Onko mahdollista väsätä laitetta, joka lähettäisi tekstiviestin tai soittaisi tiettyyn numeroon, kun laite saa kärkitiedon. Eli kun veden pinta nousee ja osuu johonkin anturiin lähtisi tekstiviesti tiettyyn numeroon. Joskus muistaisin nähneeni, että joku oli kytkenyt liiketunnistimen vanhaan kännykkään. Vartiointi liikkeistä varmaankin saisi tallaisia laitteita, mutta onko tähän mitään kotikonstia. Tämä laite tulisi vanhaan hinaajaan pilssi hälyttimeksi.
Hälytys
10
568
Vastaukset
- Yksi vaan.
Tosi yksinkertainen tehdä tekstiviesti valmiiksi lähetysnapista kontaktit tai solenoidi.
Free pad liittymällä pärjää monta vuotta.
Kännykän virtalähde kannattaa varmistaa akusta.
Toiminta kannattaa tarkistaa aika-ajoin että laitteisto pysyy toiminnassa.Näin olen ymmärtänyt, mutta viitsisikö joku neuvoa kuinka tallainen systeemi tehdään. Ihan kädetön en ole että kolvata osaan ja sähkötöitä on tullut tehtyä. Mikä on se laite mikä kännykkään pistetään ja miten se pistetäänm siihen, viitsikö joku kertoa??
- suomennosta kehiin..
chili20 kirjoitti:
Näin olen ymmärtänyt, mutta viitsisikö joku neuvoa kuinka tallainen systeemi tehdään. Ihan kädetön en ole että kolvata osaan ja sähkötöitä on tullut tehtyä. Mikä on se laite mikä kännykkään pistetään ja miten se pistetäänm siihen, viitsikö joku kertoa??
Sulle opastettiin jo "tekstiviesti valmiiksi lähetysnapista kontaktit tai solenoidi" vai pitääkö tälle miltei kädettömälle kertoa vielä uudelleen että:
Tekstiviesti valmiiksi (eli kirjoitat haluamasi viestin valmiiksi), kännykän lähetysnapista (vai ymmärrätkö paremmin sana soittopainike) kontaktit (eli juotetaan rinnalle piuhat joilla voi yhdistää) tai solenoidi (joka painaa mekaanisesti sitä lähetysnappia). suomennosta kehiin.. kirjoitti:
Sulle opastettiin jo "tekstiviesti valmiiksi lähetysnapista kontaktit tai solenoidi" vai pitääkö tälle miltei kädettömälle kertoa vielä uudelleen että:
Tekstiviesti valmiiksi (eli kirjoitat haluamasi viestin valmiiksi), kännykän lähetysnapista (vai ymmärrätkö paremmin sana soittopainike) kontaktit (eli juotetaan rinnalle piuhat joilla voi yhdistää) tai solenoidi (joka painaa mekaanisesti sitä lähetysnappia).No niin tuohan tosiaan kerrottiin, mutta on ihmisiä, jotka ei kuitenkaan ole koskaan purkanut kännykkää. Siis mitä osia minun tarvitsee hankkia, eikä tarvii kirjottaa tähän että kännykkä. siis jonkilainen koho joka antaa kärkitiedon, mutta pitääkö siinä olla joku hituvirta vai otetaanko kännykän lähetysnapin johto ja - johto ja yhdistetään ne siihen kohoon, joka toimii siis kytkimenä.
- Harjoittelijatar
chili20 kirjoitti:
No niin tuohan tosiaan kerrottiin, mutta on ihmisiä, jotka ei kuitenkaan ole koskaan purkanut kännykkää. Siis mitä osia minun tarvitsee hankkia, eikä tarvii kirjottaa tähän että kännykkä. siis jonkilainen koho joka antaa kärkitiedon, mutta pitääkö siinä olla joku hituvirta vai otetaanko kännykän lähetysnapin johto ja - johto ja yhdistetään ne siihen kohoon, joka toimii siis kytkimenä.
Suosittelen hankkimaan jonkin valmiin laitteiston.
Nuo kysymykset ovat sitä luokkaa, että - anteeksi vain - en usko taitojesi riittävän luotettavasti toimivan systeemin rakentamiseen.
- -Mika-
Mulla on tuollainen systeemi käytössä.
Tässä vähän selostusta:
Kännynä on ikivanha Nokia 2110. Muutkin käy, vaikka uudemmatkin. Purin laitetta sen verran, että juotin näppäimen 1 kontakteihin piuhat. Niihin kytkin suoraan liiketunnistimen releen lähdön. Kas kun (lähes) kaikki vanhemmat kännyt toimii siten, että kun pitää näppäintä 1 alaspainettuna yli 3 sekuntia, niin se känny soittaa muistipaikkaan 1 talletettuun numeroon!
