Pentu tulee taloon

Hei!

Meille tulee saksanpaimenkoiran urospentu kesällä, ja ois kiva kuulla keinoja miten saisi koiran parhaiten (ja nopeiten..) oppimaan sisäsiistiksi? Asumme kerrostalossa joten ei ole mahdollisuutta sekunnissa saada koira pihalle jos meinaa tehdä sisälle..

Muitakin "pentu" vinkkejä ois kiva kuulla, esim. kouluttamiseen liittyviä. "Tapakasvatus" alkaa heti kun koira tulee, joten vinkit ja kokemukset tulevat varmasti tarpeeseen. Kiitos jo etukäteen.
22283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä vuorattiin lattianrajassa olevat paikat vanhalla ylijäämä tapetilla siksi aikaa kunnes koira oppi sisäsiistiksi. Ei purrut lattianrajalla olleita sähkölaitteita näin eikä kiinnostunut niistä ollenkaan. Kasvattajan luokse veimme vanhan kuluneen t-paidan ottamaan emon tuoksua ja pentu ei ollutkaan melkein moksiskaan kun sitten toimme hänet kotiin paidan kanssa. Yö sujui hyvin, mitä nyt pieniä kitinöitä välillä oli. Tykkää vieläkin nukkua paidan luona. :-)

Pahin ikä on varmaankin se kun koiran hampaat alkavat kutittaa ja koira yrittää helpottaa oloaan pureskelemalla tavaroita. Voit kokeilla jäädyttää leluja pakastimessa ja heittää aina yhden lelun kerrallaan leikittäväksi hetken ajaksi. Myös kaikenlaiset aktivointilelut ovat erinomaisia jos vain rahaa löytyy (yksi herkkupallo esim. olisi hyvä olla siksi aikaa kun omistaja on poissa kotoa). Ehdoton löytö meille oli se että kuulimme kuinka voidaan estää pentua pureskelemasta kiellettyjä tavaroita. Tee suihkepulloon liuos etikasta, chilipippurista sekä sitruunasta ja laimenna sitä hieman vedellä. Suihkuta sitten sähköjohdot aina parin kuukauden välein tällä liuoksella. Koiramme maistoi johtoja kerran ja jätti ne rauhaan. :-D Voit myös hieroa koiran ikeniä, eli asetut koiran taakse ja hierot hellästi sormillasi koiran ikeniä. Koiramme oikein nautti tästä pahimmassa kutitusiässä. :-)

Pieni koiranpentu voi olla myös joskus oikea äkäpussi ja itsepäinen otus, jolle pitää opettaa talon tavat. Meillä koiran ongelma oli että se haukkui huomiota, mikään ei toiminut (täydellinen huomioimattomuus yms.) mutta kun täytimme suihkepullon vedellä ja lorauksella sitruunamehua ei tarvinnut kuin suihkauttaa koiraa oikealla hetkellä kerran ja vielä myöhemmin toisen kerran niin lopetti koko tavan. Vielä joskus saattaa alkaa kokeilemaan rajojaan (teki teini-iässä sitä), mutta kun otimme vain suihkepullon esille koira hiljeni. Ei tarvinnut edes suihkauttaa. Kapinointiässäkin riitti kunhan pullo oli huoneessa vaikkapa pöydällä niin että jos tuli vastaansanomista siihen saattoi tarttua herkästi. Eikä koiramme ole sen jälkeen vastaan sanonut. :-)

Hyviä leluja löytyy Kongilta.. Ne ovat todella kestäviä ja hauskoja. Koiramme ei kyllästy niihin koskaan vaan aina jaksavat ilahduttaa. :-)

Hyviä kirjoja puolestaan ovat Tuire Kaimion "Pennun kasvatus" sekä Jacqui O'Brienin "Koiran koulutus".

Lisää leluista ja leikeistä löydät täältä:

http://www.saunalahti.fi/koirapsy/aktivointi.html

http://personal.inet.fi/koti/pranksters/huvia/aktivointi.htm

http://netti.nic.fi/~vissenet/terapia3.htm


Kirjoista:

http://www.kolumbus.fi/tuire.kaimio/pentukirja.htm

http://www.kumikana.org/koulutus/kirjat.htm

http://www.johannakirjakerho.fi/johanna/index.jsp?c=product&id=891663

http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9513129098&bpSID=44a1ffda73763e8618d75af13753caef

http://www.ninalandia.com/kirjoja.html

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0764109677/qid=1084817229/sr=8-3/ref=sr_8_xs_ap_i3_xgl14/103-7972892-6695061?v=glance&s=books&n=507846


Lisäksi kannattaa aina lainata kirjoja omasta rodusta, ne auttavat paremmin ymmärtämään koiraasi. :-)

Toivottavasti tästä oli apua sinulle.

Äänestä
  • Kiitos tosi paljon, varmasti vinkeistä ja linkeistä apua! KIITTI!! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sakemanni kirjoitti:

Hei!

Meille tulee saksanpaimenkoiran urospentu kesällä, ja ois kiva kuulla keinoja miten saisi koiran parhaiten (ja nopeiten..) oppimaan sisäsiistiksi? Asumme kerrostalossa joten ei ole mahdollisuutta sekunnissa saada koira pihalle jos meinaa tehdä sisälle..

Muitakin "pentu" vinkkejä ois kiva kuulla, esim. kouluttamiseen liittyviä. "Tapakasvatus" alkaa heti kun koira tulee, joten vinkit ja kokemukset tulevat varmasti tarpeeseen. Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu