vempaimen eteen oma traktori se on jo huippu laiskuutta ettei viitti vaihtaa perään toista vempainta vaan ostatuttaa veronmaksajilla jokaisen eteen traktorin kylläonpehmeitä tapauksia maauskot oikein vellihousui työtä pelkääviä idiootteje mutta ei ihme kun kaikki maksetaan ja ruokitaan peiton alle näitä pummei...
onhan ne laiskoja mutta että niin laiskoi että jokaisen
1221212,,
8292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
meilläkin on 16 traktoria, kun löytyy sen verran kampetta niitten perään. Ovat vaan tulleet jo kaksi vuotta vanhoiksi, joten uusimisen aika on käsillä, mutta ei hätiä mitiä, käväisin eilen läheisen kaupungin Prismassa, ja siellä kyselin veronmaksajan näköisiltä asiakkailta josko he olisivat halukkaita ostamaan minulle uuden vetopelit värkkien eteen. Heti ensimmäiset 16 asiakasta vastasivat ilomielin käyvänsä maksumiehiksi traktorikaupoissa, ei muuta kuin lähdettiin porukalla, iloisen puheensorinan säestyksellä Agri-Markettiin, ja lyötiin kaupat lukkoon, ja nimet alle kauppakirjoihin. Minunhan ei tietenkään tarvinut mitään nimiä kirjoitella, kun maajussit ovat vapautettu veronmaksusta, en ole veronmaksaja.
Nyt tässä pankolla makailen, ja odottelen traktoreiden toimitusta, hyi hitto kun alkaa käymään sivuihin tämä makoilu, alkaisivat jo tulla, että pääsis nuo penskatkin kouluun noilla uudenkiiltävillä koneilla, kun tuota matkaakin koululle on niin pirukseen, melkein kaksi kilometriä. On se komiata kun viisi mukulaa ajaa peräkkäin uusilla Deereillä, alkokin jo hävettää, kun joutuivat parivuotta vanhoilla kulkemaan.
Minullekin tulisi jotain ajankulua, kunkävisin pitäjänkeskuksessa kiljutarpeita hakemassa, tässä jo suuta kuivaakin. Lopuksi sanon vain, että olen kiitollinen veronmaksajille, kun taas pelastivat minut ja perheeni nöyryytykseltä, mikä johtui noista kaksivuotta vanhoista traktorinromuista, no täytyy vielä noin luottamuksellisesti tunnustaa, että tuli ne kiljuhuuruissa ajettua vähän monesti ojaan ja päin milloin mitäkin. Kunhan nuo lumet tästä vähenee, niin alan viritellä traktoreita valmiiksi koneiden eteen, että ne tulee varmasti kunnolla kiinnitettyä, kun työt keväällä alkaa, niin kiljukin on valmista ja silloin on epävarmaa saako koneet pysymään kiinni, kun saatta olla vähän silmät huurussa.
Ps. Ne veronmaksajat halusivat vielä melkein väkipakolla ostaa 10 000 litraa löpöä, että pääsee kunnolla koeajamaan koneita, kiitos heille siitä !
sinä nyt niitä vanhoja koneenromuja noitten uusien jontikoitten perään laittaa? Eikös nyt kannattaisi käydä siellä kaupungissa ostattamassa niillä veronmaksajilla hiukan kiiltävämmät vehkeet sinne peräänkin. Nehän vielä luulevat että heitä köyhinä pidät kun on ruosteiset pelit.
ravinteliin, ja tilasin hanhenmaksapalleroita, Wienin leikettä ja ym. parasta pöytään, tai siis tänne peiton alle, niin ja tietysti kalleimmat konjamiinit mukaan. Olin aiemmin päivällä etsinyt puhelinloettelosta veronmaksajan numeron, ja hänelle soitin, lupasi maksaa kaikki, tänne peiton alle tuotuna. Mikäs täällä ei ole köllötellessä sähkölämmitteisessä vesisängyssä untuvapeittojen alla, ja kohta taas maha täynnä.
Huomenna taas etsimään seuraavaa veronmaksajan numeroa.
VEMMPPAA VEMMPPAA PÄÄSSÄNI HEMPPAA
AJATUS ON MULLA NYT MÖLÖ
VEMMPPAA VEMPPAA PÄÄSSÄ ON KREMPPAA
HOUSUISSA MULLA ON PLÖRÖ
hörhö törsä lypsää rokaten hotanen tukee ,,,
,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.
veronmaksajien piikkiin todella surkeeta ,,
siinä auttaa kun niiden maksamista väkisin tyrkyttävät hieman joka palstalla:)