollain olisi kokemusta tästä aiheesta, että mielellään en kuule vastauksia että ''puhu lapses lääkärin kanssa'' yms. Jos joku vain tietää, niin ois kiva saada vähän esitietoa näistä asioista. Aion kyllä kysyä neuvolasta tai omalääkäriltä, mutta vasta juteltiin miehen kanssa kunnolla asiasta, joten nyt en sinne terveysasemalle pääse. Kaikki tarpeelliset tiedot tästä aiheesta tänne, kiitos...

Eli omia kokemuksia aiheesta tai varmaa tietoa, niin pääsis edes alkuun matkansuunnittelun kanssa...

4

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herra jumala

      noin tärkeää asiaa täällä kyselet vai luuletko että saat sen oikean vastauksen? Minun käsitys on että melkoisen riskin otat vauvasi kanssa mutta minä olenkin maalaisjärjellä vain varustettu.

    • onko pääsi tyhjä?

      Kuinka typerä oikein olet jos aiot lähteä vauvan kanssa jonnekin Kameruniin?
      Paras neuvo on, että juttelisit asiantuntevan lääkärin kanssa asiasta. Voi olla, että tulet huomaamaan, ettei hänkään suosittele Kamerunin-matkaa noin pienen lapsen kanssa. Ehdit Afrikkaan vähän myöhemminkin.

    • 5 lapsen yh

      tunnut olevan aika edesvastuuton ihminen.

    • pirpsu26

      Itse en Kameruniin lähtisi noin pienen kanssa. Mekin mietittiin lomamatkaa Gambiaan, mutta vaihdettiin kohteeksi Mauritius juuri sen takia että sinne ei erityisiä rokotteita (A-hepatiittia lukuunottamatta) tarvita.

      Noin pieni vauvahan ei ole saanut edes MPR-rokotetta, joka tulee yleensä noin 1,5v neuvolassa. Tuhkarokko, sikotauti ja vihurirokko voivat iskeä siis kehitysmaassa lapseen. Varsinkin tuhkarokko voi johtaa kuolemaan. Tuhkarokon aiheuttamana virus kuuluu kaikkein herkiten tarttuvimpiin viruksiin ja aika usein vaurioittaa myös keskushermostoa. Yksi komplikaatiosta on esim. ns. aivotulehdus eli aivokuume.

      Itse siirtäisin matkaa jo pelkästään tuon MPR puutteen vuoksi, malaria ym. lääkityksistä nyt puhumatta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7431
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7295
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5038
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      123
      4694
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4050
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1711
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1459
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      235
      1314
    Aihe