Äidin ruokavalion vaikutus lapseen

kummastelijaäippä

Oon vasta raskaana ja huomaan, että muksu ottaa hurjia spurtteja, jos äippä syö vaikka suklaata :). Mites sitten imetyksen kanssa aikanaan, tuleeko vauvasta levoton/huonosti nukkuva, jos mä vaikka illalla syön jotain herkkuja ja imetän sitten tietty yöllä? Meneekö sokerit maidon kautta vauvaan?

Ja sitten mua askarruttaa juomisasia. Mä oon aika huono juomaan, juon päivän aikana usein vaan muutaman ison lasillisen mehua ja lisäksi ehkä pikkukupin tai kaksi kahvia tai teetä. Ei vaan ole jano, niin juominen unohtuu helposti. Neuvolassa ja perhevalmennuksessa on toitotettu, että imetysaikana pitää juoda runsaasti. Kuinka paljon imettävän äidin pitäis juoda päivän aikana, ja onko väliä mitä juo? En siis tietenkään tarkota mitään alkoholipitosta :D. Mutta siis, pitääkö juomisen olla vettä, vai voiko juoda mehua, maitoa, teetä, kahvia... Eli mikä kaikki "lasketaan"?

3

1132

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitomamma

      En ole huomannut että lapeni olisi levottomampi silloin jos olen herkutellut. Itse asiassa olen kuullut että imettävän äidin kannattaisi syödä ihan runsaasti hiilihydraatteja, niitä "huonojakin" sellaisia (sokeria, valkoista vehnää), koska se vaikuttaa positiivisesti maidontuotantoon. Laihdutuksen kannalta se on tietenkin vaikea yhtälö, mutta toisaalta imetys itsessään auttaa kyllä siinä laihtumisessa aika kivasti.

      Juominen on kyllä oikeasti tärkeää kun imettää. Ja nimenomaan veden (myös kivennäisvesi), maidon ja mehujen juonti. Kahvi ja tee päinvastoin poistavat nestettä joten se voi huonontaa maidon eritystä ja kofeiini ei tietenkään ole hyväksi vauvalle. Ehkä veden juontia kannattaisi harjoitella jo odotusaikana? Pitäisihän äidin juoda enemmän jo siinäkin vaiheessa jotta muodostuisi tarpeeksi lapsivettä.

      Ymmärrän sinänsä huolesi koska olen itsekin tosi huono juomaan vettä, en ole koskaan osannut juoda sitä suositeltua paria litraa päivässä eikä useinkaan ole sellaista janon tunnetta. Kuitenkin synnytyksen jälkeen aloin ihan tietoisesti juoda enemmän ja päätin että jollei vesi mene alas niin sitten juon vaikka mehua vaikka tiedänkin että se kuluttaa hammaskiillettä ja niin edelleen. Ja voihan olla että mehujen sokeri on ollut ihan hyväksi tuon maidontuotannon kannalta, maitoa mulla on nimittäin tullut niin paljon että jossain vaiheessa harkitsin jopa sen luovuttamista sairaalaan.

      Ja koska tuo runsas juominen on ollut mulle vähän ongelmallista niin olen pitänyt yllä sellaista tapaa että aina imetyksen jälkeen yritän juoda saman verran kuin mitä olen imetyksessä kuluttanut. Eli heti imetyksen jälkeen juon ainakin pari desiä vettä tai mehua (enemmänkin, jos tuntuu alas menevän). Sillä tavalla vuorokaudessa tulee juotua monta litraa mutta se ei tunnu kertamääränä niin kovalta hommalta.

      Niin ja sen varmaan tiesitkin että jos oma pissa on vähäistä tai kovin keltaista, silloin viimeistään tietää ettei ole juonut tarpeeksi.

    • Itse olen..

      myös huono juomaan, mutta jo raskaana ollessa tuli huomattavasti enemmän jano ja yöpöydällä olikin usein lasi mehua yön heräämisiä varten. Vettä en siis juo ollenkaan, vaan yleensä "laimeaa" mehua. Myös imetysaikana oli todellakin kova jano varsinkin iltaisin. Ensimmäisinä päivinä synnytyksen jälkeen pidin puolen litran pullossa pöydällä mehua ja siitä hörpin menemään ja koitin ainakin pari pullollista saada juotua päivän aikana.

      Omalla syönnillä ja vauvan käyttäytymisellä tai kasvamisella en ole huomannut mitään yhteyttä.

    • comer

      vettä,kuumalla enempi,tarpeex c ja b vitamiinia. Itse en voinut syödä edes kalkkitapuja,kahvia,viljaa,mauseita,munaa. Painoin viikko synnytyksestä - 4kg lähtöpainosta. Lapsi kasvoi kyllä ja maito riitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe