Minulla on 4 vuotias sakemanni uros. Peruskoulutettu ja tottelevainen.
Nyt olen itse sairastellut muutaman kuukauden ja viime viikkoina tuntuu että koira murisee/uhittelee kaikille jotka tulevat luoksemme kylään.
Voiko se olla jotain suojelun halua minua kohtaan, sillä mitä huonommassa kunnossa olen, sitä hanakammin koira estelee vieraita meille saapumasta..?!?
Nyt olen itse sairastellut muutaman kuukauden ja viime viikkoina tuntuu että koira murisee/uhittelee kaikille jotka tulevat luoksemme kylään.
Voiko se olla jotain suojelun halua minua kohtaan, sillä mitä huonommassa kunnossa olen, sitä hanakammin koira estelee vieraita meille saapumasta..?!?
Vastaukset 3
Vanhimmat
-Voi olla kyse nimenomaan siitä että kokee "lauman-johtajan",
eli sinun olevan kyvytön tällä hetkellä puollustamaan itseäsi,
ja sitä.
Joten se on ottanut ehkä ohjakset omiin käsiinsä.
Vaikka sen tarkoitus on vain "suojella"sinua,
sinun täytyy pysyä mahdollisimman tiukkana,
ja tehdä selväksi että olet yhä kykenevä hoitamaan tilanteet entiseen tapaan.
Sinä päätät kuka tulee,ei koira.
Sillä koiran hallitessa tilanteita,
se ei johda hyvään.
Sinä olet edelleen pomo,
ja sinun on näytettävä se koirallesi.
Hallittava tilanteita :)
Me olemme miehen kanssa ounastelleetkin..Tätä "ongelmaa" ei ole muutoin kun silloin kun olen yksin..
Mutta hassua huomata miten koiran käytös heti muuttuu..Ja aina olen puuttunut tilanteeseen ja ottanut vieraat vastaan itse, koiran joutuessa poistumaan taka-alalle.
Joten siis tässä on kyse että koira yrittää olla pomo kun minä olen yksin heikkona..Ja toivon mukaan koirakin tuosta rauhoittunee, täytyy vaan taas panostaa enemmän koiraankin.
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
sitähän se on.. meillä tämä poju on perusluonteeltaan jo älyttömän avoin kaikelle, ja turhat murinat ja haukkumiset tosi harvinaisia. Paikkansa laumassa tietää eikä mitään ongelmia ole. Mutta itsekkin sairastan paria sairautta, ja näinä aikoina koira kyllä huomaa, etten ole täysin iskussa. Ja tällöin mieheni hoitaa koiran liikutukset. Nyt viimeksi kun en päässyt sängystä ylös, niin koirasta tulee kuin haamu. Sitä ei näy ja se ei vaadi minulta mitään.
Toinen ääripää on, kun lähdemme lenkille ja jos selkäni todella pahana, niin tuntuu että tajuaa ettei silloin kertakaikkiaan temppuilla. Mutta kun olen väsynyt (esim. tähän selkäsairauteen) ja pienikin äreä tunnelma itsellä, niin koira vetää silloin kyllä omiaan ja haluaa kokeilla.
kaksi eri heikkoa aluetta, toisessa koira on lammas, toisessa (joka enemmän korvien välistä) niin silloin haluaa kokeilla :)