Norjan tietullit

trondheim....

Käväsin Trondheimissa Marraskuussa ja nyt tuli lippu tulleista. Selvittelin juttua ja näköjään kaikki tie ja kaupunkitullit on muuttuneet ja loputkin muuttuu automaattisiksi. Eli ei enää voi maksaa pömpeliin tai heittää kolikoita. Kaikki ajoneuvot valokuvataan ja englantilainen firma hoitaa ulkomaalaisten autojen tunnistuksen ja lähettää maksulapun kotiin. Mulla oli 12,50 euroo, eli ihan sama, kuin olis maksanut muutenkin. Jos ei maksa, niin en tiedä perivätkö miten pitkään. Statoililta ja Shellin asemilta voi ostaa tarroja ihan lomalaisetkin lyhytaikaiseksi, jos ei halua lappua kotiin, kun vuosimaksu olis kai jotain 500-600 euroo.

4

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesällä menossa

      Jos Trondheimissä ajelee päivän ja poistuu tunneleiden kautta itään, niin paljon tulee arviolta laskua?

      • sama..

        Taitaa tulla sama maksu kuin minulla. E6 tiellä on yksi tietulli ja sitten kaupunkitulli ja samat takaisinpäin. Maksu on 25-35 kr per tulli autosta riippuen.


      • norjassa
        sama.. kirjoitti:

        Taitaa tulla sama maksu kuin minulla. E6 tiellä on yksi tietulli ja sitten kaupunkitulli ja samat takaisinpäin. Maksu on 25-35 kr per tulli autosta riippuen.

        muuten tulee sakko ja se vasta maksaa.


      • Lue Raamattua
        norjassa kirjoitti:

        muuten tulee sakko ja se vasta maksaa.

        Jumalan sanaa ihmisille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3497
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2472
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1823
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      205
      1716
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe