Elikkä Avira AntiVir Personal löytää 5 hidden objectsia. kone on tökkinyt viime päivinä ja syynä taitaa olla nämä 5. Osaako kukaan neuvoa mitä ne ovat ja miten saan ne poistettua? Avira ei siis niitä poista, vain löytää?? Koska ajoin tarkistuksen uudestaan ja siellä ne vielä olivat.
mitä ovat Hidden objects Avirassa?
9
1036
Vastaukset
- 12
Koeta tuolla http://www.gmer.net/ .Älä vaan poista muita kuin punaisella ilmestyviä.
avira ja lataa ja asenna microsoft security essentials. uskon että ongelmasi loppuvat siihen.
ps. on kokemusta avirasta.- 7+12
onko kenelläkään kokemuksia tuosta gmer :stä?
- varovaisuutta
7+12 kirjoitti:
onko kenelläkään kokemuksia tuosta gmer :stä?
On kokemusta, mutta kertaakaan en ole sillä mitään rootkittejä löytänyt. Eikä johdu ohjelmasta, tapana ei vaan ole hankkia haittoja.
Gmer on erikoistunut piiloitettujen prosessien etsintään, taitaa olla yksi parhaista siinä. Ohjelma merkitsee vaaralliset tiedot punaisella, muita ei pidä poistaa missään tapauksessa. - 16+12
varovaisuutta kirjoitti:
On kokemusta, mutta kertaakaan en ole sillä mitään rootkittejä löytänyt. Eikä johdu ohjelmasta, tapana ei vaan ole hankkia haittoja.
Gmer on erikoistunut piiloitettujen prosessien etsintään, taitaa olla yksi parhaista siinä. Ohjelma merkitsee vaaralliset tiedot punaisella, muita ei pidä poistaa missään tapauksessa.mitä hyötyä gmeristä sitten on jos sen löytämiä vaarallisia tiedostoja ei saa poistaa?
olen kuullut, että gmer on vaikea käyttää, etenkin jos on vain ns. perus koneen käyttäjä. - täh?
16+12 kirjoitti:
mitä hyötyä gmeristä sitten on jos sen löytämiä vaarallisia tiedostoja ei saa poistaa?
olen kuullut, että gmer on vaikea käyttää, etenkin jos on vain ns. perus koneen käyttäjä.Ymmärrätkö lukemaasi?
- älkää peljätkö
yleensä ei ole mitään vakavaa, vaan ihan "luvallisilla" asioilla olevia prosesseja
Jos joku haukkuu Aviraa huonommaksi kuin MSE, niin lääkkeet on jääneet pitkän aikaa ottamatta - 188
Hidden objecteja on nyt 4. Minulla oli aikaisemmin (vielä tänään :D) sekä avira että ad aware käytössä ja suoritikäyttö oli melkein jatkuvasti 80% paremmalla puolella. Poistin ad awaren ja kone toimii nyt huomattavasti "kevyemmin". Olisiko syytä asentaa koneeseen jokin pelkkä skannausohjelma aviran lisäksi? Ehdotuksia?
- 12
Jos et luota Aviraan, vaihda jhkn muuhun. Turha niitä on muita pidellä, niinkuin jo huomasit.
Periaatteessa riittää, kun pidät käyttiksen ja muut ohjelmat päivitettyinä. Katsot mitä asennat koneelle. Virustutka on korkeintaan pieni apuväline, etenkin holtittomille kaiken asentajille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3665066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763341- 752341
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841765Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3521764Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2161653- 1151331
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal781327Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121187K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81152