Suunnittelen 13 tuumaisen macin ostamista. Tähän asti koneeni ovat olleet 15,6-17tuumaisia PCitä.
Oletteko kokeneet pienen näytön ongelmaksi joissain tilanteissa?
Tuntuuko MacBookin näyttö pieneltä?
5
372
Vastaukset
- suosittelen
Minulla on 17" läppäri ja 13" Macbook pro. Epäilin myös alussa mitä tulee tämän 13" kanssa työskennellä kun on tottunut isoon 17" malliin. Tämä 13" on tosi näppärä, kevyt, akku kestää jne.. Hiiritaso toimii 1-4 sormi tekniikalla ja kun tähän tottuun ei haittaa pienempi näyttö ja lisäksi hiiritasolla saa ohjelmoitua monta virtuuaali ikkunaa joissa voi olla avoinna eri ohjelmia. Itse käytän 17" konetta tosi harvoin. Suosittelen....
- aloittaja__
Mukava kuulla :) Tuo pieni koko varmasti olisi eduksi jos koneen ottaa mukaan matkalle, näitä nykyisiä läppäreitä ei juuri jaksa mukaan ottaa.
- dfs
Sanoisin että 13" on jopa aika maksimi koko, mitä tänä päivänä jaksaa roudailla messissä sylissä jne.. että anna palaa vaan.. Päivisin surffailen 3" kännykällä.
- Mäkkikonsultti
Sehän riippuu mitä koneella teet. Graaffiseen työhön 24 tuumainen näyttö tuntuu just sopivalta kun taas kun lennän, käytän 13 tuuman MacBookAiriä joka toimii surffailuun, sähköposteihin ja perus Keynote työhön aivan hyvin
- ei se hirveästi ole
Eihän se reso mikään häävi 13" ole. Paremmalla resolla olevia löytyy. Yleensäkin jos katsotaan Macin resoje pistettä/tuuma niin ne on vain keskivertoja.
Käy liikkeessä katsomassa, jos päätyisit 15" malliin ota hi-reso malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-216100Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895722- 1263712
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993709- 1261474
- 571397
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301322- 381129
- 451113
- 271097