Viemäriylläri?

GloriaB.

Heippa viisaat! Uusavuton emäntä täällä pohtii 1800-luvun puutalon viemärijärjestelmää. Remppa on tehty kylppäriin: uudet lattiakaivot on laitettu ja keittiöönkin on putkimies laittanut pienen kaivon lämminvesivaraajan alle. Nyt ihmetyttää outo viemärin haju, joka iskee keittiöön kun on kylppärissä pyykännyt. Sekä jos kylppärissä laskee vettä, siellä haisee myös viemärille. Olen laittanut kaikkiin lattiakaivoihin vettä, mutta silti minusta tuntuu että ajoittain iskee outo katku. Tiedän sen verran että kaikki mitä Wcstä lähtee, päätyy suljettuun tyhjennettävään k-kaivoon, ja ymmärtääkseni ns. harmaat vedet menevät jonkinlaiseen 70-luvun maapetiin. (Asia mikä pitää keväällä tutkia ja laittaa uuteen uskoon). Mutta ymmärtääkö joku kokenut ja viisas heti, miksi viemärit haisevat? Enkö laita tarpeeksi vettä? Onko systeemissä jotain rikkinäistä? Miksi kaikki on aina niin hankalaa?

4

736

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöllöä

      terve olisiko mahdollisesti viemärin tuuletus tukossa?vai onko sellaista ylipäätään?

    • Välikaton Eetu

      Jos jostain välistä puuttuu hajulukko=vesilukko, niin haisevat kaasut kyllä löytävät tiensä. Tai jos vesilukko on kuivunut; esim. saunaan siksi aina kuivakaivo.

      http://www.lamminvesivaraaja.fi/

      • Paskanhaju

        Kusi ja paska haisi paskakaivon tyhjennyksen jälkeen lakkasi kun kaivoon tuli jälleen vettä. Kaiikki mahdollinen tutkittin haju ei ´lähteny . Naapurin äijä oli vihteeellä poikkesi pihaan kerroin ongelmasta katsoi alekerrran vessaan lavuaarista alas menevä lattian rajassa oleva kumitulppa vuotaa siksi haju tulee ylöspäin . en uskonut otin tulpan mukaan marssin Blitemaan ja löysin samanlaisen laitoin paikalleen kusen ja paskanhaju loppui siihen .


      • ......
        Paskanhaju kirjoitti:

        Kusi ja paska haisi paskakaivon tyhjennyksen jälkeen lakkasi kun kaivoon tuli jälleen vettä. Kaiikki mahdollinen tutkittin haju ei ´lähteny . Naapurin äijä oli vihteeellä poikkesi pihaan kerroin ongelmasta katsoi alekerrran vessaan lavuaarista alas menevä lattian rajassa oleva kumitulppa vuotaa siksi haju tulee ylöspäin . en uskonut otin tulpan mukaan marssin Blitemaan ja löysin samanlaisen laitoin paikalleen kusen ja paskanhaju loppui siihen .

        Katolla oleva viemärin tuuletusputki jäätynyt tukkoon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      420
      1694
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      767
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      714
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      691
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      645
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      644
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      537
    10. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      30
      502
    Aihe