kuinka voivat ottaa näin kevyesti maan nykytilanteen.
Jos ulkomaalaiset jäävät mellakoiden ajaksi maahan niin ryöstö-
aalto kohdistuu myös heihin. Se on varma. Helppoa rahaa....
Jos taas Mubarak luopuu vallasta ja järjestetään vapaat vaalit niin
se voi merkitä islamistisen Muslimiveljeskunnan valtaantuloa.
Se olisi turismin loppu siinä maassa. Ei olisi ensimmäinen eikä
viimeinen arabimaista kun puhutaan.
Luuletteko todellakin että tavallinen rahvas ajattelee turismista
saatavia tuloja? He eivät näe rahoista jälkeäkään, kyllä ne menevät
paremman väen taskuihin.
Kehoitan ystävällisesti valkonaamoja menemästä arabimaihin.
Miksi mennä maihin missä meitä vihataan?
Hymyilevät ystävällisesti mutta kun käännät selkäsi niin räkäisevät
perään.
Tämä ei ole kiihoitusta kansanryhmää kohtaan vaan karua todellisuutta.
En varmasti ole ajatuksieni kanssa yksin....
Jos ulkomaalaiset jäävät mellakoiden ajaksi maahan niin ryöstö-
aalto kohdistuu myös heihin. Se on varma. Helppoa rahaa....
Jos taas Mubarak luopuu vallasta ja järjestetään vapaat vaalit niin
se voi merkitä islamistisen Muslimiveljeskunnan valtaantuloa.
Se olisi turismin loppu siinä maassa. Ei olisi ensimmäinen eikä
viimeinen arabimaista kun puhutaan.
Luuletteko todellakin että tavallinen rahvas ajattelee turismista
saatavia tuloja? He eivät näe rahoista jälkeäkään, kyllä ne menevät
paremman väen taskuihin.
Kehoitan ystävällisesti valkonaamoja menemästä arabimaihin.
Miksi mennä maihin missä meitä vihataan?
Hymyilevät ystävällisesti mutta kun käännät selkäsi niin räkäisevät
perään.
Tämä ei ole kiihoitusta kansanryhmää kohtaan vaan karua todellisuutta.
En varmasti ole ajatuksieni kanssa yksin....
Vastaukset 35
Vanhimmat
Et ole ilmeisesti pysynyt maassa niin pitkään, että olisit ehtinyt ystävystymään paikallisten kanssa? Mulla on tosi läheisiä egyptiläisiä kavereita. En siis voi yhtyä sun ajatukseen, että he vihaisivat meitä.
Jos uusi hallitus saa aikaan sen, että turismi loppuu, tulee uusi vallankumous. Yksi Hurgadassa työskentelevä mies voi elättää monihenkisen perheen tuloillaan. Joten jos tällainen hallitus ottaa vallan, työpaikat vähenevät entisestään, ja kansa on entistä tyytymättömämpi. Ja kyllä, turismin häviäminen harmittaa myös tavallista rahvasta, koska se merkitsee tulojen loppumista todennäköisesti kokonaan. Kyllä porukka mieluummin pokkuroi turisteja kuin kaivelee ruoantähteitä roskakoreista. Ei silti, kaikki on mahdollista. Voihan se olla, että joku uusi diktaattori ottaa vallan, ja alistaa kansaa entistä pahemmin.
Eihän ulkomaalaiset ole helppoa rahaa tällä hetkellä. Ei kenelläkään ole enää rahaa lompakoissaan, koska pankit ovat suljettu, ja automaatit hajoitettu/tyhjillään. Joltain turistilta pystyy ehkä varastamaan vihkisormuksen, mutta paremmin he saavat rahaa kun ryöväävät paikallisia rikkaita, joiden kotona on laatikoittain kultaa.
Ei herranjumala. Monta prosenttia egyptin kansasta hyötyy turismista? Mietippä sitä.
