Fiat 65-90 DT

fiiatti

Mihin kannattaa kiinnittää huomiota tuota traktoria ostaessa eli sen heikot kohdat?

4

3621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kullervo Kovakanki

      Yleensä taka/etu-akseliston stefat kannattaa syynätä. Toki näkee päällekin päin ovatko vuotaneet pyörille. Mutta etuakselin napojen vuoto onkin jo toinen juttu, siksi kun öljytila on pieni. Eli onko pyörinyt mahdollisesti kuivana. Niin ja tämä "pirinpärinän" koppi kyllä ruostuu puhkikin herkistä paikoistaan. Mutta kyllä kai tällainen "ronttovihalainen"(= erään isännän antama nimitys muinoin Fiat Piccolasta) on muuten soiva peli. Tohtisin ostaa ennemminkin kuin jonkun voortti-präiskän.

    • ycfytcfytcytc

      etuvetoakselit on liian ohkaset kuormaajatöihin niitä aikoinaan vaihdoin 3kpl. maahantuojan mies sanoi että tarviihan siinä joku sulake olla.tulee vaan sulakkeille hintaa,loppus ennemmin vaan voima mut ei... kuuntele pitääkö etukardaanin liitosholkit helinää ajaessa kunnelikko on pois päältä jos niin ne kantsii vaihtaa eetei mee poorit akselista.

    • kotitarvetraktoriksi

      aika lujia ole kun niitä on käytetty paljon turvehommissakin tosin isompia malleja mutta kuitenkin.

      • Mr. Kovakanki

        Ottaisinkin sellaisen ennemmin kuin voortti-rievun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1062
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe