Saako vuokralainen pitää ikkunaa auki talvisin?
Onko jotain sääntöä siihen
Onko jotain sääntöä siihen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvä nyrkkisääntö on se, että voit tuuletella niin kuin maksaisit lämmityskulut.
No totta kai sitä asuntoa saa tuulettaa, mutta joku järki tuossa ikkunan auki pitämisessä pitää silti olla. Joillakin taloyhtiöillä on suositukset/ohjeet tuulettamista varten, ja tiedän tapauksia missä talonmies/huoltoyhtiönmies on käynyt sulkemassa asukkaan ikkunan/parvekkeenoven kun asukas on pitänyt sitä auki kovillakin pakkasilla pitkiä aikoja.
Ei kait sitä nyt 24/7 tarvitse tuulettaa. Jos on niin kuuma, niin pattereita pienemmälle. Kyllä se tuulettaminen näkyy vuokrassa ennen pitkää.
En ole aloittaja. Meillä sisällä on 28 astetta lämmintä ollut jo syyskuun alusta saakka. Kaukolämpö, lattialämpö ei pattereita. Lattialämpö asunnosta laitettu pienimmälle, sitä ei saa suljettua. Meillä koko talven ollut ikkunat auki ja takapihan ovi myös aina kun ollaan kotona. Kun oven sulkee lämpötila nousee vartissa tuohon 28 asteeseen. Eli meillä ainakin pidetään auki räppänöitä, ikkunoita ja ovia niin kauan, että joku saa tolkun tähän asiaan.
Meillä taas on tosi surkea sisäilma asunnoissa. Herkimmät ihmiset joutuvat jopa muuttaman pois asunnoistaan ilman takia. Taloyhtiölle on valitettu lukuisia kertoja ja 10 vuoden aikana ainoa mitä oli asian hyväksi tehty, on että talomies kävi poraamassa kolme noin 0,5cm reikää parvekeoveen "ilmastointitarkoitukseen". Makuhuoneissa, missä on pahin tilanne, ei ole tehty mitään. Joten tässä kodissa ainakin makuhuoneiden ikkunat pysyy 24/7 auki, vaikka kuinka monta lappusta, että tuuletta saa vain 5min, postiluukusta tiputtaisiin.
Terveyteni on minulle arvokkaampaa kuin taloyhtiön parin euron säästö!
Mitään et viitsi asian eteen tehdä koska vuokranantajalle tulee lasku se siitä vuokralaisten moraalista.Onko kunnollisia vuokralaisia olemassakaan ? epäilen että ei.Mikäli minulla olisi asunossani tuollainen tilanne se olisi pakko laittaa kuntoon pelkästään lämmityskulujen vuoksi.
28 asetetta talvellakin on hurja lämpötila ja maksaa melkoisesti lämmityskuluina. On ihme ettei muka taloyhtiötä kiinnosta laskea lämpötehoa, sillä se tuo selvästi säästöjä lämmityskustannuksiin. Luulisi, että taloyhtiön lämpökeskuksesta saisi edes virtausta säädettyä pienemmälle jos ei oma huoneiston säätö enään riitä. Oletuksena tietysti, että muillakin on samaa "liikaa lämpöä" ongelmaa.
Ja mikä muka pitäisi tehdä? Kerran on sanonut isännöitsijälle - ei tapahtunut mitään. Toisen kerran sanoin, taas ei mitään. Kolmannen kerran jälkeen en enää vaivaudu. Täälläkin keittiön kraana vuotaa, mutta jos eivät halua korjata, niin ei sitten. Kun ei ole erillistä vesilaskua, niin ihan sama mulle, meneekö päivässä 10 litraa vettä vain 1000 litraa. Olen tehnyt osuuteni, en kyllä ala repimän hiuksia.
Ei vuokralaisia ole tervepäisiä olemassakaan ole tulossa tähän päätökseen.
Vuokralainen oli kyllä jo tehnyt asiaintilan parantamiseksi sen, mitä häneltä voi kohtuudella odottaa, ehkä enemmänkin.
Oletko ihan idiootti, vuokranantaja? Korjaa sen luukun paikat kuntoon, äläkä kitise. Ei totisesti tarvitse vuokralaisen sitä korjata, sen takia hän maksaa kallista vuokraa. Luuletko, että vuokranantajalla ei ole mitään velvollisuuksia, tai isännöitsijällä. Luepa se tekemäsi vuokrasopimus, siellä on kyllä vuokranantajallekin sälytetty monia velvollisuuksia.
Omistan itsekin vuokrakaksion ja pyrin kyllä pitämään sen kaikki asiat kunnossa viimeisen päälle. Mutta niinpä minulla onkin ollut sama vuokralainen jo seitsemän vuotta ja kaikki skulaa hienosti.