Jos jokainen hotellissa työskentelevä elättää 10 henkisen perheen, aika moni. Lisäksi on kaupan alan ihmisiä, taksikuskeja, ravintolatyöntekijöitä, bussikuskeja, paikallisia matkaoppaita, sukellusyrityksiä, venefirmoja, kamelien ja hevosten hoitajia, apteekkeja, katujen kunnossapitäjiä, talonmiehiä, rakennusmiehiä, liikennevälineiden huoltajia, turistipoliiseja, lentokenttätyöntekijöitä, kerjäläisiä (isoissa kaupungeissa), no tuossa muutama ihmisryhmä. Ja tosiaan, jos olet perehtynyt Egyptiin, tiedät, että yksi ihminen ( se ainoa perheessä, jolla on työ) elättää isonkin sakin ihmisiä. Omien vanhempien, sisarusten, lapsien ja vaimon lisäksi, kuuluu elatusvelvollisuuteen myös isovanhemmat. Jos on varaa, elätetään myös tätejä, setiä ja serkkuja. Maassa kun ei ole valtion järjestämää sosiaalitukea. Ja nyt ei mietitä pelkästään Hurgadaa ja Sharmia. Sen lisäksi turisteja liikkuu Dahabissa, Ain Sokhnanissa, El Gounassa, Marsa Alamissa, Kairossa, Aleksandriassa, Luxorissa, Siwassa, Bahareyassa, Fayyomissa jne.
Unohdit tuosta pitkästä listastasi terroristi järjestöt.
ei nuoresta iästään johtuen tiedä/muista aikoja jolloin esim.nykyään pommitettu Libanon oli kuin Egyptin turistipaikat nykyään.Entä Iran shaahin aikana?Algeria,Syyria,Marokko jne.Olen aloittajan kanssa samaa mieltä;on eräs vaihtoehto että turismi loppuu Egyptistä merkittävänä elinkeinona.Mutta siinäpähän tyrkkykauppiaat ja huijarit saavat paskaisen lopun kaikesta miten turisteja ovat huijanneet.
Jos Egypti saa vapaat vaalit diktaattori Mubarakin jälkeen tätä kutsutaan demokratiaksi. Se kuka vaalit voittaa ei kuulu Suomalaiselle yhtään, kuten Egyptiläisetkään eivät kommentoi, jos me äänestämme Tarjaa tai jotain muuta, vaikka se ei olisikaan mieleinen heille. Jos muslimi veljeskunta voittaa vaalit, niin kansa on puhunut, että voi voi. Nythän Mubarak on ollut ainainen vaalien voittaja ja seuraaja Mubark II oli jo valittuna perheen sisällä valmiiksi. Jos Egyptin turismi loppuu vapaiden vaalien jälkeen, on Suomalaisella turistilla paljon muita maita maailmassa valittavana.
Ei siellä Egyptissä nyt niin kovin ihmeellistä ole, ei sen ihmeellisempää kuin missään muuallakaan. Ehkä vähän ylimainostettu paikka. Sen sijaan Kauko-idästä ja amerikan mailta löytää oikeita elämyksiä ja vehreää luontoa. Mutta ei se Egypti sen pahempiklaan ole kuin Kanaria ja muut rantakohteet, ihan ok. lepolomalle.
Ja sillä asenteella, että oikea arki piilotetaan turistilta aika tarkkaan, piilotetaan kuten piilottavat roskatkin maaperään. Jos siellä haluaa käydä niin tällä vuosikymmenellä ehkä on syytä. Kymmenen vuoden päästä niin korallit kuin kalatkin ovat hukkuneet siihen "itseensä". Eikä se johdu turisteista vaan sen maan 80 miljoonaisesta ylikansoituksesta. Jos siellä jotain kaivataan niin ehkäisyneuvontaa. Kiinalainen malli voisi olla siellä ihan jees, jos niin kuin maapalloa ja tulevia sukupolvia ajatellaan noin väestönkasvun suhteen.
