normaalia yritystoimintaa paremmin. Ja kunnon summilla sitten liikkeelle, nyt on raha löysässä.
http://www.kainuunnaisleader.fi/naisleader/index.php?site=1&topic=5
http://www.mavi.fi/attachments/mavi/newfolder_12/5t7w290gK/H001J_Hankelistaus_Kainuu.pdf
http://www.kainuunnaisleader.fi/naisleader/index.php?site=1&topic=5
http://www.mavi.fi/attachments/mavi/newfolder_12/5t7w290gK/H001J_Hankelistaus_Kainuu.pdf
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja nuo rahat ei ole keneltäkään pois. ei ainakaan kainuulaisilta vaan päinvastoin - jäisi monta asiaa ja menetelmää kokeilematta ja ymmärtämättä ilman projekteja. Harmi vain, että yhä edelleen täältä Kainuusta löytyy tukku ihmisiä, jotka jo ihan periaatteesta ovat projekteja vastaan. En tiedä mitä he tilalle haluaisivat, jotain virkamiesmäistä toimintaa ilmeisesti,. Mutta kun sekään ei ole hyvä.
Paljon saadaan aikaiseksi projekteilla, olisi se tämä maakuntamme aika kehittymätön paikka ellei kehittämisrahaa käytettäisi. Tosin osaavista projekti-ihmisistä on pula - jatkuvat mäkätys työn teon tarpeettomuudesta tietyiltä tahoilta on usein liian suuri takkaa kannettavaksi muutoinkin haastavaan projektityöhön. '
En itse ole ollut projektia toteuttamassa mutta läheltä olen seurannut moniakin.
Paljonkohan näissäkin projekteissa on saatu Kainuuta kehitettyä?
Haiskahtaa ahneudelle ja rahanpesulle monessa suhteessa.
...
Kainuun laulajat lavalle, Juminkeko-säätiö, Kuhmo
Kokonaiskustannukset 87.000,00
Avustus 65.250,00, 75%
Toimintamalli tilojen käyttöönottamiseksi, Kainuun Etu Oy
Kokonaiskustannukset 44.572,00
Avustus 44.572,00, 100%
Karhulanvaarasta kajahtaa, Suomussalmen kunta
Kokonaiskustannukset 121.000,00
Avustus 121.000,00, 100%
Hyryn sysäys 2009-2010,Hyrynsalmen Yrittäjät ry
Kokonaiskustannukset 146.850,00
Avustus 132.165,00, 90%
Artemis-karhunhaukkurobotin kehittämishanke, Iivantiiran kyläyhdistys ry, Kuhmo
Kokonaiskustannukset 85.000,00
Avustus 76.500,00, 90%
Karun kaunis Lentiira, Lentiiran kyläyhdistys ry, Kuhmo
Kokonaiskustannukset 130.158,00
Avustus 117.142,20, 90%
...
Leader-rahojen käyttö on suurimmaksi osaksi suunnittelematonta ja holtintonta. Rahat menevät määrätynlaisten HVV:n ja HSV:n keskinäiseen jakoon.
Jos nuo miljoonat eurot käytettäisiin järkevästi, niin ei tarvitsi Kainuussa työttömyysongelmien kanssa painiskella, vuosikymmenistä toiseen.
tyhmä se joka pyytää vaan se joka maksaa.Ihan älyttömiä summia kyllä on,Karhulan vaaralat kajahtaa hanke kait on loppunut ja mitään ei tapahtunut,saipahan projekti vastaava hyvän palkan jonku aikaa.Yleensähän niissä ei työskentele kuin yks henkilö että mihin tuommosia summia oikeen saa tuhlattua.Matkustamiseen ja seminaareihin varmaan??
Jatkuuko ne hankkeet mitenkään yleensä, vain sen ajan kun tuo raha riittää? Onko niistä poikinut yrityksiä?
Missähän niitä pysyviä työpaikkoja nykymaailmassa syntyy, ei missään. Hyvä, jos joku saa elantonsa projektista ja samalla myös muutakin aikaiseksi. Toki voidaan perustaa adressi, jossa toivotaan, ettei näitä mahtavia summia projektirahoja anneta tänne kateeellisten kainuulaisten kytättäväksi vaan antakoot nekin rahat muualla. Me halutaan pysyä perukkana!!
kuin puuhastelemaan, jotta lahjarahat saataisiin jotenkin kulutettua.
Rahojen poikiminen millään tavalla ei kiinnosta ketään. Niin rahojen
antajia kuin saajiakaan.
121 000€, 100%, siis omaa sijoitusta hankkeeseen ei ollenkaan!
Lottovoitton verrattava tapaus.
Mitä lottovoittaja tekee isolla voitolla? Yleensä sitä, mitä sattuu milloinkin mieleen juolahtamaan....
http://www.iivantiira.net/images/stories/tiedostot/vesa/test2.pdf
Ilmoittelu ASE & Erä-lehdessä? jne. jne.
Onko ko. projektissa tapahtunut muuta kuin rahan liikkumista paikasta toiseen?
http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194613877736/artikkeli/robottikarhu artemis puhahtelee pian iivantiirassa.html
http://www.lomalaidun.fi/sites/default/files/kylamatkailu-tiedotteet/tiedostot/artemistiedote1.pdf
http://www.iivantiira.net/index.php?option=com_content&task=view&id=217&Itemid=64
http://www.iivantiira.net/index.php?option=com_content&task=view&id=391&Itemid=64
Mitä järkeä tehdä nettiin kainuun kylät ja kylien nettisivut!
Sivulla ei muuta kuin tämä on sen ja sen kylan kotisivu. Mitään muuta ei sillä kylän nettisivulla olekaan!
Netinkäyttäjän aliarvioimista.
Hyrynsalmen kk etsiskelin tietoja mitä kylällä tapahtuu ja mitä on tapahtunut. Kaksi miehen nimeä, ei muuta.
Joku 140.000 e projekti näky olleen yrittäjillä kylällä(kai jatkuukin)mistään ei löydy tietoa mitä on tapahtunut. Vois edes linkin laittaa kylän kotisivuille, tapahtumista ja tapahtuneista.
Kylällä liikkuessa kun ei omin silmin erota mitään kehitystä, päinvastoin.Samoja tyyppejä hiihtää kaduilla , palvelut vähenee ja loput murjottaa lokeroissaan.