Niin, onko kenelläkään kokemuksia Audio Pron Addon Four 2.1 aktiivikaiutinjärjestelmästä? Hieman kiinnostaisi hommata moinen paketti iMacin kaveriksi. Siis kertokaahan kokemuksia, hyviä ja huonoja puolia, kiitos!
Audio Pro Addon Four - kokemuksia?
9
8554
Vastaukset
- eargabavafav
Hommasin just hobbyhallista, kun oli tarjouksessa. Pakko sanoa, että en kadu ollenkaan. Nöyttävän nököinen pikku setti pineen olohuoneeseen tai tietokoneen kaveriks. Äänenlaatu on mielestäni erinomainen, vaikka en asiantuntija olekaan. Erillinen kaukosäädin on tosi kätevä, eikä kuulu käsittääkseni kovinkaan monen kauittimen vakiovaruisteisiin. Hyvä ostos.
- addonfour
Tuli tällaiset laitettua television kaveriksi. Monikanavasysteemit sun muut kotiteatterit eivät tässä tapauksessa tulleet kysymykseen, niin päätin hankkia Addon Fourit. Addon Three on hiukan halvempi, mutta ominaisuuksiltaan heikompi, joten kannattanee laittaa muutama kymppi lisää ja nämä neloset.
Mukana tulee noin nyrkin kokoiset pyöreät kaiuttimet (mahtuvat pieneenkin tilaan ja näyttävät hyviltä) sekä erillinen subbari. Kaikki tarvittavat on mukana, jopa asennushanskat! Piuha tv:stä/dvd:stä subbarille pitää kuitenkin hankkia erikseen. Kaiutinjohdot ovat mukana. Väreinä musta tai valkoinen, ite otin valkoiset ja ovat laadukkaan oloiset ja näköiset.
Äänilähteitä voi liittää kaksi, eli vaikka telkkarin toiseen ja dvd:n toiseen. Sisäänmenoja on siis kaksi, toinen RCA ja toinen 3,5 mm plugille. Sisäänmenot ovat subbarin takana. Kaukosäätimellä voi vaihdella äänilähdettä, säätää äänenvoimakkuutta ja vielä erikseen subbarin tasoa. Kaiuttimet heräävät henkiin automaattisesti (jos niin halutaan) kun laittaa tv:n tai dvd:n päälle.
Äänenlaatu on hämmästyttävän hyvä, ja äänenpainettakin riittää. Satelliittikaiuttimet ovat melko suuntaavat, joten kuuntelupaikka vaikuttaa suht paljon ääneen. Hyvin aseteltuina ja sopivalla äänenvoimakkuudella kuunneltuna ei äkkiä uskoisi minkä kokoisesta laitteistosta ääni tulee. Bassoon saa tukevuutta vähintäänkin riittävästi, jos sellaiseen on tarvetta.
Jos haluaa hyvälaatuista ääntä pienessä koossa, on valinta helppo, en usko että tähän hintaan saa parempaa. Ja nämähän ovat aktiivikaiuttimet, eli vahvistin näissä on itsessään, näihin ei siis tarvitse erillistä vahvistinta vaan dvd:n, telkkarin, tietokoneen tai vaikka kännykän voi liittää näihin suoraan. Suosittelen. - addon four
Olen hankkimassa Audio Pro Addon Four 2.1 kaiutinjärjestelmän Samsung tv lisäksi. Mitä mieltä olette kyseistä laitteesta, onko äänenlaatu millainen. En tarvitse mitään hifi laitteita vain parantamaan tv omaa ääntä. Liitännät eivät taida olla kovinkaan erikoiset, mutta välttävät. Hinta/laatusuhde taitavat olla kuitenkin ihan kohdallaan?
- Lammass
Äänenlaatu todella on erinomainen, kun pääsin niitä kokeilemaan. Etsinnässä on valkoiset, prismassa oli hintaan 299€. Tiedättekö saisiko jostain vielä edullisemmin?
- addon four
Itselläni on myös hankinnassa valkoiset, mutta tällä hetkellä taitaa halvin olla CDON.COM:issa, ei löydy tosin kuin mustana. Eniten kiinnostaisi kuinka hyvin tuossa audio pro addon four kuuluu musiikki ja elokuvan äänet, ovatko äänet verrattuna muihin erillisiin hifi-laitteistoihin samankaltainen? Löytyykö netistä mitään videon pätkää mistä vois hieman kuunnella. Ehkä "livenä" kuunteleminen on parempi vaihtoehto :)
- ½ vuoden kokemus
Audio Pro Addon Four: Asialliset 2.1 kaiuttimet, jos aivan parasta äänenlaatua ei tavoittele. Bassoa saa herkästi turhankin paljon kuuluville, mutta pienellä asettelulla ja äänenvoimakkuuden säätämisellä saa itseä miellyttävän ja naapuria häirisemättömän äänimaailman.
Tulevat hyvin paketoituna, mukana laatikossa myös valkoiset hanskat, jotta ei asetellessa sormenjäljitä korkeakilltoista pintaa. Sisääntuloliitännät kohtalaiset: 1x3.5mm stereo ja 1xRCA stereo, ei piuhoja mukana. Subwooferissa siis vahvistin, mukana tulevalla kaukosäätimellä voi erikseen säätää kokonaisvoimakkuutta/subwooferin voimakkuutta. Helpoimmalla pääsee, kun liittää paketin halutun laitteen (esim. tv) kuulokeliitäntään, asettaa tv:n oman äänenvoimakkuuden puoliväliin, säätää kaiuttimien kaukosäätimellä basso- ja kokonaisäänenvoimakkuuden sopivaksi ja sen jälkeen selviää pelkällä tv:n kaukosäätimellä.
Tämän kokoluokan vehkeeksi toimii varsin hyvin, ei näitä kunnollisiin (useita kertoja kalliimpiin) vahvistin-kaiutin komboihin kannata vertailla. Äänenpainetta riittää tarvittaessa isompaankin olohuoneeseen, mutta kuuntelupaikalla on tuolloin yhä suurempi merkitys.
Asteikolla 0-10
Musiikki: 8
TV/elokuvat: 9
Tietokone: 9
Ulkonäkö: 9½
Liitännät: 8
Käyttö: 8½
Suosituskäyttö: taulu-tv:n kaveriksi cdon.com mista alle 200€! :)
- Audio pro living
Sori vaan mutta audio proon kenkälaatikon kokoisissa laatikoissa olevat halvat elementit vetää vertoja kymmenen euron tietokone kaiuttimille 90-luvulta. Diskantti on olematon ja alabassoa ei ole ollenkaan. 60-120 hz bassokin on aivan olematon kuten olisi pitänyt arvata.
- thewraith--
se on paskalaatikko logitech tuplasti parempi ei kaikkea kannata uskoa se on vain kallis merkki ei muuta kauhea hinta tuollaisessa kokonais teho vain 54 wattia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822