MTV 3:n netti uutisissa oli kirjoitus asiaan liittyen:
"Egyptin viimeaikaiset levottomuudet ovat olleet pitkälti ennalta suunniteltuja ja tilattuja, sanoo Maanpuolustuskorkeakoulun strategian laitoksen tutkija everstiluutnantti Juha Mäkelä.
- Egyptiläisistä suurin osa ei missään nimessä kannata islamisteja tai (kiellettyä islamistista oppositioryhmää) Muslimiveljeskuntaa. Egyptiläisillä on historiallisesti huonot kokemukset islamisteista, koska heidän terroritekonsa ovat yleensä kohdistuneet Egyptin omaan kansaan, Mäkelä sanoo."
No näitä asiantuntioitahan on ollut tämäkin palsta pullollaan. Erityisesti heitä löytyi paljon sillon kun ensimmäisen kerran kirjoitin, että mellakat alkavat egyptissäkin leviämään ja mellakat tulevat myös turistialueille vaikuttamaan.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011020313125147_ul.shtml
Egyptissä on monia, monia muitakin nyky-oppisitiopuolueita, kuin wanhoillinen Muslim Brotherhood, joita ei varmasti äänestä nyt mielenosoittavat opiskelijat ja nykynuoret! Mm April 6th Movement etc
Faktaa: 29% egyptiläisistä on tällä hetkellä 18-29vuotiaita !! Juuri valmistuneet yliopistoista ja ovat naimaiässä! He ajattelevat tulevaisuuttaan.
Jokainen egyptiläinen imee jo äidinmaidossaan, että turisti/turistit ovat tärkeitä ja kohtelevat heitä sen mukaisesti.
Turistikohteissa egyptiläiset palvelijat (service forces) ovat olleet hieman"turtuneita", kun suuri osa turististeista ei osaa/ymmärrä maan tapoja; tinkimistä, joilloin ajattelevat kaikkien turistien maksavan huippuhintoja, kun kaikki eivät viitsi tinkiä...
Turistit juopottelevat, joka ei kuulu maan tapoihin ja käyttäytyvät egyptiläisiä kohtaan halveksivasti.
Itse olen tuntenut, että egyptiläiset ovat erittäin ystävällisiä, kunnioittavat ja pitävät turisteista aidosti!
Olemme nyt täällä Hurghadassa kuin "Herran kukkarossa" ja meitä pidetään todella hyvänä ja ihmettelemme, kuinka matkatoimistot tuollalailla kiidättivät turistit Suomeen, kun täällä ei TODELLA mitään hätää - PÄINVASTOIN !
Soitin tänään Kairon UM ja kerroin tilanteen täällä. Kiittelivät kovasti.
Hässäkät ovat 550km päässä Kairossa tai 750km päässä Aleksandriassa ja Suez'in military-kaupungtissa ja egyptiläiset eivät todellakaan suunnista mielenosoituksiaan turisteja kohtaan, vaan presidenttiään ja hallitustaan,jotka eivät ole järjestäneet egyptiläisille demokratiaa 30 vuoteen, vain diktatuuria, korruptiota, poliisivoimien mielivaltaa yms.ja köyhää kansaa kyykytetään...
Nytkin presidentti kieroilee edelleenkin tv-puheillaan, joita eivät egyptiläiset hyväksy, vaan jatkavat mielenosoituksiaan.
Huomiseksi perj taas luvassa mielenkiintoista, suur-mielenosoitusta Al Jazzeran engl kielisessä Live-tv lähetyksessä Kairosta, joita olemme saaneet katsoa jo 8 päivää 24h - mitä nyt biitsielämältä olemme pystyneet =)
Egyptiläisiltä on "pimennetty" Al Jazzeran arabianlielinen tv-lähetys hallituksen toimesta...
Ja täällähän oli 7 pvää puh ja Internet-yhteydet poikki, kun vasta eilen palasivat.
(Pres Obama Barrack puhui useasti pres Mubarakin kanssa linjojen aukaisemisesta...)
