AUTTAKAA! KIITOS

onkelema

Nonni eli ois tämmöne ongelma tällä kertaa. Mulla on cen magnum nx joka ei toimi. Kun auton käynnistää, moottori käy 1-4 min, ja sitte sammuu...ollaa katottu että sylinterinkansi on tiukalla puristuksiaki jonku verra löytyy. Sylinteriputki ja mäntä on ihan kunnossa. Paine ongelmia tuntus olevan kun auton käynnistää, ja sitte ku se meinaa sammua nii ku käyttää sormea pakoputke päässä nii pyssyy taas 20 sekunntia käynnisä...elikkä ainaku auto meinaa sammua nii sormi putke ettee ja saa paineita :// vähä vaikiaksi menis kuitenki jos pitäs hankkia joku pieni vihriä mies näpyttelemää putkea päätä ajaessa...

3

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • radiohead69

      Tarkista letkujen liitokset ettei ole ilmavuotoja. Varmista myös että ilmanputsari on puhdas. Kaasarin neula/neulat tehdas asetuksiin ja alat siitä pikku hiljaa hakemaan säätöjä.

      • radiohead69

        Sori katsoin ekaks että kone käy 1-4 sekunttia mutta olikin minuuttia. Jos kone käy 1-4 min tyhjäkäyntiä niin kaasari on aivan liian laihalle säädetty. 30 sec testi on helppo tehdä. Auto tyhjäkäynnille kone lämpimänä odota 15sec ja hana pohjaan=auton pitäisi lähteä kuin hauki rannasta. Auto tyhjäkäynnille lämpimänä odota 30sec hana pohjaan=koneen pitäisi röpöttää alkuun eli pikkasen paksulla.


      • kyrpäjooseppi osa 2
        radiohead69 kirjoitti:

        Sori katsoin ekaks että kone käy 1-4 sekunttia mutta olikin minuuttia. Jos kone käy 1-4 min tyhjäkäyntiä niin kaasari on aivan liian laihalle säädetty. 30 sec testi on helppo tehdä. Auto tyhjäkäynnille kone lämpimänä odota 15sec ja hana pohjaan=auton pitäisi lähteä kuin hauki rannasta. Auto tyhjäkäynnille lämpimänä odota 30sec hana pohjaan=koneen pitäisi röpöttää alkuun eli pikkasen paksulla.

        Nonni. Nyt on Ceni kunnosa :) alakierrostensäätöruuvi oli väännetty kiinni joten ei saanut polttoainetta :// oli todennäkösesti pikkuveli käyny "korjailemassa" autoani :)) kiitos kuintenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3580
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2536
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      17
      2464
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2321
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2199
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1262
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      575
      1127
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      989
    Aihe