Tässä viestissä saattaa olla epäselvää, mutta toivoisin teidän ymmärtävän tämän asian.
Olen aina halunnut pitkään aikaan uskoa, että onko olemassa maapallolla tai maailmankaikkeudessa sellaista henkilöä, joka on syntynyt Yksilöllinen Valittuna? Koska me kaikki hengitämme, ajattelemme ja tunnemme oman yksilöllisyytemme. Emme pysty olemaan kenenkään asemassa ns. virallisesti. Voimme tuntea kukkien tuoksuja, auringon lämpö, ruokien maut, kivut yms. Meitä on vain yksi.
Jos katsomme ihmisten ottama videokuvaus jossain julkisissa paikoissa, kuvitellaan että ihminen on videokameran asemassa. Jokainen ihminen kantaisisi oman yksilöllisyytemme. 9 miljardien joukoissa saattaisisi olla yksi todellinen henkilö, joka olisi syntynyt Yksilöllinen Valittuna. Se miksi halusin kirjoittaa tämän aiheen, minulla on ollut lapsesta lähtien ollut merkillinen tunne hokien ajatuksissaan "Kuka minä olen"-lauseella. Jos yksi ihminen kuolee, minne hänen sielunsa sitten menee? Toiseen ulottovuuteen? Koskaan ei sitä tiedä, mitä tapahtuu.
Haluaisin uskoa, mutta
3
438
Vastaukset
- MualimanMies
Pohdiskelu on hyvästä ja kun kysymys saa tietynlaisen syvyyden niin kyllä siihen vastataan tavalla jos toisella. Eikun maaliman ihmeitä vaan pohdiskelemaan ! Kysyvä ei tieltä eksy vai miten se meni :)
- joku muu vastaa
Siihen liittyy kai monia syitä. Jos kyseinen henkilö ei olisi olemassa, todellisuus ja usko eivät vahvistuisi kunnolla, vaikka ihmiskunta olisi olemassa ajat sitten. Tämän vuoksi Jumala loisi kyseisen erään henkilön tähän maailmaan, jotta me varmistaisimme että usko ja todellisuus vahvistuisi entistä enemmän. Muuten henkilö elää koko ajan "pimeässä" paikassa. Se on aika monimutkaista selittää, mutta toivon teidän ymmärtävänne tämän asian.
- Olet oikeassa!
Kyllä me kaikki olemme taivaallisen Isän; Jumalan uniikkeja luomuksia. ketään ei ole samanlaista. Olemme myös tarkoitettu olemaan iankaikkisesti. Raamtussa Saarnaaja 3:11, Vanha testamenntti., sanotaan:" kaikki hän on tehnyt ihmeellisesti ja kauniisti myös iankaikkisuuden hän (Jumala) on pannut heidän (ihmisen sisimpään.
Apostolien teot, muistaakseni luku 17 sanoo että Jumala on luonut ihmisen asumaan maanpiiriä että hän etsisi Jumalaa, jos vaikka hapuillen voisi hänet löytää. kuitenkin Jumala on lähellä meitä jokaista. Ihmisen on vain niin vaikea uskoa, etttä Jumala on hänet luonut ja rakastaa luomaansa iankaikkosesssa rakkaudessaan.
Lue Jumalan sanaa; Raamattuam niin löydät vastausket elämäsi tärkeimpiin kysymyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782