Tämä pres/hall-porukkahan ajattelee täällä vielä wanhanaikaisesti, että,jos ei kansalla tietoa, niin helpompi hallita?
Jokainen tyylillään. Toiset viihtyy sotatantereella, kun taas toiset ei. Itse en sinne nyt tulisi vaikka siitä maksettaisiin.
Minä taas en matkusta missään tilanteessa egyptiin enään vaikka siitä maksettaisiin.
miten on;olisiko taannoinen haijuttu egyptiläisten Mubarakin hallitusvastaisten tyyppien sabotaasiyritys karkottaa turisteja,kun suurin osa rahoista menee Mubarakin suvulle.
Tuskin tehdään suomesta matkoja sinne päin tänä keväänä. Ei ne matkatoimistotkaan varmaan aivan turhaan turisteja sieltä kotia toimita. Sitähän täällä suomessa suuresti ihmeteltiin että niinkin myöhään alettiin kansalaisia kotiin kuljettamaan.
sabotaasiyritys oli !
Suomesta katsoen ei voida oikein kuvitellakaan, mitä voidaan vehkeillä, kateilla (olla kateellisia) toisia naapurivaltioita, joilla on paljon annettavaa turisteille ja ansaitsevat yhteiskunnan tulonsa siten.
Täällä kansalaisten mukaan myös uskotaan,että Mubarak käärii tulot itselleen/suvulleen - ei kansalaisten hyväksi!
Kävin viime kevättalvella egyptissä ja oli todella hienomatka koska tykkään historiasta ja luonnon erikoisuuksista. Jos hulluja valitaan vallan pitäjiksia niin kuka muu siitä kärsii kuin kansa. ei ole vieras tilanne ns sivistys valtioissaakin kun lukee politikkojen törppöilyistä, ja köyhän kansan sortamisesta.
El Gounaan, josta jouduimme palaamaan kesken lomamme ja maksaisinkin siitä!
Ko. alue on suljettu ja hyvin vartioitu pikku kaupunki. Sen kertoi meille Egyptin 2 korkeinta turvallisuuspäällikköä, jotka olivat tapaamassa El Gounan koko alueen perustajaa/omistajaa Samihia.
El Gounan alue on ihan aivan erilainen lomanviettopaikka Egyptissä verrattuna muihin alueisiin!
Mekin tutustuimme aivan ihaniin Egyptiläisiin ihmisiin ja muutamista heistä tuli ystäviä.
Kun leimaa kaikki alueet Kairon jutun takia, on taustalla tietämättömyyttä asioista ja ikävä kyllä, myös eräänlaista rasismiakin. Ihminenhän pelkää hänelle tuntemattomia asioita :D
Ottakaa ihmiset selvää asioista niin ei pelota sen jälkeen yhtään :D
Heti kun saa taas matkustaa Egyptiin, otamme vain lennot. Saamme hotellihuoneenkin paljon halvemmalla suoraan hotellista, se kerrottiin jo meille :D Saamme sitten ihan rauhassa olla vaikka 3 kk!
Channel kirjoitti kyllä ihan faktatietoa ja asiaa! Kiitos Channel! :D
Finnmatkoilta en enään koskaan ota matkoja!
Minä menisin myös vaikka heti takaisin, kun edellinen loma loppui myös kesken. Olimme tyttäreni kanssa Hurghadassa, El Daharissa, jonka basaarialueilla ei jostain kumman syystä juuri turisteja näy.
Tunsimme olomme aivan turvalliseksi ja kaikki ihmiset olivat oikein ystävällisiä meitä kohtaan.
Kultuuri on niin eri ja länsimaalaiset ovat heille kun saatania. Joten älä jauha paskaa.
Tyhmä lähte hakemaan aurinkoa Egyptista.
En ikinä enää.
ns.perusturisti aurinkolomalainen uskoo kai kaiken sen sonnan mitä jollain suomi24.fi palstalla suolletaan.
