Oon vasta raskaana ja huomaan, että muksu ottaa hurjia spurtteja, jos äippä syö vaikka suklaata :). Mites sitten imetyksen kanssa aikanaan, tuleeko vauvasta levoton/huonosti nukkuva, jos mä vaikka illalla syön jotain herkkuja ja imetän sitten tietty yöllä? Meneekö sokerit maidon kautta vauvaan?
Ja sitten mua askarruttaa juomisasia. Mä oon aika huono juomaan, juon päivän aikana usein vaan muutaman ison lasillisen mehua ja lisäksi ehkä pikkukupin tai kaksi kahvia tai teetä. Ei vaan ole jano, niin juominen unohtuu helposti. Neuvolassa ja perhevalmennuksessa on toitotettu, että imetysaikana pitää juoda runsaasti. Kuinka paljon imettävän äidin pitäis juoda päivän aikana, ja onko väliä mitä juo? En siis tietenkään tarkota mitään alkoholipitosta :D. Mutta siis, pitääkö juomisen olla vettä, vai voiko juoda mehua, maitoa, teetä, kahvia... Eli mikä kaikki "lasketaan"?
Äidin ruokavalion vaikutus lapseen
3
1087
Vastaukset
- maitomamma
En ole huomannut että lapeni olisi levottomampi silloin jos olen herkutellut. Itse asiassa olen kuullut että imettävän äidin kannattaisi syödä ihan runsaasti hiilihydraatteja, niitä "huonojakin" sellaisia (sokeria, valkoista vehnää), koska se vaikuttaa positiivisesti maidontuotantoon. Laihdutuksen kannalta se on tietenkin vaikea yhtälö, mutta toisaalta imetys itsessään auttaa kyllä siinä laihtumisessa aika kivasti.
Juominen on kyllä oikeasti tärkeää kun imettää. Ja nimenomaan veden (myös kivennäisvesi), maidon ja mehujen juonti. Kahvi ja tee päinvastoin poistavat nestettä joten se voi huonontaa maidon eritystä ja kofeiini ei tietenkään ole hyväksi vauvalle. Ehkä veden juontia kannattaisi harjoitella jo odotusaikana? Pitäisihän äidin juoda enemmän jo siinäkin vaiheessa jotta muodostuisi tarpeeksi lapsivettä.
Ymmärrän sinänsä huolesi koska olen itsekin tosi huono juomaan vettä, en ole koskaan osannut juoda sitä suositeltua paria litraa päivässä eikä useinkaan ole sellaista janon tunnetta. Kuitenkin synnytyksen jälkeen aloin ihan tietoisesti juoda enemmän ja päätin että jollei vesi mene alas niin sitten juon vaikka mehua vaikka tiedänkin että se kuluttaa hammaskiillettä ja niin edelleen. Ja voihan olla että mehujen sokeri on ollut ihan hyväksi tuon maidontuotannon kannalta, maitoa mulla on nimittäin tullut niin paljon että jossain vaiheessa harkitsin jopa sen luovuttamista sairaalaan.
Ja koska tuo runsas juominen on ollut mulle vähän ongelmallista niin olen pitänyt yllä sellaista tapaa että aina imetyksen jälkeen yritän juoda saman verran kuin mitä olen imetyksessä kuluttanut. Eli heti imetyksen jälkeen juon ainakin pari desiä vettä tai mehua (enemmänkin, jos tuntuu alas menevän). Sillä tavalla vuorokaudessa tulee juotua monta litraa mutta se ei tunnu kertamääränä niin kovalta hommalta.
Niin ja sen varmaan tiesitkin että jos oma pissa on vähäistä tai kovin keltaista, silloin viimeistään tietää ettei ole juonut tarpeeksi. - Itse olen..
myös huono juomaan, mutta jo raskaana ollessa tuli huomattavasti enemmän jano ja yöpöydällä olikin usein lasi mehua yön heräämisiä varten. Vettä en siis juo ollenkaan, vaan yleensä "laimeaa" mehua. Myös imetysaikana oli todellakin kova jano varsinkin iltaisin. Ensimmäisinä päivinä synnytyksen jälkeen pidin puolen litran pullossa pöydällä mehua ja siitä hörpin menemään ja koitin ainakin pari pullollista saada juotua päivän aikana.
Omalla syönnillä ja vauvan käyttäytymisellä tai kasvamisella en ole huomannut mitään yhteyttä. - comer
vettä,kuumalla enempi,tarpeex c ja b vitamiinia. Itse en voinut syödä edes kalkkitapuja,kahvia,viljaa,mauseita,munaa. Painoin viikko synnytyksestä - 4kg lähtöpainosta. Lapsi kasvoi kyllä ja maito riitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997