kinastella siitä mikä hiihtokeskus on paras ja miksi. mun mielestä suomessa ei ole yhtä ainutta hyvää missä olisi oikein kunnon rinteitä, jos vähänkin on kokeneempi laskija niin tietää nään hommat. tahkolla on ihan hyvät rinteet mennä viikonloppukäynnillä ja pehkubaariin mennä pitää hauskaa afterski aikana. normaalistihan vietän paljon pidemmillä lomilla aikaa alpeilla, pääsee puolet edullisemmin ja saa kunnollista palvelua ja rinteet on aivan eri planeetalta mitä suomen leveyspiirillä. levinkin rinteet voi sanoa levin mustaa lukuunottamatta ihan perus rinteitä, ei paljoa tahkoa kummallisempia, ylläkselläkin jos ne 2,5km rinteet olisivat tahkon/levin tasoisia jyrkkyydeltään niin olisivat jo verrattavissa joihinkin alppipaikkojen rinteisiin. mutta varmasti ainakin lapsiperheet hiihtolomillakin turvautuvat vielä useimmiten kotimaiseen laskettelukeskukseen harjoittelemaan vielä laskemista, ja kun tulevat siihen ikään niin tekevät jo omia reissuja alpeille yms .. myös lämpömaat ovat suosittuja hiihtolomilla, mutta enemmän kuitenkin syyslomalla ihmiset matkaavat kanarian saarille yms .. mutta ihan tosi lapsellista ja typerää on jauhaa jonninjoutavia täällä mistään paremmuuksista kun ei mitään voi oikein verrata keskenään, toisessa paikkaa on parempi se ja toisessa parempi tämä. itse olen kuitenkin usean lapinreissun käyneenä kuitenkin eniten pyörinyt tahko akselilla kun keskisuomessa asustan. mutta lentokoneella on tänäpäivänä helppo vaikka blue1 käväistä vaikka levillä VKNLOPPUISINKIN!! mutta paras juttu oli tänävuonna tahkolla se että afterski on pehkussa taas ennallaan, toki rajoitetummin ei joka vknloppuna ja vain mono jalkineilla sisälle. No niinhän sen kuuluukin ensin lasketaan ja sitten bailataan.. Bistrossa en pidä siitä kun sinne tullaan jo alkukännit otettuina örveltämään jo hyvissä ajoin ennen afterskin alkua ja ootappa kun sieltä selviydytään mökille saakka mitä sitten tapahtuu .. ruka ei ole lapsiperheille sopiva paikka niinkun tässä jossakin viestissä taidettiin siitä mainitakin lyhyesti, ei levikään kauhean innovatiivinen ole lapsille.. rinteet liian jyrkkiä aloittelevalle.
aika LASPSELLISTA touhua
jack nicelson
2
230
Vastaukset
- tiramisu1
hauskaa on seurata "sivullisena" kuinka nämä 2 pelleä täällä kinaavat rukan ja tahkon paremmuudesta. Tuleepahan uutta ilmettä tähänkin palstaan kun ilman heitähän täällä ei olisi ketään :) pidetään siis tämä palsta pystyssä näiden 2 innoittamana. pienet sille ja tisut pöytään.
- mymmeli0
onhan se valitettavaa että tämän palstan viestit eivät millään sitten voi pysyä asialinjalla ja keskustella asiallisesti laskettelusta ja hiihtokeskuksista. Itse olen ensimmäistä kertaa täällä ja varmaan viimeisintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196