Ensinnäkin El Gouna on KRISTITTY alue; suljettu turistipaikka,jossa meno on aivan eri luokkaa kuin Hurghadassa esim, eli onpa hienoa ettei kaikkia kristittyjä ole vielä Egyptissä lahdattu.
Egyptin perustuslaissa on voimassa ns.islamilainen sharia-laki.joka sallii egyptin kristittyjen vainot.
Eipä ole kuin parisen päivää,kun pohjois-Siinailla koptikirkko sytytettiin tuleen,muslimit asialla.
Mistä olet saanut käsityksen, että Egyptin laki sallisi kristittyjen vainoamisen? Egyptin koptikirkolla on vankka asema siellä. Arabian kielessä on kaksi eri sanaa laille. Toinen niistä on tämä sharia laki, ja toinen sana merkitsee maallista lakia. Kyllä egyptiläisillä on tämä maallinen laki käytössä. Kaikista murhista tulee useampi vuosi vankeutta tai kuolemanrangaistus, toisin kuin maissa, joissa noudatetaan shariaa. Sharia lain varjollahan tehdään paljon kunniamurhia, ja maissa, joissa sharia on se ainoa ja ehdoton laki, murhasta ei seuraa kuin muutama kuukausi vankeutta. Egyptissä aviorikoksen tehneitä ihmisiä ei kivitetä, mikä kuuluu sharia-lakiin. Iranissa tuon lain varjolla naisten täytyy peittää hiuksensa huivilla. Mikäli huivi lähtee lentoon, siitä seuraa ankara rangaistus. Egyptissä laki ei vaadi huivin käyttöä. Kannattaisi ottaa selville mitä sharia pitää sisällään, mikäli haluaa kommentoida sitä.
Epäilemättä Egyptin maallinen laki on silti saanut vaikutteita shariasta.
väitit ettei Egyptissä kunniamurhata : ei ehkä kivitetä,mutta juuri egyptil.tuttuni kertoi aviomiestään pettäneestä vaimosta,joka murhattiin aviorikoksen vuoksi.
Mites on,kun sellaistakin sattuu,että muslimi kääntyy kristinuskoon!Oletko sitä mieltä että hänen on enää turvallista asua Egyptissä vai mieluummin paeta Egyptistä vaikka kumiveneellä yön pimeän turvin Israeliin.
Enhän mä sanonut, ettei Egyptissä kunniamurhata. Mä sanoin, että Egyptissä siitä saa useamman vuoden vankeutta. Tilastollisesti Egyptissä tehdään paljon kunniamurhia, mutta erona on se, että esim. Saudi-Arabiassa kunniamurhasta saa vankeutta 3 kk, ja Egyptissä siitä saa monta vuotta. Tunnen henkilökohtaisesti egyptiläisiä, jotka ovat vaihtaneet uskontoaan muslimista kristityksi. Kyllä he joutuvat lähtemään maasta, mutta Egyptin laki ei sano, että uskonsa vaihtajat täytyy tappaa, kuten sharia-laki sanoo. Siinä on iso ero, mitä maan laki sanoo, ja mitä ihmiset tekee! Vaikka ihmiset tappavatkin sharia-lain nojalla muita ihmisiä, siitä saa Egyptissä pitkän vankeuden, aivan kuten Suomessakin.
No huh,huh... jotain positiivistä välillä kirjoitteluun.
ei teillä sihen maahan jääneillä mene huonosti. JOkainen osaa enää tilanteen mukaan. Olisi se mukavaa, kun täälä sulkeutuisivt www-sivut. Olisikohan mielenosoituksia? Kaikkea hyvää teille..
Hyväksy sinä vaan erinlaiset näkökannat, äläkä hauku toisia tyhmiksi ym. Minäkin menen heti Egyptiin kunhan matkoja vaan järjestävät, sen verran hyviä muistoja matkoiltani sinne on.
