Saatanallinen SATA

parappa

Terve taas!

Vaikeita asentaa nuo SATA-liitäntäiset kiintolevyt. Eivät välttämättä meinaa tunnistua/näkyä ollenkaan, honommalla tuurilla menee toimivat aiemmat levytkin näkymättömiin.

Harmittaa tämmönen. IDE-liitäntäiset ovat aina asentuneet niin kivasti.

Ei tunnu auttavan vaikka emolla on omat SATA-liittimet.

9

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalaa

      Mikä siinä on muka niin vaikeeta? Levyjä ei tarvitse edes jumpperoida tai muutakaan. Kytket kaksi piuhaa, ja se on siinä. Mikäli levyt eivät tunnistu, niin lähtisin ensin liikkeelle siitä, että kaapelit ovat ehjiä ja kunnolla kiinni liittimissään. Emolevyn BIOS voi olla vanha versioltaan, ja sisältää ehkä jonkin ongelman, mikä liittyy SATA/IDE-laitteiden tunnistamiseen. Emolevyvalmistajan kotisivuilta löytyy uudempia versioita.

    • koskaan huomannut mitään vaikeuksia SATA-levyjen kanssa. IDE-liitäntäisten kanssa oli tarkempaa.

      Esim. tässä Mac prossa otetaan kelkka auki, laitetaan siihen levy, työnnetään kelkka takaisin ja se on siinä. Tarvittaessa levy alustetaan. Poikkeuksetta toimii laakista.

      • fsdf

        Luultavasti kyseessä joku vanaha rotisko ja ei ihme että aloittajalla ongelmia. Minullakaan ei ole koskaan ollut mitään ongelmia SATA:n kanssa.


    • ................

      biosista levyohjaimen asetus "yhteensopivuustilaan" jolloin SATA-levyt pitäis toimia ja ne näkyy koneelle ja käyttikselle kuin olisivat IDE-levyjä.

    • alan ihmisiä

      menit ostamaan uuden kovalevyn jonka nopeus on 7900rpm eli sata 2 levyn joita vanhemmat emolevyt eivät tue.
      joissaintapauksissa auttaa kun päivittää biossin,joskus taas ei.

      oli samaa ongelmaa tässä taannoin asiakaan koneen kanssa ja kyllä tulin itsekseni kironneeksi kun en tajunnut tarkistaa asiakkaan emolevyn mallia,ikää ja yhteensopivuutta ennen kuin asiakas osti ko. sata levyn.

      onneksi asiasta päästiin yhteis ymmärykseen eikä tarvinnut ruveta muuntamaan kovalevyn pyörimisnopeutta jotta vanha sata väylä sen olisi tunnistanut.

      • joopa joo

        alan ihmisiä niin tietäisit että kyllä Sata2-levytkin toimii Sata1-liitännässä mutta vaan hitaammin. Sama homma kuin USB 1 ja 2 versioiden kanssa, ristiintoimivat mutta nopeutta saa vain kun sekä isäntä että orjalaite on molemmat USB 2:sia.


      • alan ihmisiä
        joopa joo kirjoitti:

        alan ihmisiä niin tietäisit että kyllä Sata2-levytkin toimii Sata1-liitännässä mutta vaan hitaammin. Sama homma kuin USB 1 ja 2 versioiden kanssa, ristiintoimivat mutta nopeutta saa vain kun sekä isäntä että orjalaite on molemmat USB 2:sia.

        mutta todellisuus on toinen.

        aina joskus törmää tälläisiin tapauksiin joissa vanha emolevy ei tunnista uutta kovoa koska uuden kovon tiedonsiirtonopeus on 3gb/s siinä kun vanhat kovot käyttivät 1,5gb/s siirtonopeutta,jota vanhat emot tukevat.

        ja niinkun sanoin jo aiemmin biossin päivitys saataa auttaa joissain tapauksissa,toisissa taas ei.
        seuraava vaihtoehto olisi sata2 levyn pistäminen sata 1 modeen ,joka tiputtaisi siirtonopeuden 1,5gb:sään,jolloin emolevyn pitäisi tunnistaa se.


      • alan ihmisiä
        alan ihmisiä kirjoitti:

        mutta todellisuus on toinen.

        aina joskus törmää tälläisiin tapauksiin joissa vanha emolevy ei tunnista uutta kovoa koska uuden kovon tiedonsiirtonopeus on 3gb/s siinä kun vanhat kovot käyttivät 1,5gb/s siirtonopeutta,jota vanhat emot tukevat.

        ja niinkun sanoin jo aiemmin biossin päivitys saataa auttaa joissain tapauksissa,toisissa taas ei.
        seuraava vaihtoehto olisi sata2 levyn pistäminen sata 1 modeen ,joka tiputtaisi siirtonopeuden 1,5gb:sään,jolloin emolevyn pitäisi tunnistaa se.

        quotea wikipediasta


        The designers of SATA aimed for backward and forward compatibility with future revisions of the SATA standard.[citation needed]

        According to the hard drive manufacturer Maxtor, motherboard host controllers using the VIA and SIS chipsets VT8237, VT8237R, VT6420, VT6421L, SIS760, SIS964 found on the ECS 755-A2 manufactured in 2003, do not support SATA 3 Gbit/s drives. Additionally, these host controllers do not support SATA 3 Gbit/s optical disc drives. Users with a SATA 1.5 Gbit/s motherboard with one of the listed chipsets should either buy an ordinary SATA 1.5 Gbit/s hard disk, buy a SATA 3 Gbit/s hard disk switchable to 1.5 Gbit/s, or buy a PCI or PCI-E card to add full SATA 3 Gbit/s capability and compatibility.

        To address interoperability problems many manufacturers allow to switch drives to the SATA1 mode. The largest hard drive manufacturer, Seagate/Maxtor, has added a user-accessible jumper-switch known as the Force 150, to switch between 1.5 Gbit/s and 3 Gbit/s operation. Western Digital uses a jumper setting called OPT1 Enabled to force 1.5 Gbit/s data transfer speed (OPT1 is used by putting the jumper on pins 5 & 6). Samsung drives can be switched to 1.5 Gbit/s mode by using software downloadable from the manufacturer website. This needs a SATA2 controller to use temporarily while programming the drive.

        The Force 150 switch is also useful when placing SATA 300 hard drives on SATA controllers on PCI cards, since many of these controllers (such as the Silicon Images chips) will run at SATA300 even though the PCI bus cannot even reach SATA150 speeds. This can cause data corruption in operating systems (e.g. FreeBSD which version?) that do not specifically test for this condition and limit the disk transfer speed.


    • jakajakaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3180
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1932
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1910
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      80
      1741
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1398
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1182
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1145
    Aihe