No nyt jos joku menee mun veneeseen (joka on valvottava kohde) niin liiketunnistin huomaa liikkeen ja sen liiketunnistimen rele kytkee tuon kännykän näppäimen 1 päälle vähintään kolmeksi sekunniksi. Ja känny soittaa mulle taskuun.
Kun mulla kännyssä lukee, että "vene soittaa" vastaan siihen, ja kuulen kaiken mitä veneessä tapahtuu!!
Pari kertaa on käynyt niin, että broidi on käynyt venellä ihan vaankatsomassa, että kaikki on OK ja se on unohtanut kuytkeä "hälyn" pois pältä. Oon sitten aikani kuunnellut sen viheltelyä ja yksinpuhelua ja soittanut sille taka, että: "kävit veneellä, jotain tais unohtua..." ;-)
Ja ei kannata käyttää prepaid-liittymää, ne menee vanhaksi jos ei soita. Parasta on käyttää tavallista liittymää, jossa ei ole kuukausimaksuja. Niitä saa kaikilta operaattoreilta.
Olennaisinta tässä edullisessa tavassa on siis se, että kärkitieto pysyy "kiinni" useita sekunteja, eikä vaan kytkeydy hetkeksi.- -Mika-
Vielä muutama asia: Joissain kännyissä on vastaajanpurkunappi, jota voi myös käyttää. Silloin talletetaan se haluttu numero vaan vastaajan numeron paikalle, muistipaikan 1 sijaan.
Itse käytin vanhaa kännyä siksi, että siihen sai täydellisen autosarjan, josta jätin vaan kaiuttimen kytkemättä. Pelkkää kännyä käytettäessä kannattaa (ehkä) irrottaa kännystä kuulokekapseli ja summeri, jotta se ei pidä mitään ääntä missään tilanteessa valvottavassa kohteessa.
Yksinkertaisimmillaan siis pelkkä känny ja tupsyt-laturi sekä liiketunnistin riittää. Yhdelle kaverille kun vastaavan tein, niin hänen käyttämänsä liiketunnistin piti releen kärjet kiinni liiian lyhyen aikaa, joten jouduin rakentamaan erilisen pitopiirin varmistamaan sen vähintään 3 sekunnin kytkennän. Pitopiiri syntyi yhdestä kytkintrankusta, konkasta ja parista vastuksesta helposti.
Tekstiviestin generoiminen olisi paljon vaikeampaa automaattisesti. Puhelu on helpointa tehdä. Ja laite on aina käyttövämiina uudelleen edellisen hälytyksen jälkeen ilman mitään toimenpiteitä. Ja vielä lisäplussana todellakin voit kuunnella mitä valvottavassa kohteessa tapahtuu hälytyksen tultua, niin ei tarvitse vahinkohälyissä lähteä paikalle kovalla kiireellä.
Eräs linkki, jossa lisää aiheesta: http://www.saunalahti.fi/~tovaska/gsm/
- Hälyttäjä
Katsoppa vessanpöntön koho-vipu-systeemiä. Samanlainen aivan hinaajan keskelle, jossa veden pinta ei vaihtele paljoakaan aallokossakaan. Kohon nousu painaa suoraan puhelimen lähetysnappia vivulla tai suoraan pystysuoralla tapilla/tangolla. Tarvitset vain pätkän lautaa, johon kiinnität kohosysteemin ja puhelimen sopivalla remmillä. Keksit kyllä miten teet.
Voi tulla kyllä useita peräkkäisiä painalluksia, muttei se kait hirveästi häiritse tositilanteessa, jos tai kun eivät ole turhia.- -Mika
Toi voisi tosiaan toimia, ei tarvitsisi edes avata sitä kännyä. Ylimääräiset (lyhyet) painallukset kyllä sekottaa systeemin, koska jos tulee vaikka ensin lyhyt ja sitten pitkä painallus, niin se känny ei enää soita mihinkään. Jos taas laittaa valmiiksi numeron ja vipu painaa vaan luurinkuvaa, niin joka kerta pitäisi käydä "virittämässä" mekanismi uudelleen laittamalla haluttu numero näytölle valmiiksi.
Toisaalta en usko, että tulee ylimääräisiä painalluksia, jos ei hirveesti ole vaan aallokkoa.
Kovassa aallokossa perinteinen pilssipumpun kytkin toimii parhaiten, koska siinä on hystereesiä sopivasti. Niissähän on sellainen mekaniikka, että kun kytkin menee päälle, siirtyy rautakuula palikan sisällä toiseen raunaan ja pitää kytkimen "päällä" vaikka pinta alenisikin jonkin verran. Tällainen kytkin vaan kytketään siihen kännyn näppäimeen piuhoilla, pysyy taatusti "nappi "pohjassa yli sen tarvittavan 3 sekuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096953- 954451
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493945- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1913502
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482542
- 131924