Hei,
tässä eräs Suomi24-kirjoitukseni mielenosoitusten ajalta 03.02.2011.
Nettiyhteys toimi tuolloin silloin sun tällöin kaapeliyhteytenä vuokra-asunnossa.
Tätä 3.2. en ole kirjoittanut langattomilla yhteyksillä, joita käytimme vain 30.1. ja 31.1. White Elephant'sta.
Sen jälkeen nettiyhteydet toimivat pätkittäin kaapeliyhteytenä 10.2. saakka ja sen jälkeen normaalisti.
Vastailen näin, kun epäilivät toisessa ketjussa, että emme olisi olleet täällä Hurghadassa mielenosoitusten aikana, emmekä tietäisi todella "missä mennään" Hurghadassa silloin ja nyt.
Levottomuuksien aikana Egyptissä oli 3500 suomalaista matkailijaa.
On aika herätä eettisen matkailun perään.
Matkustaessaan ihmisoikeuksia loukkaaviin maihin suomalainen ylläpitää
noiden maiden sortoa.
välitä.
Polte on liian kova...
Matkustella muslimi maahiin.
Siella on aina riski, että tule rähinä. Länsimaalaisista eivät tykkää, rahastusta vaan jne......
Toivottavasti loppu se matkatoimistojen matkat sinne. Jokainen lähte sitten itse vaikka Siperiaan. Ottaa sen riskin, jos on pakko mennä!
Mihin sun mielestä kannattaa matkustaa? Espanjassa terrori-iskuja, Ranskassa rajuja mielenosoituksia, Lontoossakin ollut terrori-iskuja, Islannissa tulivuoren purkausriski, puolta Italiaa ja Kanariansaaria uhkaa maaperän romahdus, Thaimaan nurkissa tsunamin ja pommi-iskujen mahdollisuus. Venäjälläkin räjähti just pommi. Ei kai sellaisia maita kovin montaa löydy, joissa ei olisi mitään vaaraa?
Matkusta sinä vaa jenkkeihin, ni oot oikee länsimaisessa sivistyksenkehdossa. Muista vaa et lentokentäl jo joudut pyllistämään et saavat kaivettua kaikki tarpeelliset näytteet susta ettet vaan räjäytä koko paskaa. Mutta se tietty pieni ongelma kun tietää ettei sielläpäin maailmaa rähinöitä ole ja uskaltaa rauhassa kuljeskella missä vaan.
Jenkkilä turvallinen? Eräs amerikkalainen kouluttaja sanoi, että syy miksi nuoret saavat ajokortin 16 vuotiaana on se, että siellä on tosi vaarallista. Monissa kaupungeissa jonkun täytyy hakea lapset ja nuoret koulusta, ja sen hakijan täytyy olla joku, jonka opettaja tunnistaa. Nyt kun nuoret saavat ajaa jo 16 vuotiaina, helpottaa se opettajien ja vanhempien paineita. Silti täysikäisyys saavutetaan vasta 21 vuotiaana, eli vasta siinä iässä saa useimmissa osavaltioissa juoda alkoholia. Pelkäävät ilmeisesti namusetiä ja kidnappaajia.
Koetko olosi turvalliseksi jengien alueilla kulkiessasi?
Niin, sinä koetat ajatella omilla aivoillasi, mutta kun kapasiteettia ei ole niin sitä ei ole ja lopputulos on kuin tekisi lämpimästä vedestä tornia.
Meillä UM katsoo, mikä maa on turvallinen matkailijalle. UM arvio, että noiden vallanvaihtomielenosoitusten aikaan tuli pidättäytyä matkustamasta Egyptiin. Kun UM arvio, että maahan on turvallista matkustaa, niin sitten se on. Mutta tuotahan sinun järkesi ei tajua. Minusta Punaisen meren kohteisiin olisi voitu matkata koko ajan, mutta vanhan sananlaskun mukaan "parempi virsta väärään kuin vaaksa vaaraan" UM:n suositus oli perusteltu.