laittaa kuvia kukista, näyttävät olevan niin suuressa suosiossa tällä palstalla.
http://kuvablogi.com/blog/29769/9/
http://kuvablogi.com/blog/29769/9/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onko omatekemä ? Mä tykkään.
on oma tekemä :)
Vähä arvasin silleen. On ihan oikeesti hieno, mä tykkään. Kelpais kyllä mulleki ! En kyllä osais tehdä, vaikka paljon kaikkee muuta väkerränkin.
kyllä tehnyt useammankin, mutta tuo jäi itselle.
Olen tehnyt amppelitelineitä joissa on ruusu ilman vartta.
oli upeita, varsinkin ne pari viimeistä!! =))))))))))
En vain oikein osannut salamaa käyttää ja osasta kuvia tuli epätarkkoja.
hyvin niistä selvän sai.
Voi kun hieno!
Migillä hitsattuko vai kuinka oot tehnyt? Aivan mahtava.
Mulla tuli heti mieleen muutama paikka missä tollaset ruusut olisivat piste I:n päällä.Esimerkiksi puutarhaportissa tuollaisia ruusuja.
leikkasin millisestä pellistä 80 -100 millisen ympyrän, sitten leikkasin sen kahdeksaan osaan niin että vain keskeltä jää vähän kiinni, sitten lämmitin kaasulla ja taoin ruusunlehti kerrallaan ja kääntelin ne terälehdeksi, sitten hitsasin varteen kiinni, lehdet tein myös takomalla ja hitsasin nekin kiinni varteen.
Olen tosiaan tehnyt amppelitelineitä seinään joissa on ruusut koristeena.
Tulin taas ihailemaan kättesi jälkeä;).
Kyllä on monta työvaihetta, ei noista kyllä palkoille pääsisi vaikka tekisi myydäkseen. Käsityötä ei Suomessa arvosteta ollenkaan. Minulta ei noiden tekeminen onnistuisi vaikka olisit vieressä ohjaamassa ;). Mutta nyplätä ja virkata osaan kyllä erittäin taitavastikin. Näin me ihmiset olemme erilaisia ;))
Tuli vaan mieleen, että onko tuo ollut joku ns. näyttö-työ vai oletko ihan omaksi iloksi niitä ja amppeleita tehnyt? Minä en kyllä raaskisi edes lahjaksi antaa, noh, ehkä ihan lähimmälle sellaiselle ystävälle joka osaa antaa käsityölle arvon.
ystävien ja vanhempien iloksi :)
Noilla käsitöillä ei varmasti rikastumaan pääsisi jos työkseen tekisi:)
Ei ollut näyttötyö, minun näyttötyöni ovat paljon kliinisempiä ja vähemmän "taiteellisia", ne ovat ihan perussorvaus kappaleita.
ok.kiitos. Täälläkin pitäis olla ´tykkään´-nappula ;))
Luulin että hitsaat terälehdet yksitellen, sun tavallasi ei tule niin isoa möykkyä terälehtien kantaan. En osaisi tehdä, metalli on mulle vieras materiaali.
Joskus suunnittelin leikellä juomatölkeistä jonkinlaisia kukkia mutta en oo toteuttanut.Mietin että jos ensin leikkaisi kukkapohjan terälehtineen ja keskelle kuumaliimalla tai epoksilla kiinnittäisin tämmösen lasikiven keskustaan
http://www.aqualife.fi/images/Aqualife_Page42_4_1.jpg
Ei mitään yhtä vaativaa, kaunista ja kestävää kuin sun ruususi.
migillä hitsattu pienet lehdet, niistä ei tule suurta kökköä.
Luulen että sellaiset ihmiset joilla on kädentaitoja osaisivat kyllä metallistakin tehdä.
Juomatölkkien metalli on niin ohutta että se taipuu ilman takomista ja lämmittämistä, saatankin lainata tuota sinun ideaasi.
Kovin hentoja kuvioita ei tölkkipeltistä varmaan kannata leikata, sen verran pehmoista materiaalia ettei ehkä kestä käsittelyä.
vieläkään ole kukkaihmiseksi. Mutta nuo kaksi viimeisintä saattaisi säilyä hengissä jopa meikäläisen hoidossa...
Todella upeita ruusuja, nuohan ovat jo taidetta, sulla on taito hyppysissä...
Olihan työntakana päästä kirjoittamaan, varmaan kuuskertaa yritin, aina kun koitin saada tuon vastaus ikkunan auki, heitti erroria...
tosiaankin tökki tämä suomi24 pahasti.
Minunkin mielestäni ruusut ovat kauniita:)
Hah tuommoisia kötöstyksiä on ammattikoulujen takapihat täynnä. Tylsistyneet amikset tupakka huulessa vääntelevät peltiä ja kokeilevat kaikkea terävää ja lopuksi paukuttavat vasaralla luttuun. Mua naurattaa amikset ;)))))))))))))
Miksi siellä amiksen takapihalla luuhaat? Eikö sinua huolittu sinne opiskelemaan kun et sisään pääse?
kai sen nyt tiät mis tyrkyt luuhaa!
noin puhhu väliinputoaja jolla ei koulutusta oo lainkkaan
monenkin ammattikoulujen takapihoilla luuhannut, ihanko uteliaisuuttasi, vai?
Huomaan ettet oikein metallialasta mitään tiedä, ei ole ammattiloulujen eikä metalliverstaiden takapihoillla väänneltyjä peltejä eikä mitään muutakaan metallia, kyllä ne ovat lavoilla ja menevät myyntiin.
Mua taas naurattaa puskikset jotka tarvitsevat saman asian moneen kertaan kirjoittaa ja kertoa ennenkuin omasta mielestään saavat "asiansa" julkituoduiksi :)))))))))))))))))))))))))))
Miksi hiippailet amiksien takapihoilla? Ei kuulosta kovin hyvältä jutulta. Etsi terveempi harrastus itsellesi ja jätä niiden nuorten kyttääminen.Hyi!
vertailaanko sinunkin kauniita kukkia kuviin, tykkäätkö mahdollisesti kuvailla sairaala-astioita?
Hah tuommoisia kötöstyksiä on ammattikoulujen takapihat täynnä. Tylsistyneet amikset tupakka huulessa vääntelevät peltiä ja kokeilevat kaikkea terävää ja lopuksi paukuttavat vasaralla luttuun. Mua naurattaa amikset ;)))))))))))))
Vähänkö on upea ruusu...se on hieno!
Minä tykkään kaikesta vähän krouvista ja varsinkin itse tehdyistä jutuista ja tuosta mulle tuli heti visio takorautaportista, jota tuollaiset ruusut koristais.
Komppaan hinskiä, tuollainen voisi ehkä menestyä minunkin "hoidossa". Kangaskukastahan mulla putosivat terälehdet, mutta jos tuo kestäisi! :D
muutaman vuoden kestää sinunkin hoidollasi, ei ole tarkka kastelusta eikä lannotteista:)
kalliita mustat aidot ruusut tuli mieleen kuvia katsellessa, värjättyjä saa edullisesti.
Tämä laulaja laulaa nykyisin muita lauluja, mutta tässä laulaa viellä kukkasista
http://www.youtube.com/watch?v=KozqjIL5ilk&feature=related